Čo je gemmoterapia a kedy ju treba využiť? Zisti viac o tejto liečbe!

Čo je gemmoterapia a kedy ju treba využiť? Zisti viac o tejto liečbe!

Stretli ste sa už s pojmom gemmoterapia? Ako už samotná časť slova napovedá, pôjde o nejaký druh liečby, s najväčšou pravdepodobnosťou alternatívnej, o ktorej vám zrejme bežný praktický lekár rozprávať nebude. My to však napravíme a prezradíme vám, čo sa pod týmto neznámym názvom terapie skrýva. Čo je gemmoterapia? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné!

Podobnosť pojmov čisto náhodná

Hneď na úvod treba poznamenať, že v literatúre či na internete sa môžete stretnúť aj s pojmom gemoterapia. Nenechajte sa však pomýliť, pretože ani zďaleka nejde o tú istú záležitosť. Gemoterapia (s jedným m) je totiž takzvaná kryštáloterapia, teda liečba na prášok rozomletými drahokamami. Poďme však od rubínov späť k tomu, čo nás zaujíma viac – ku gemmoterapii. Napriek tomu, že sa o nej bežne nehovorí, ľudstvu je známa už desiatky rokov. Nebudeme vás však dlhšie napínať a prezradíme, čo to tá gemmoterapia vlastne je. Ide o bylinnú liečbu púčikmi z rastlín.

Vyskúšaj: Ako spraviť poriadok v skrini či šatníku? Poradíme ti super triky

čo sú gemmoterapeutiká

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Gemmoterapia ako veľká neznáma

Že ste o tom nikdy nepočuli? Niet divu, veď púčik nejakej rastliny môže len ťažko, v očiach farmaceutického priemyslu, konkurovať ibalginom, paralenom a iným liečivám. Reč je preto o terapii, ktorá je súčasťou bylinnej medicíny (fytoterapie). Gemmoterapia je v súčasnosti mimoriadne obľúbená najmä v Belgicku, Švajčiarsku, Taliansku a Francúzsku. Súčasťou gemmoterapie sú, ako inak, takzvané gemmoterapeutiká, teda prevažne tinktúry, vyrobené z púčikov rastlín, stromov a kríkov. Preto púčikov, pretože je mimoriadne dôležité, aby bola daná rastlina ešte len v procese rastu. Rastlina totiž v púčiku uchováva svoj genetický potenciál, vďaka čomu je práve v tejto fáze plná tých najvzácnejších zložiek, prospievajúcich ľudskému organizmu. Ide o vitamíny, stopové prvky, fytohormóny, enzýmy a minerály.

púčiky rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Veľká pomoc pre ľudské zdravie

Bolo teda, viacerými vedeckými výskumami, dokázané, že púčiky v sebe uchovávajú najcennejšie látky s blahodarným vplyvom pre človeka a to aj také, ktoré sa v zvyšných častiach rastliny vôbec nevyskytujú. A prečo by sme vlastne gemmoterapii mali venovať pozornosť? Preto, že sa o nej hovorí ako o liečbe tretieho tisícročia a niet divu. Veď jej silné liečivé účinky na organizmus sú nepopierateľné. O to viac, že si táto metóda dokáže poradiť aj s tými najzávažnejšími ochoreniami, je šokujúce, že sa o nej mlčí.

Postupne už aj na Slovensku

V dnešnej dobe sa už aj v našich končinách niektoré firmy venujú výrobe gemmoterapeutík, ktoré si môžete zatiaľ zakúpiť prevažne na internete. Ide o rôzne tinktúry, výluhy, kvapky, masti, gély, oleje, extrakty alebo kúry, to všetko, pochopiteľne, bez chemických prísad, farbív a emulgátorov. Jednou z najobľúbenejších je tinktúra z brezových púčikov, ale postupne im už konkurujú aj bukové a dubové púčiky. Známe sú tiež extrakty z púčikov arónie čiernej, brusnice obyčajnej či bazy – čiernej aj červenej, ale tiež tinktúry z liesky, gaštanu alebo hrabu.

Pozri aj: Andrea Růžičková Kerestešová: Odkedy mám Tobiáša, nič mi nechýba

liečba rastlinami

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Gemmoterapeutiká sa oplatí užívať predovšetkým preventívne, ale zároveň majú silné liečivé účinky aj počas ochorenia alebo v procese doliečovania. Užívajú sa tak vnútorne, ako aj aplikáciou na pokožku, pričom treba dodržiavať dávkovanie, určené výrobcom.

Toto sú účinky gemmoterapeutík na ľudské zdravie:

 • liečia boreliózu, alergie a iné ochorenia, spojené s krvou
 • majú omladzujúce a očistné účinky
 • odstraňujú bolesti chrbtice
 • podporujú zdravie respiračného ústrojenstva
 • prospievajú pečeni a pankreasu
 • regenerujú organizmus
 • stimulujú nervovú sústavu
 • zvyšujú imunitu

Zdroj - úvodná foto: pixabay.com

Pozri si: Sebarozvoj s koučkou: Čo s krádežou partnerov?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 28.10.18 07:33

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá terapia, už len počkať do jari...

 • 1
Odpovedať

Martina Václaviková 29.10.18 17:05

karma
-1.00

Väčšinou je to najjednoduchšie aj najlepšie. Najprirodzenejšie najzdravšie. Samozrejme, že veľké farmakologické či -ceutické korporácie mlčia o týchto možnostiach. Čo je však horšie, že o tom mlčia lekári. Tí, ktorí by sa mali ako prví zasadiť o ľudské zdravie.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní