Amalaki: Neuveríš, aké jedinečné bohatstvo v sebe ukrýva!

Amalaki: Neuveríš, aké jedinečné bohatstvo v sebe ukrýva!

Stretli ste sa už s pojmom amalaki? Kam by ste ho zaradili? Do kozmetiky? Do módy? Alebo by ste povedali, že je to ďalší z trendových životných štýlov? Avšak, „d“ je správne. Amalaki je totiž ďalšia zo zoznamu svetoznámych potravín, ktoré sa na náš slovenský trh predierajú len pomaličky a nesmelo. My však k tomu rady prispejeme aspoň osvetou, pretože amalaki patrí rozhodne medzi potraviny, ktoré treba poznať. Ak vás zaujíma viac, čítajte ďalej!

Súčasť ajurvédskej medicíny

Ajurvéda zjavne vie, čo je dobré, keď siaha po samých zdravých a prospešných potravinách. Jej neoddeliteľnou súčasťou je totiž aj ovocie amalaki, ktorému sa dnes budeme venovať. Začnime tým, že v Indii je strom amalaki považovaný za posvätný. Už dlhé roky sa úspešne využíva na celkovú regeneráciu organizmu a zvyšuje jeho obranyschopnosť.

Pôsobí proti starnutiu, prospieva srdcu, mozgu a posilňuje celkovú imunitu. Amalaki takisto odstraňuje žalúdočné problémy, znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje tvorbu červených krviniek.

Priprav si: Vyhľadávaš potraviny bez lepku a na chudnutie? Toto musíš spoznať!

indické egreše

Zdroj: Shutterstock®

Kto by mal určite siahnuť po amalaki?

Konzumovať by ho mali predovšetkým tí, ktorých trápi dlhodobá únava, choroby dýchacích ciest a časté infekcie, ale rovnako aj športovci. Čo je unikátne, amalaki blokuje účinok karcinogénov a dokonca výrazne podporuje rast vlasov. Amalaki (lat. Phyllanthus emblica) je ovocie, známe tiež ako takzvaný indický egreš. A tým je v podstate zodpovedané všetko – odkiaľ pochádza aj aké ovocie pripomína.

Za pozornosť stojí aj zloženie tohto ovocia – nájdete v ňom skutočné veľké množstvo vitamínu C, cenných antioxidantov, bioflavonoidov, karotenoidov, esenciálnych aminokyselín, vápnika, chrómu, železa, zinku, fosforu, medi a trieslovín. Kde sa to v ňom len berie?! :-)

najväčší obsah vitamínu C

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín C v tej najprirodzenejšej forme

Pre zaujímavosť, amalaki obsahuje zhruba tridsaťkrát viac vitamínu C, ako pomaranč. Pre ešte lepšiu predstavu, v sto gramoch amalaki sa ukrýva toľko vitamínu C koľko v pätnástich kilách jabĺk. Nie, nepomýlili sme si čísla, je to naozaj tak. Nie nadarmo má teda amalaki svoje čestné miesto na poličke superpotravín. Ako sme už naznačili, amalaki je podobné egrešu, akurát je o čosi väčšie, meria približne štyri centimetre. Amalaki, občas nazývané aj ako embilika lekárska, je síce drobné ovocie, no zato v sebe skrýva veľkú liečivú silu, zaujímavú pre nás všetkých, ktorí oveľa radšej, než po chémii, siahame po prírodných zdrojoch zdravia, vitality a krásy.

Ochutnaj: Vzácne morské riasy wakame: Zisti, koľko zdravia ti vie dať more!

potraviny proti rakovine

Zdroj: Shutterstock®

Rozhodne netrpí nedostatkom chutí

Čo je na amalaki naozaj pozoruhodné, okrem iného, je to, že v sebe ukrýva päť druhov chutí, teda sladkosť, kyslosť, horkosť, trpkosť aj štipľavosť. A tým sa naozaj nemôže pochváliť každý ovocný druh. Nie je už len to dobrý dôvod ochutnať amalaki? Ak vás amalaki zaujalo tak ako nás, môžete si ho zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo na internete vo forme sušeného ovocia, džemu alebo kapsúl.

Pozri aj: Jedinečná fialová kukurica: Zisti, v čom ďaleko prevyšuje tú žltú!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Táňa Slahučková 18.08.18 04:59

TS
karma
107.00

Vyzerá zaujímavo, ale zatiaľ som sa s ním v našich končinách nestretla.

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.08.18 10:31

ĽŠ
karma
100.00

Určite rada pri najbližšej príležitosti ochutnám; veľmi zaujímavé!

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 18.08.18 20:48

MC
karma
109.00

Ďalší typ na zdravé ovocie (možno by stačilo aj to naše doma dopestované).

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.08.18 22:17

JK
karma
100.00

Ešte som ho v obchode nenašla

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní