Alergia na laktózu či orechy? Tak táto potravina je priamo pre teba!

Alergia na laktózu či orechy? Tak táto potravina je priamo pre teba!

Alergia na laktózu či orechy je čoraz častejším javom. Avšak nezúfajte! Máme pre vás tip na skvelú potravinu. Keď sa povie tigrie orechy, každý správny rybár si predstaví návnadu s rovnomenným názvom. My sa však pozrieme na trošku iné tigrie orechy. Respektíve to vezmeme za iný koniec. Zaujímať nás budú tigrie orechy, ktoré sa pestovali už v starovekom Egypte, aby z nich vznikali tie najlepšie koláče pod orientálnym slnkom. V tom čase, čo bolo približne 3 tisíc rokov pred naším letopočtom, sa tigrie orechy tešili výraznej obľube, boli dokonca uctievané. A hoci patria do skupiny dávno zabudnutých plodín, prezradíme vám, prečo si opäť zaslúžia stáť na výslní (našich kuchýň).

Zaujme ťa: Trápi ťa únava a bolesť brucha? Pozri, čo môže byť za tým!

tigrie orechy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com, shutterstock.com

Viac zelenina alebo viac orech?

Nepredstavujte si žiadne, napohľad typicky orieškové plody. Tigrie orechy (po latinsky Cyperus esculentus, po anglicky Tigernuts) sú totiž koreňovou zeleninou. Obsahujú vitamín E, vzácny a ojedinelý lyzín, ako aj ďalšie aminokyseliny, draslík a železo – to všetko v bohatom množstve, pričom tuky a kalórie by ste v nich len márne hľadali. Podzemná časť tigrích orechov rozhodne nemá príťažlivý symetrický vzhľad, veď pripomína skôr starý zoschnutý orech, tým sa však netreba nechať odradiť.

mlieko bez laktózy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Chutia ako spojenie mandlí a lieskových orieškov

A prečo vlastne „orech“, keď ide v skutočnosti o zeleninu? Ak hovoríme o chuti tigrích orechov, tak o pomerne výraznej chuti, pripomínajúcej sladké mandle. Ak teda patríte medzi alergikov na orechy a len s ťažkým srdcom ste sa ich vzdávali, tigrie orechy vám ich vynikajúco a plnohodnotne nahradia svojou chuťou.

Môžete ich konzumovať akokoľvek – surové, pečené, varené a podobne. Zaujímavosťou je, že tigrie orechy sú známe aj pod úplne inými názvami, napríklad chufa, zemné mandle alebo šáchor.

Bude sa ti páčiť: Toto sú najhoršie alergény v kozmetike. Vieš, čoho sa vyvarovať?

mlieko z tigrích orechov

Zdroj: Shutterstock®

Mlieko pre alergikov na laktózu

Tigrie orechy, konkrétne ich podzemné hľuzy, bývajú najčastejšie zdrojom na prípravu mimoriadne zdravého nápoja (horachata), obľúbeného predovšetkým v Španielsku. Ide o spojenie pomletých tigrích orechov, trstinového cukru, citrónovej šťavy a vody. A práve španielske tigrie orechy vraj svojou kvalitou vynikajú nad všetkými ostatnými, pestovanými po celom svete. Nápoj z týchto nezvyčajných plodín je dokonalou náhradou mlieka, ak trpíte neznášanlivosťou laktózy.

V nemalej miere sa tigrie orechy využívajú aj vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle, výborným zdrojom je totiž práve olej z tejto zeleniny. Pozoruhodný je tu hlavne podiel kyseliny olejovej – takmer 90 %. Ako sme spomenuli hneď v úvode, dnes tigrie orechy chutia najmä rybám a sú vo veľkej miere využívané ako rybárska návnada, patričnú pozornosť by sme im ale mali venovať aj my. Tak čo, dáte im šancu?

- Anketa

OCHUTNALI STE UŽ NIEKEDY TIGRIE ORECHY?

Odpovedalo 63 ľudí  

Áno
16%
Nie, ale rada / rád by som
24%
Nie, ani som ich doposiaľ nepoznal/a
60%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 10.07.18 19:26

MM
karma
100.00

mám alergiu na laktózu, ale o týchto orechoch čítam prvý raz

  • 1
Odpovedať

Ján Komada 10.07.18 21:20

JK
karma
103.00

vôbec som o takých orechoch nepočul

  • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 11.07.18 21:53

MG
karma
104.00

Veľmi zaujímavé, nepoznám túto zeleninku. Šáchor som už niekedy započula.

  • 1
Odpovedať

Táňa Slahučková 12.07.18 23:56

TS
karma
107.00

Nepoznám, rada vyskúšam, keďže na väčšinu orieškov mám alergiu.

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní