Akupresúra pre lepší spánok: Kde stláčať, aby ste spali ako bábätko?

Akupresúra pre lepší spánok: Kde stláčať, aby ste spali ako bábätko?

  • Zdieľaj:
 • 7

Témou nespavosti sa na našom portáli zaoberáme pomerne často, pretože trápi veľmi veľa ľudí na svete a Slováci nie sú výnimkou. Niektoré štatistiky dokonca hovoria až o polovici slovenskej populácie, ktorá často v noci hodiny pozerá do steny a počíta ovečky v nádeji, že konečne zaspí. Ak na vás nezaberajú babské triky, dýchanie ani cvičenie, možno pre vás máme odpoveď. Pri problémoch so spánkom môže byť vaším vykúpením akupresúra!

Insomnia je vážny problém

Nespavosť, známa aj ako insomnia, môže byť vážnym zdravotným problémom vplývajúcim na kvalitu ľudského života. Nevyspatý človek môže postupne pociťovať problémy v osobnom aj pracovnom živote a dokonca sa môže postupne zhoršovať aj jeho zdravotný stav. Preto netreba poruchu spánku vôbec podceňovať. Pamätajte aj na to, že nespavosť sa prejavuje u každého inak. U niekoho sa objaví niekoľkokrát za týždeň, u niekoho trvá dlhé mesiace. Niekto má problémy so zaspávaním, iný človek sa môže zobudiť uprostred noci a nemôže znova zaspať. Akokoľvek je to vo vašom prípade, treba to riešiť.

Stláčam, stláčaš, stláčame

Akupresúra je liečebná metóda spočívajúca vo vyvíjaní tlaku na určité body na tele pacienta. Tento tlak by mu mal spôsobiť úľavu od rôznych problémov, medzi nimi dokáže podľa odborníkov skoncovať aj s nespavosťou. My vám ukážeme tri body, na ktoré by ste mali vyvíjať tlak v prípade, že ňou trpíte a tiež vám priblížime aj techniku.

Zaujme ťa: Ako si vybrať ekologické auto? Sú hybridy a elektromobily správnou voľbou?

akupresúrne body na ruke

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na ruke

Ak už nejaký čas ležíte bez výsledku na posteli a neviete zaspať, odporúčame vám začať s akupresúrou bodu na ruke, ktorá by vás mala upokojiť natoľko, aby ste jednoducho zaspali. Tento bod sa nachádza na pravej strane pod dlaňou. V tomto mieste je možné cítiť malú jamku.

Ako na to? Do bodu znázorneného červeným krúžkom (vyššie na fotografii) položte palec druhej ruky a mierne zatlačte. Pod týmto jemným tlakom začnite s krúživými pohybmi alebo s pohybmi zhora nadol. V tomto pohybe pokračujte 2 až 3 minúty. Nakoniec vyviňte mierny tlak na pravú stranu tohto bodu a potom na ľavú. Pokračujte na opačnej ruke.

akupresúrne body na chodidle

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na chodidle

Ak akupresúra bodu na ruke nezabrala, skúste akupresúru bodu na chodidle, ktorý znázorňuje červený krúžok na fotografii vyššie. Akupresúra tohto bodu by mala utlmiť energiu a priviesť telo do relaxačného stavu.

Ako na to? Usaďte sa do tej polohy, aby ste si dosiahli na akupresúrny bod na spodku chodidla. Prsty a palce stiahnite nadol, čo uvoľní kožu na ostatnej ploche chodidla. Stimulujte bod pod miernym tlakom krúživými pohybmi, využiť môžete aj pohyby zhora nadol, niekoľko minút.

akupresúrne body na zátylku

Zdroj: Shutterstock®

Akupresúrny bod na zátylku

Posledným účinným akupresúrnym bodom na privolanie spánku, ktorý si v tomto článku opíšeme, je bod na zátylku, teda dva, aby sme boli úplne presní. Kde ich presne nájdete, zobrazujú červené body na obrázku vyššie. Akupresúra týchto bodov upokojuje myseľ, prípadne dokáže zmierniť problémy s dýchaním, ktoré tiež môžu pôsobiť proti spánku.

Ako na to? Spojte si ruky za zátylkom tak, aby boli vaše prsty poprepletané a palce pritlačte na akupresúrne body znázornené vyššie. Vyviňte na ne tlak a začnite s krúživými pohybmi. Túto oblasť masírujte tak minútu.

Keď nič nezaberá...

Aj keď je akupresúra naozaj účinným pomocníkom v rôznych aspektoch života už tisíce rokov, ak u vás pretrváva problém so spánkom dlhodobo, mali by ste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. V prípade, že tak neurobíte, riskujete vážne zdravotné problémy spojené s poruchami spánku, ako sú úzkosti a depresie, extrémne priberanie, zhoršená imunita či nesústredenosť a znížená mozgová činnosť.

Neprehliadni: Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 06.03.19 08:14

ĽŠ
karma
100.00

Rada vyskúšam, ďakujem za článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 06.03.19 09:38

MS
karma
107.00

Vyskúšam.Možno to pomôže aj lepšie než voľnopredajné prípravky.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.03.19 13:00

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 06.03.19 13:12

karma
113.00

Ja som si tak stláčaním bolestivého miesta na chrbtici uvoľnila bolesť. Bodov na tele máme nespočetne veľa a akupresúra je naozaj účinná. Často to používam aj pri bolesti v hlave.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.03.19 19:18

MM
karma
118.00

vyskúšam pri najbližšom splne mesiaca

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 07.03.19 21:40

KH
karma
75.00

Tak toto určite vyskúšam. Dobrá rada každá rada.

 • 0
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 21.03.19 18:37

AH
karma
115.00

Toto musím vyskúšať.Vyzera to dosť jednoducho

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Snár: Snívalo sa ti o krvi? Čo naznačuje krvácajúci človek alebo zviera?
Voľný čas

Snár: Snívalo sa ti o krvi? Čo naznačuje krvácajúci človek alebo zviera?

 • 2
 • 06.06.2022
Kvasený medvedí cesnak: Najstarší spôsob jeho uchovania do zásoby
Inšpirácie

Kvasený medvedí cesnak: Najstarší spôsob jeho uchovania do zásoby

 • 6
 • 16.04.2022
5 tipov na efektívne a jednoduché upratovanie s kovovým regálom
Domácnosť

5 tipov na efektívne a jednoduché upratovanie s kovovým regálom

 • 0
 • 19.05.2022
TOPlist