Hádanka: Podobá sa to na liči a prináša to nerušený spánok. Čo je to?

Hádanka: Podobá sa to na liči a prináša to nerušený spánok. Čo je to?

Denne si svoje telo zásobujete veľkým množstvom ovocia, aby ste mu dopriali dostatok vitamínov a posilnili si imunitu? Popri práci si k tomu doprajete zopár kávičiek na dostatok energie a vitality? A večer, v pohodlí domova, si varíte upokojujúce bylinkové čaje na kvalitný spánok? Do toho beriete celú škálu výživových doplnkov či liekov na zníženie cholesterolu a rozprúdenie trávenia? Tieto otázniky tu nie sú náhodou. Pretože ak ste na väčšinu otázok odpovedali kladne, potom vás určite zaujme ovocie, ktoré vám dnes predstavíme.

Práve ono je totiž odpoveďou na vyššie položené otázky – obsahuje vysoký podiel vitamínov, posilňuje imunitu, dodáva energiu, no zároveň má schopnosť navodiť dobrý spánok, do toho všetkého znižuje cholesterol a podporuje trávenie. Lenže to ani zďaleka nie je všetko, čo dokáže! Ovocie longan.

Bude sa ti páčiť: Vedieš uponáhľaný život? Zisti, ako získať energiu, nie čas!

ovocie longan

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ longan pochádza?

Longan – strom uzrel svetlo sveta (pravdepodobne) v Číne a rodiť začína väčšinou po dvadsiatich rokoch. Avšak keď už zarodí, tak jeden strom dopraje svetu až dvesto kilogramov úrody za sezónu. Longan – plod je maličký, nepresahuje tri centimetre a ako sme už v úvode načrtli, je podobný ovociu liči. Tomuto exotickému ovociu sa hovorí aj dračie oko, práve pre jeho podobnosť s buľvou tejto bytosti (čín. Loong Ngan – dračie oko, angl. Euphoria Fruit, Dragon Eye).

V súčasnosti je domovom longanu predovšetkým Indonézia, Taiwan, Vietnam a juhovýchodná Ázia všeobecne. V týchto oblastiach sa longan bežne využíva aj na výrobu chutných a zdravých likérov či dokonca kozmetiky.

dračie oko

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie, prinášajúce eufóriu?

Už latinský názov tohto ovocia je mimoriadne veľavravný – je to Euphoria Longana. A eufóriu longan skutočne dokáže privodiť – nielen svojou chuťou, ale aj účinnými zložkami, ktoré sa vám postarajú o dostatok vitality a pohody. Longan obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ďalej vitamín B, draslík, fosfor, vápnik, železo a horčík. Pri pravidelnej konzumácii tohto mladšieho brata liči si výrazne posilníte obranyschopnosť. Zároveň úspešne bojuje proti voľným radikálom a okrem v úvode spomenutých účinkov, blahodarne pôsobí aj na močové ústrojenstvo. Longan zároveň prospieva slezine, pečeni a srdcu, zlepšuje pamäť a sústredenosť a odstraňuje úzkosti či inú psychickú nepohodu.

Neprehliadni: Je tofu naozaj jed? Povieme ti, či je sója zdravá alebo nie ​

exotické ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Mladší brat liči

Longan je svieži a sladký a nielen napohľad, ale aj chuťou pripomína známejšie liči. Vôňa longanu dokonca pripomína pižmo. Šupka je žltá alebo žltočervená, v strede plodu sa nachádza tvrdá kôstka / semeno. Šupka aj kôstka sú nejedlé. K dužine je jednoduché sa dopracovať – stačí mierne stlačiť šupku, ktorá sa poddá a praskne. Longan zoženiete výnimočne čerstvý, no častejšie sa vyskytuje skôr v sušenej alebo mrazenej podobe. A práve v mrazenej alebo aspoň chladenej podobe je longan najchutnejší, práve pre jeho pomerne výraznú sladkosť.

zdroj vitamínu C

Zdroj: Shutterstock®

Kde ho zoženiete?

Hoci longan na Slovensku ešte nie je príliš dostupný, je možné objednať si ho zo zahraničia, „nadopovať“ sa ním na exotickej dovolenke alebo v spomínanej sušenej či mrazenej podobe zakúpiť výnimočne v našich bio obchodoch, zato bežne napríklad v susednom Rakúsku. A ak už skutočne nebudete pri jeho zháňaní úspešné, môžete sa ešte pokúsiť o vypestovanie longanu, avšak pozor – jedine v kvetináči alebo v skleníku.

- Anketa

JEDLI STE UŽ LONGAN?

Odpovedalo 13 ľudí  

Áno, bol vynikajúci
23%
Áno, ale veľmi mi nechutil
8%
Nie, no ochutnal/a by som
62%
Nie, neláka ma to
8%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

viktor labakann 19.09.18 03:50

karma
85.00

logan je OK, pripomína mi kvalitou dáciu.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.09.18 09:18

MC
karma
109.00

;---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------;;;;

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.09.18 09:19

MC
karma
109.00

Každe ovocie má svoje benefity ...

  • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 19.09.18 16:53

MZ
karma
92.00

ešte som o tomto zaujímavom ovocí ani nepočula :-) no rada by som ho ochutnala

  • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 24.09.18 17:08

ĽU
karma
100.00

zaujímave ovocie

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní