Džús alebo smoothie: Prečo to s ich pitím netreba preháňať?

Džús alebo smoothie: Prečo to s ich pitím netreba preháňať?

Nie je to tak dávno, čo bol džús v domácnosti skôr výnimočnou, než bežnou záležitosťou. Dopriali sme si ho, či už ovocný alebo zeleninový, raz za čas, nehovoriac už o smoothie nápoji, ktorý spôsobil naozaj mimoriadny ošiaľ. Mnohí ním nahrádzajú raňajky či dokonca hlavné jedlo. Ale, ako sa hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ani s ovocnými a zeleninovými nápojmi, akokoľvek zdravo sa tvária, to netreba preháňať.

Džús alebo smoothie je teda skvelou voľbou, ako si dopriať vitamíny a zdravie v jednom pohári, avšak v článku vám prezradíme, ktorý nápoj je zdravší, prečo by sme mali poznať zdravú mieru pri ich popíjaní plus ďalšie užitočné informácie.

Odšťavené ovocie

Aj vy si každé ráno poctivo ošúpete obľúbené ovocie, odšťavíte a pijete s dobrým pocitom, koľko zdravia ste práve dopriali svojmu telu? Dobrá voľba, avšak nie ideálna. Samotným šúpaním ste sa totiž úplne zbytočne zbavili potrebných antioxidantov a vlákniny, čiže zložiek, ktorých má práve šupka najviac. Samozrejme, nevyhneme sa ani porovnaniu jednotlivých ovocných či zeleninových nápojov. Asi pre vás nebude žiadnou novinkou, že zatiaľ, čo džús prešiel do tekutej formy lisovaním, smoothie nápoj získal svoju formu rozmixovaním. Preto v súboji džús (či vyššie spomínaná šťava z dužiny bez šupky) verzus smoothie jednoznačne vyhráva smoothie.

Zaujme ťa: Vieš, čo sú antokyány? Zisti, ako dokážu ovplyvniť aj tvoje zdravie!

prečo piť džúsy

Zdroj: Shutterstock®

Používajte len zdravé plody!

Nezabúdajte ovocie a zeleninu pred samotným mixovaním dôkladne umyť, očistiť a nakrájať na menšie kúsky. V žiadnom prípade nepoužívajte nahnité alebo prezreté plody a už vôbec nie nezrelé. Smoothie má zároveň hustejšiu konzistenciu, obzvlášť, ak si doň pridáte napríklad orechy, bylinky alebo semienka či populárne jedlé kvety. V prípade, že si potrebujete „upratať“ v jednotlivých ovocných a zeleninových nápojoch, na konci rebríčka stoja nápoje s podielom ovocia alebo zeleniny pod 25 %, ďalej sú šťavy z dužiny, o čosi vyššie šťavy aj so šupkou a najvyššie doma pripravený smoothie nápoj. Obsahuje totiž aj tie zložky ovocných či zeleninových plodov, ktoré sa pri príprave štiav a džúsov, žiaľ, považujú za odpad.

zeleninové šťavy

Zdroj: Shutterstock®

Čistá voda má byť na prvom mieste

Dôležité je uvedomiť si, že džúsy, šťavy ani iné ovocné a zeleninové nápoje neslúžia ako náhrada vody. Neuspokojte sa preto s argumentom vašej ratolesti, že jej čistá voda nechutí a nenalievajte ju výlučne šťavami. Pitný režim má byť totiž z výraznej väčšiny založený na pití čistej vody a z menšej časti ho majú pokryť čaje, ideálne bylinkové a nesladené, ako aj ovocné alebo zeleninové nápoje, opäť bez prídavku cukru. Ak by ste sa totiž rozhodli po celý deň popíjať len šťavy či smoothie a žiadnu vodu (alebo len minimum vody), váš organizmus by sa mohol veľmi skoro stať prekysleným, nehovoriac o množstve kalórií, ktorým by ste sa chtiac-nechtiac zásobovali.

Bude sa ti páčiť: Ako zahnať únavu? Tieto potraviny ti dodajú vitality, koľko potrebuješ

prečo piť smoothie

Zdroj: Shutterstock®

A čo vitamín C?

Za zmienku stojí, že pri mixovaní ovocia do podoby smoothie nápoja sa čiastočne pripravujete o vitamín C, ale toto množstvo je, našťastie, zanedbateľné. Na svedomí to má proces oxidácie počas samotného mixovania, ako aj teplota, doba prípravy či dĺžka skladovania nápoja. Vo všeobecnosti platí, že zdraviu prospešnejšie je pripraviť si menšie množstvo smoothie a nemixovať si ho do zásoby, na celý deň. Tým totiž klesá nutričná hodnota nápoja.

- Anketa

KTORÝ OVOCNÝ ČI ZELENINOVÝ NÁPOJ UPREDNOSTŇUJETE?

Odpovedalo 96 ľudí  

Šťavu alebo džús z obchodu
1%
Doma pripravený smoothie nápoj
50%
Zvyknem to kombinovať
49%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 18.10.18 05:10

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné rady, naozaj nič netreba preháňať!

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 18.10.18 18:10

MR
karma
109.00

džúsi aj tak obsahujú éčka a ktovie aké ovocie a zelenina sa vylisujú na ich použitie, takže u nás len sa pijú zriedka

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.10.18 19:31

MM
karma
100.00

zasa sa potvrdilo, že nič netreba preháňať alebo všetko s mierou

  • 1
Odpovedať

Ján Komada 18.10.18 19:31

JK
karma
103.00

doma pripravený nápoj

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 18.10.18 19:45

DB
karma
117.00

Najlepšie je doma pripravené smoothie, aspoň viem čo obsahuje...

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 04.11.18 18:10

AK
karma
100.00

radšej zjesť jablčko zo záhrady ako z obchodu džús

  • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 23.11.18 21:52

ZS
karma
100.00

uprednostnujem ovocne stavy.... a zo zeleninovych mrkvovu

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní