Babička bylinkárka radí: Tieto augustové bylinky si určite nazbieraj!

Babička bylinkárka radí: Tieto augustové bylinky si určite nazbieraj!

Letné mesiace sú doslova sezónou všetkých nás, ktorí holdujeme bylinkám, zbierame ich a sušíme. A výnimkou nie je ani august, pretože aj tento mesiac sa to vzácnymi darmi prírody v podobe liečivých rastlín len tak hemží. Či už sa vyberiete na lúku, prejdete sa okrajom poľa alebo zájdete hlbšie do lesa, na breh potoka či vyššie do hôr, všade nájdete poklady, na ktoré nepotrebujete žiadny predpis od lekára. Toto sú tie najlepšie augustové bylinky, ktoré si určite nazbierajte!

Otestuj: Kým príde na rad zubár alebo 7 tipov, ako poraziť bolesť zubov

malinové listy

Zdroj: Shutterstock®

Malinové listy (lat. Rubus idaeus)

Čo si budeme klamať, vždy stáli akosi v tieni malinových plodov. Kto však prišiel týmto listom, plným zdravia na chuť a zistil, aký blahodarný účinok vedia mať na zdravie človeka, ten na ne nedá dopustiť. V čom teda spočíva čaro malinových listov? Rozhodne vo vysokom obsahu vitamínu B12 a trieslovín. Vďaka malinovým listom sa už nikdy nemusíte trápiť so spomaleným trávením, prospievajú dokonca pokožke, močovému ústrojenstvu, liečia hnačku a znižujú horúčku. Dobre vám na to všetko poslúži čaj z listov malín, ktorý si pripravíte zaliatím 2 PL čerstvých listov šálkou vody.

Použiť však môžete aj usušené malinové listy. Tie sušte na vzdušnom a tienistom mieste. Ako kloktadlo malinové listy úspešne liečia zápaly ústnej dutiny a odstraňujú bolesť zubov. Zároveň liečia kŕčové žily a zmierňujú menštruačné bolesti, vraj dokonca uľahčujú pôrod, takže ako jednej z mála rastlín sa im nemusia vyhýbať ani tehotné ženy.

repík lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Repík lekársky (lat. Agrimonia eupatoria)

Repík, takmer meter vysoká rastlina, ktorú dokáže poľahky spoznať aj malé dieťa, rastie takmer všade – na lúkach, popri cestách aj v lesoch. Jeho drobné žlté kvety sú jednoducho neprehliadnuteľné, k tomu navyše príjemne voňajú aj chutia. Ak si nazbierate a nasušíte kvitnúcu vňať repíka, bude vám výborne slúžiť po celý rok. Repík sušte na vzdušnom a tienistom mieste.

Je úplne nenahraditeľný (a vždy bol), pokiaľ ide o regeneráciu pokožky, či už po zranení alebo operácii (aplikácia je nevyhnutná ihneď po vybratí stehov). Dokonca bolo zistené, že pravidelný príjem repíka spomaľuje šírenie rakovinových ochorení. Má takisto priaznivý vplyv na pečeň, žalúdok, črevá a žlčník a zlepšuje krvný obeh. Za to všetko môžeme vďačiť jedinečnému obsahu repíka – skrýva v sebe cenné triesloviny, flavonoidy, silice a horčiny. Čaj z repíka si pripravíte zaliatím lyžice usušenej bylinky menšou šálkou vody.

Pozri aj: Prestaň počítať ovečky! Toto sú najlepšie bylinky proti nespavosti

zemežlč menšia

Zdroj: Shutterstock®

Zemežlč menšia (lat. Centaurium erythraea)

Mimoriadne sympatická bylinka s ružovými kvietkami, avšak s typicky horkastou chuťou. Zbiera sa jej vňať – opatrne, aby ste neporušili rastlinu trhaním, preto použite radšej nožnice. Sušte ju potom v tenkej vrstve (aby sa nezaparila) a na tienistom mieste, skladujte výlučne v tme. Zemežlč, ak ju práve nepestujete, čo nie je nič neobvyklé, nájdete na slnečných miestach lúk a rúbanísk.

Je to silný bojovník, pokiaľ ide o rozprúdenie spomaleného trávenia, nakoľko horčiny, ktoré zemežlč obsahuje, silno podporujú vylučovanie tráviacich žliaz. Zemežlč je takisto vynikajúca na detoxikáciu, na odstránenie nechutenstva, odstraňuje črevné parazity, lieči hemoroidy a prospieva peristaltike čriev. Stačí, keď lyžičku zemežlče zalejete šálkou vody, avšak pije sa pred jedlom, a to minimálne dvakrát denne, ráno aj večer.

Ak je pre vás chuť zemežlče príliš nepríjemná, pokojne ju skombinujte s usušenou mätou alebo škoricou. Výborne pôsobí aj zvonku – lieči akné a vyrážky, účinne čistí pleť.

čo sa zbiera v auguste

Zdroj: Shutterstock®

V auguste si nazbierajte aj:

Divozel veľkokvetý, hluchavku bielu, jastrabinu lekársku, kapsičku pastiersku, kostihoj lekársky, krtičník hľuznatý, lipu, ľubovník bodkovaný, materinu dúšku, mätu piepornú, medovku, myší chvost, nechtík lekársky, očianku, prasličku roľnú, rebríček obyčajný, rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, slez nebadaný, valeriánu lekársku, zlatobyľ a žihľavu.

- Anketa

POUŽÍVATE NIEKTORÚ ZO SPOMENUTÝCH BYLINIEK?

Odpovedalo 142 ľudí  

Áno
94%
Nie, ale začnem
6%
Nie
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 06.08.18 07:23

ĽŠ
karma
100.00

Takmer všetky z uvedených byliniek používam, až na malinové listy; ďakujem za tip!

  • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 06.08.18 12:09

MB
karma
98.00

Maliny sme uprednostnovali plody, ale asi si skusim uvarit caj z listov

  • 1
Odpovedať

Ignác Malý 06.08.18 23:01

IM
karma
-1.00

V auguste lipu :)))

  • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 06.08.18 20:44

SK
karma
114.00

lipový kvet, repík a ľubovník mám už nasušený....

  • 2
Odpovedať

Anton Marek 21.08.18 16:28

karma
127.00

na malinové listy sa chystám

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní