Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

Hrozia aj tebe? Zisti, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

Kŕčové žily sú takmer bežné na nohách starších žien, avšak ničím výnimočným už dnes nie sú ani u mladých. Ako je to možné? Čo je za tým? Je to celé len o genetike alebo sa pod ich vznik podpisujeme my samy svojou životosprávou? A ak ich má vaša mama aj stará mama, no vy sa im chcete vyhnúť, čo pre to treba spraviť? Všetky tieto otázky (a oveľa viac) vám zodpovieme v nasledujúcom článku. Zistite, ako predísť kŕčovým žilám, kým je čas!

Čo stojí za vznikom kŕčových žíl?

Tomu, aby sa krv vracala späť do spodnej časti nôh, bránia chlopne v žilách. Akonáhle sú však poškodené, z akýchkoľvek dôvodov, nastáva takzvaný spätný tlak, žily na nohách sa začnú vydúvať a strácať svoju pevnosť. Kŕčové žily sa pritom vyskytujú predovšetkým na zadnej strane nôh. Ako sme už načrtli v úvode, najväčšiu úlohu tu zohráva genetika.

Avšak so stúpajúcim vekom, logicky, narastá aj riziko vzniku ochorení žíl, odkiaľ je už len krôčik k samotným kŕčovým žilám. Keď už však vymenovávame vinníkov, zabudnúť nemôžeme ani na zlú životosprávu a nedostatok pohybu.

Vyskúšaj: Babičkine superpotraviny: Tekvicové semiačka - chutné zdravie v malom

kŕčové žily

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sú tehotné ženy rizikovou skupinou?

Vznik kŕčových žíl sa však bežne spája aj s tehotenstvom, užívaním antikoncepcie, hormonálnou liečbou, nadváhou a menopauzou. V prípade tehotenstva sa zväčšuje spomínaný spätný tlak v žilách v dôsledku zväčšujúcej sa maternice. Môžu však za to v nemalej miere aj tehotenské hormóny. Kŕčové žily bývajú sprevádzané pocitom ťažkých nôh a opuchom nôh, najmä členkov, a to hlavne počas letných mesiacov a pri dlhom cestovaní.

Za zmienku stojí, že sprievodným znakom kŕčových žíl je aj častý pocit horúčavy, striedajúci sa s pocitom chladu. Prejavujú sa tiež nepríjemnými kŕčmi v nohách, predovšetkým v noci. Liečba kŕčových žíl je možná a tiež efektívna, avšak len pri včasnej diagnostike. Len tak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, ktorý podstupujú pacienti s kŕčovými žilami vo vážnom stave.

varixy na nohách

Zdroj: Shutterstock®

Fakty o kŕčových žilách, ktoré treba poznať:

 • Ak vypijete aspoň pol litra mrkvovej šťavy denne, spravíte tým významný krok proti vzniku tohto ochorenia.
 • Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja, než sedia, kŕčové žily nepoznajú.
 • Trpí nimi až neuveriteľných 80 % Slovákov, z toho väčšie percento tvoria ženy.

Otestuj: Slacklining: Prečo vyskúšať tento druh cvičenia?

liečba kŕčových žíl

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia vzniku kŕčových žíl:

 • Cvičte! Nech už si zvolíte akýkoľvek druh športu alebo pohybovej aktivity, práve pohyb je skvelou prevenciou vzniku kŕčových žíl. Ideálna je však v tomto prípade turistika, zimné bežkovanie, cyklistika, tanec, rýchla chôdza, plávanie a beh. Naopak, vyhnite sa posilňovaniu a činkám, ale dokonca aj tenisu.
 • Dajte zbohom cigaretám! Práve fajčenie totiž vedie k oslabeným a zúženým cievam.
 • Denne si vykladajte nohy do vyššej polohy, ak je to možné, aj v práci a určite doma pri oddychu, ideálne na úroveň srdca.
 • Schudnite! Keďže je obezita jedným z rizikových faktorov vzniku žilového ochorenia, cielene spravte všetko pre to, aby ste sa zbavili nadbytočných kíl.
 • Váš jedálniček by mal obsahovať čo najviac vitamínov C a E, ako aj vlákniny a zinku. Skvelým bojovníkom proti vzniku kŕčových žíl je aj cibuľa a cesnak.
 • Vhodné sú tiež podpätky na obuvi s výškou približne 3,5 cm, naopak, nevhodné sú vysoké podpätky a rovnako tak aj žiadne podpätky.
 • Vyhýbajte sa príliš dlhému státiu.
- Anketa

MÁTE KŔČOVÉ ŽILY?

Odpovedalo 205 ľudí  

Áno, ale len mierne
61%
Áno, vo vysokej miere
24%
Nie, našťastie
15%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Marta Bujdošová 14.08.18 08:16

MB
karma
98.00

no nastastie ich moc nemam, asi vdaka pohybu a strave, aj ked ani to nie je vsemohuce

 • 2
Odpovedať

Gapa Torino 14.08.18 11:16

GT
karma
-1.00

"Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja, než sedia, kŕčové žily nepoznajú." a potom píšete že vyhnúť sa dlhému státiu , tak teraz stáť alebo nestáť

 • 5
Odpovedať

Ivana Riljaková 14.08.18 11:29

karma
100.00

"Kultúry sveta, kde ľudia viac stoja..." v zmysle: sú viac v pohybe, než pasívni. Všeobecne sú však kŕčové žily spôsobené dlhým státím (na jednom mieste, napríklad v práci pri stroji) a sedením so spustenými nohami. Naopak, vzniku kŕčových žíl viete zabrániť dostatočným pohybom a sedením s vyloženými nohami.

 • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 14.08.18 17:42

ZM
karma
87.00

Precitaj si moj koment, pochopis o co ide !

 • 1
Odpovedať

Zoran Majkovic 14.08.18 17:34

ZM
karma
87.00

V clanku chyba jedna velmi podstatna informacia ... ak clovek sedi alebo len stoji, srdce nie je schopne zabezpecit spravny obeh krvi v nohach ! Preto pri dlhom sedeni alebo stati nohy opuchaju ! Aby krv prudila nohami tak, ako ma, je nutne, aby sa do obehu zapojili svaly na nohach ... tym, ze sa sval stiahne, zaroven vytlaci istu cast krvi do ciev, kde vdaka spominanym chlopniam (spatnym klapkam) je krv vytlacana k srdcu a tym mu pomaha. Tento mechanizmus je znamy pod pojmom "svalovo-cievna pumpa". Preto kazdy, kto ma sedave zamestnanie by mal aspon raz za hodinu vstat a "ponamahat" svaly na nohach ! Chce to par minut rychlej chodze, idealne je sliapanie do schodov !

 • 3
Odpovedať

Ľubica Šťastná 15.08.18 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Čo sa týka faktu o Slovákoch - desivá štatistika...

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 15.08.18 11:44

MC
karma
109.00

myslím si že pri kŕčových žilách hra úlohu aj genetika...

 • 1
Odpovedať

Soňa Horáčková 21.08.18 14:12

SH
karma
119.00

kŕčovými žilami trpí veľa Slovákov...... dnešné sedavé zamestnanie a práca pri počítači je tiež príčinou ich vzniku.... nie je od veci vo voľnom čase sa "hýbať", myslím, že to prospeje každému....

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 10.09.18 11:10

AK
karma
100.00

vyhýbať sa státiu nedá lebo v zamestnaní som celý deň na nohách už 34 rokov

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 26.09.18 16:16

karma
127.00

Žiaľ sedavé zamestnania súčasnej doby tomuto veľmi nepomáhajú

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní