Čo by mala obsahovať každá rodinná lekárnička? Toto sú top produkty!

Čo by mala obsahovať každá rodinná lekárnička? Toto sú top produkty!

Keď sa povie lekárnička, automaticky si mnohí z nás predstavia autolekárničku, ktorá obsahuje štyri základné moduly. Domáca lekárnička sa však od tej nachádzajúcej sa v aute podstatne líši. Tak v prvom rade, ak nemáte vo svojej domácnosti lekárničku, alebo ju nemáte dostatočne vybavenú, tak vám za to nik nedá pokutu. Na rozdiel od toho, ak vám skončí záruka autolekárničky, ak si ju zabudnete, alebo ak vám chýba na pracovisku, pokuta vás rozhodne nepoteší.

Čo by mala obsahovať domáca lekárnička? Kedy naposledy ste kontrolovali záruku jednotlivých liekov nachádzajúcich sa v tej vašej? Obsahuje všetky potrebné náležitosti na ošetrenie malých rán a dokonca aj na liečbu základných zdravotných problémov? Poďte sa pozrieť spolu s nami, čo by taká domáca lekárnička mala obsahovať!

Pozri aj: Čo by mal obsahovať kvalitný krém proti vráskam?

ošetrovanie detských rán

Zdroj: Shutterstock®

Základ, ktorý sa zíde a ani neviete kedy

Občas sa stane, že sme pri varení nešikovné. Malé úrazy jednoducho patria k životu a najmä v domácnosti s deťmi, ktoré objavujú svet. Menšia rezná ranka pri varení, malá odreninka pri hraní a bláznení sa a pod. V takom prípade by sa vo vašej lekárničke mali nachádzať prostriedky na ošetrenie malých rán, ako sú obväzy, gázy, rýchloobväz, dezinfekčný prostriedok, pinzeta (na vyberanie kliešťov), trojcípa šatka, spinky na upevnenie obväzu a teplomer. Všetko sú to veci, ktoré sú základom každej lekárničky.

lieky proti bolesti a nevoľnosti

Zdroj: Shutterstock®

Liečivá, ktoré sú rovnakou nutnosťou

Okrem základných vecí, by každá domáca lekárnička mala obsahovať aj základné liečivá, ktoré dokážu pomôcť s najbežnejšími zdravotnými problémami. Tými liečivami sú nasledovné.

 • Masť proti opuchom – odrenina či podvrtnutie si vyžadujú pofúkať, ale aj natrieť mastičkou, ktorá zmierňuje opuch, zmierňuje modriny a zároveň skracuje dobu hojenia.
 • Masť / vodička na popáleniny – ako sme uviedli vyššie, nehody sa v domácnosti stávajú, preto môže aj obyčajné žehlenie bielizne či kulmovanie vlasov spôsobiť popáleniny (hlavne pri akomkoľvek inom rozptýlení a dávke nepozornosti). Dokonca aj spálenie od slnka si bude vyžadovať chladivé ošetrenie.
 • Lieky pre alergikov – ak máte v domácnosti alergika, voľnopredajné antihistaminiká, poprípade tie na lekársky predpis, sú nutnosťou vašej lekárničky.
 • Lieky proti bolesti a lieky znižujúce horúčku
 • Lieky proti hnačke alebo zápche
 • Nosné kvapky proti nádche a chrípke
 • Lieky proti bolesti v hrdle
HerbalSept lízanky

Zdroj: Shutterstock®

Pri lieku proti bolesti v hrdle sa na chvíľku zastavíme. U dospelých to je celkom jasná vec – vezmeme si pastilky, nastriekame sprej do hrdla, alebo vyskúšame overené triky starých materí, ktoré nám pomáhajú zmierniť pálenie v hrdle. Ale čo u detí? Ak potrápi bolesť hrdla vášho potomka, tak siahnite po HerbalSept lízankách, ktoré:

 • pokrývajú sliznicu ochranným filmom a tým zmierňujú kašeľ,
 • zvyšujú hydratáciu sliznice hrdla a uľahčujú vykašliavanie hlienu,
 • obnovujú rovnováhu podráždenej sliznice.

Aká je výbava vašej domácej lekárničky? Máte v nej aj nejaké zbytočnosti, ktoré ste ešte nikdy nepoužili?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 16.02.19 08:57

ĽŠ
karma
100.00

Dôležitý základ, ktorý sa zíde a ani nevieme kedy.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.02.19 14:15

karma
107.00

Naša domáca lekárnička je pomerne malá,máme základné veci.Lieky veľakrát po záruke vraciame ešte nerozbalené ale na dovolenku musím mat vsetko...preistotu

 • 0
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 16.02.19 14:40

AH
karma
115.00

Ďakujem za článok. Mám najvyšší čas doplniť svoju lekárničku

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 16.02.19 18:08

JK
karma
100.00

Dôležité informácie

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní