Babička bylinkárka radí: Tieto júlové bylinky si určite nazbieraj!

Babička bylinkárka radí: Tieto júlové bylinky si určite nazbieraj!

    • Zdieľaj:
  • 1

Vraví sa, že vrchol bylinkárskej sezóny je v mesiaci jún. Vtedy vraj kvitne najviac liečivých rastlín, a tak je to mesiac, kedy stretnete na lúke najväčšiu koncentráciu milovníkov prírodnej medicíny na meter štvorcový. Avšak sezóna byliniek v júni ani zďaleka nekončí a aj júl ponúka svoje poklady. Že ktoré? Prezradíme vám to v nasledujúcom článku, takže sa vôbec nemusíte obávať, že by vám v zbierke liečivých rastlín chýbali práve júlové bylinky. Poďme na ne!

Bazalka pravá

Aj vy ste práve v nose aj na jazyku pocítili jej jedinečnú vôňu a chuť? Bazalka (Ocimum basilicum) nerastie vo voľnej prírode, takže bude potrebné si ju vypestovať. Nebude to však nič náročné, ak jej doprajete dostatok slnka, tepla, vody, naopak, minimum prúdiaceho vzduchu. Kvitne od júna do septembra, ale svoj vrchol zažíva práve okolo júla. Nasušte si ju pri teplote 35 až 40 °C.

Bazalka vám výborne rozprúdi trávenie, má protizápalové a protivírusové účinky, podporí činnosť žalúdka, odstráni plynatosť alebo hnačky a posilní imunitu. Je dokonca dokázané, že vôňa bazalky má výrazné antidepresívne účinky. Na bazalke veru príroda určite nešetrila, pretože je bohatá na vitamíny (A, B, C, E, K), minerály a vzácne enzýmy.

Bazalku konzumujte buď čerstvú, nasušenú alebo si pripravujte odvary. Listy čerstvej bazalky vám navyše vynikajúco poslúžia, ak ich budete prikladať na miesta, poštípané hmyzom.

Neprehliadni: Skladovanie byliniek: Tieto pravidlá potrebuješ ovládať!

Bazalka pravá

Zdroj: Shutterstock®

Divozel veľkokvetý

Pri tohtoročnom zásobovaní sa prospešnými bylinkami určite nevynechajte ani divozel (Verbascum thapsiforme). Je takmer bezkonkurenčný, pokiaľ ide o priaznivý účinok na dýchacie cesty, uvoľnenie hlienov, čistenie priedušiek, hrtana, odstránenie prechladnutia a dusivého kašľa, ale pomôže vám aj s trávením a vylučovaním. Už v dávnych dobách ho dokonca využívali na udržanie zdravého stavu pokožky. Navyše, ak máte na tele bolestivé miesta alebo rany, prikladajte si čerstvé listy z divozela.

Divozel ľahko nájdete na okrajoch lesov alebo rúbaniskách a na zber sú vhodné rozvité kvety. Nehrozí vám ani jeho prehliadnutie, keďže vás ľahko dokáže prerásť. Obsahuje vlákninu, triesloviny a flavonoidy. Vyrobiť si môžete tak odvar, sirup, ako aj tinktúru z divozela.

Divozel veľkokvetý

Zdroj: Shutterstock®

Lipkavec obyčajný

Hoci sa považuje za burinu, netreba ho podceňovať. Lipkavec (Galium aparine) si vás doslova sám pýta, pretože je charakteristický tým, že sa lepí o ruky aj oblečenie. Skúste mu preto venovať väčšiu pozornosť, rozhodne si ju zaslúži. Lipkavec nájdete najmä na suchších miestach – popri cestách, na lúkach aj poliach a zbierajte jeho vňať. Tú si následne usušte pri maximálnej teplote 40 °C. Naše zdravie totiž dokáže lipkavec veľmi pozitívne ovplyvniť, predovšetkým pri problémoch močového ústrojenstva, prečisťuje pečeň a obličky a zlepšuje trávenie. Určite sa tiež spoľahnite na jeho pomoc, ak vás trápia migrény či bolesti brucha.

Odporúčame: Babička bylinkárka radí: Tieto júnové bylinky si určite nazbieraj!

Lipkavec obyčajný

Zdroj: Shutterstock®

Oregano

Že čo by ste s ním robili, veď pizzu aj tak nepečiete? Oregano je však oveľa dôležitejšie pre ľudský organizmus, než by sme si mysleli, preto sa rozhodne oplatí nazbierať a nasušiť si ho. Poznáme ho aj pod názvom pamajorán, s latinským výrazom Origanum vulgare. Dorastá do výšky 70 cm a obľubuje vyslovene slnečné miesta. Z oregana zbierajte jeho vňať, a to v čase od júla do októbra – v júli sú jeho liečivé účinky na vrchole.

Môžete zúžitkovať tak čerstvé, ako aj sušené oregano, ak ho však chcete sušiť, tak v tieni, s dostatkom vzduchu. Oregano či pamajorán má blahodarný vplyv na dýchacie cesty, pľúca a priedušky. Pri bolestiach hrdla ho použite na kloktanie.

Oregano

Zdroj: Shutterstock®

Rozmarín lekársky

Rastlina s latinským názvom Rosmarinus officinalis je najčastejšie využívaná v kuchyni ako dochucovadlo jedinečnej chuti. Avšak predtým, než sa vyberiete do prírody na rozmarín, musíme vás upozorniť, že by ste merali cestu zbytočne. Jediná možnosť, ako sa zásobiť touto vzácnou bylinou, je vypestovať si ju, či už v záhradke, na balkóne alebo v izbe. A hoci jednotlivé lístky vám dobre poslúžia počas celého roka, ak si hodláte zozbierať väčšie množstvo, napríklad na sušenie, tak ideálne v júli. Rozmarín doslova lahodí srdcu, mozgu a ich činnosti, avšak pozor – zvyšuje krvný tlak.

Pozri aj: Nevädza poľná: Vraj burina, no pozri, čo dokáže s tvojím telom!

Rozmarín lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Počas júla si nazbierajte aj tieto bylinky:

Alchemilka obyčajná, Archangelika lekárska, Benedikt lekársky, Borák lekársky, Čakanka obyčajná, Čučoriedka obyčajná, Ďatelina lúčna, Harmanček pravý, Hluchavka biela, Ibiš lekársky, Ihlica tŕnistá, Kapsička pastierska, Koriander siaty, Kostihoj lekársky, Levanduľa, Ligurček lekársky, Lipa, Lopúch, Ľubovník bodkovaný, Materina dúška, Mäta pieporná, Medovka lekárska, Myší chvost, Nechtík lekársky, Nevädza poľná, Oman pravý, Ostružina krovitá, Palina pravá, Praslička roľná, Pŕhľava dvojdomá, Repík lekársky a Slez nebadaný.

Odporúčame: Bylinky z babičkinej záhrady: Zdravá kniha, plná byliniek


    • Zdieľaj:
  • 1
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Maxianová 08.07.18 19:35

MM
karma
100.00

väčšinu z menovaných byliniek máme na záhrade, niektoré už aj usušené, najnovšie so, strihala šalviu

  • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní