Daj na rady fotografov: Vieš, ako urobiť dokonalú vianočnú fotku?

Daj na rady fotografov: Vieš, ako urobiť dokonalú vianočnú fotku?

Vianočné sviatky sú najmä o rodine, o najbližších a o priateľoch. Niekedy sa však nestihneme ani nazdať a sú za nami tak rýchlo ako víchor. Zrazu sa zobudíme do Nového roka a pristihneme sa, ako skladáme ozdoby z vianočného stromčeka a vyhadzujeme jedličku ku kontajneru. Čo si tak na tohtoročné Vianoce urobiť pamiatku? Poradíme vám, ako urobiť dokonalú vianočnú fotku a ako tak urobiť veľmi nízkonákladovo, teda bez fotografa.

Ako urobiť vianočnú fotku ​

Vieme, najdôležitejšie pre vás je, aby sa rodinka dokázala skoordinovať natoľko, že sa objaví v jednom prijateľnom zábere. My však tvrdíme, že stačí dodržať zopár pravidiel a vaša rodinná vianočná fotografia môže mať úplne inú úroveň. Je jedno, či ste na zábere dvaja, traja, piati alebo dvanásti. Snažte sa držať týchto rád a je veľmi pravdepodobné, že sa vám bude vaša rodinná vianočná fotka javiť ako umelecké dielo.

Vyskúšaj: Trendy v zdobení vianočného stromčeka: Akú farbu zvoliť tento rok?

vianočná fotka vonku

Zdroj: Shutterstock®

Prostredie a rekvizity ​

Dajte si záležať najmä na výbere vhodného pozadia. Ak bude za vašou krásnou rodinkou škaredé zátišie alebo nebodaj iní nežiadaní figuranti, trpko to oľutujete. K Vianociam sa hodí zasnežené pozadie, stromy, hory, prípadne zasnežené mesto. Ak ste skôr klasická rodinka, veľmi obľúbené je aj zátišie pri vianočnom stromčeku či pri ozdobenom krbe. Plánujete fotenie vonku? Dbajte na ten správny čas a počasie. Zvoľte si slnečný deň radšej ako zamračený a ideálny čas, napríklad 13. –14. hodinu poobede.

Nezabúdajte ani na rekvizity. Pod stromček napríklad naaranžujte zabalené krabice s mašľami, aby záber pôsobil autenticky. Svietiace žiarovky sú taktiež plus a dodajú fotografii teplo domova. Pozor, svetlo by malo vždy svietiť do vašej tváre, nie spoza nej. Inak si to bude vyžadovať vyspelejší fotoaparát, ktorý dokáže svetlo prispôsobiť tak, aby ste nemali tmavé tváre.

vianočné fotografie s priateľmi

Zdroj: Shutterstock®

Koordinácia fotenia ​

Dôležitým bodom je aj celková koordinácia. Členovia rodiny by k sebe mali ladiť. Nemusíte mať rovnaké oblečenie na to, aby bola vianočná fotografia pekná. Skúste sa však farebne zladiť, aby nebolo vaše oblečenie bijúce do očí, ale naopak, aby ste pôsobili ako harmonický celok. Koniec koncov, tak aj má rodina navonok pôsobiť. Vyberte si jednu farbu, ktorú bude obsahovať outfit každého na fotke. Vo všeobecnosti sa držte zásady, že deti môžu mať aj výraznejšie oblečenie, zatiaľ čo rodičia sa môžu držať trocha pri zemi.

Celkové nastavenie fotografie je taktiež potrebné skoordinovať. Čo tým myslíme? Napríklad zoradenie členov rodiny podľa výšky, aby sa nestalo, že bude najnižší vedľa najvyššieho. Nebojte sa však postoj rodinky mixovať. Napríklad deti môžu ležať na zemi a rodičia sedieť na stoličkách.

vianočné fotenie pre páry

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa tváriť? ​

Najväčším problémom a zároveň obavou fotiacej sa rodinky býva, ako sa budú na fotografii tváriť, respektíve ako budú vyzerať. Najlepšou radou je zahodiť starosti za hlavu, nepredstierať toľko a snažiť sa byť čo najprirodzenejší. Skúste niekoľko záberov s pohľadmi do kamery a potom s pohľadmi mimo nej.

Pomôže, ak situácie, ktoré napodobňujete, naozaj robíte. Napríklad ak chcete, aby vás fotoaparát zachytil pri čítaní vianočnej knižky, naozaj ju čítajte, rozprávajte sa o nej a nastavte samospúšť. Tá by mala zachytiť autentický moment.

- Anketa

ROBÍTE SI RODINNÉ VIANOČNÉ FOTOGRAFIE?

Odpovedalo 342 ľudí  

Každý jeden rok, no od profesionála.
3%
Na Vianoce sa fotíme pravidelne svojpomocne.
18%
Ani nie, len keď si spomenieme.
3%
Nie, na Vianoce sa nefotíme.
77%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 12.12.18 18:24

MM
karma
100.00

veľmi nerada sa fotím, selfie to vôbec nie

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 12.12.18 22:44

HZŠ
karma
102.00

Rada som sa poučila, sviatky sú tu čo nevidieť.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 12.12.18 23:13

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady, ďakujem!

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 17.12.18 14:47

karma
127.00

Super rady na fotenie, dajú sa použiť aj mimo Vianoc.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.12.18 19:56

JK
karma
100.00

Fotím všetkých hlavne vnúčatá pri stromčeku no ja sa nerada fotím

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní