Kapustný list ako liek: Zisti, s akými ťažkosťami ti dokáže pomôcť!

Kapustný list ako liek: Zisti, s akými ťažkosťami ti dokáže pomôcť!

Kapustný list je niečo, čomu zväčša venujeme len málo pozornosti, vrchné listy bývajú v našich domácnostiach často dokonca odpadom. Oddnes to však bude úplne inak, veríme, že aj u vás. Zistili sme totiž, na čo všetko viete kapustný list použiť pri najrôznejších zdravotných problémoch. Namiesto do lekárne si preto zájdite pre hlávku kapusty, odtrhnite pár zdravých listov a pomôžte si podľa našich rád!

Neprehliadni: Bobkový list: S jeho pomocou sa zbavíš bolesti aj kašľa!

ako si pomôcť pri bolesti hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Obklad z kapustného listu

Tento obklad používajte, ak vás trápi bolesť hlavy, nôh či ramien, hemoroidy, výrastky na pätách alebo ak ste čerstvé mamičky a mávate silné bolesti, spôsobené naliatím prsníkov. Niekoľko zdravých a nepoškodených kapustných listov si namočte do vlažnej alebo teplej vody, osušte a následne po nich párkrát prejdite valčekom na cesto, aby sa uvoľnila šťava s liečivými látkami. Takýto list si priložte na čelo (pri bolesti hlavy), časť nohy, päty alebo ruky (pri bolesti nôh a ramien či pri výrastkoch) alebo na prsníky (ak máte bolesť pri dojčení). Je potrebné tieto obklady každých 20 až 30 minút vymieňať za čerstvé, až kým bolesť neustúpi, pričom naraz používajte približne dva až tri listy na sebe.

kapusta ako liek

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com

V prípade, že trpíte hemoroidmi, rovnakým spôsobom si kapustný list priložte na miesta okolo konečníka, ideálne na noc, pričom ráno postihnuté miesto umyte vlažnou vodou. Takýto kapustný zábal vám vie vynikajúco stiahnuť aj bolesti kĺbov, dokonca, ak sa vám slabo prekrvujú končatiny, prikladajte si kapustné listy aj na ne. Určite ich vyskúšajte aj v prípade výronu alebo podvrtnutia členku. Týmto spôsobom vám dokáže pomôcť tak biela ako aj červená kapusta. Kapustné listy môžete k časti tela pripevniť gumičkou, čistou gázou, obväzom, inou textíliou, šálom, v prípade prsníkov podprsenkou a v prípade bolesti hlavy čiapkou. Ideálne je totiž aplikovať si kapustné obklady na noc.

Odporúčame: Bylinky v tehotenstve: Vieš, ktoré ti môžu uškodiť a ktoré pomôcť?

ako si pomôcť pri bolesti prsníkov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Dôležité upozornenie a rada na záver

Avšak pozor – na obklady z kapustných listov sa snažte využívať predovšetkým bio alebo vo vlastnej záhrade dopestovanú kapustu, nakoľko tá bežne kupovaná býva často postrekovaná, čo na vašej koži môže vyvolať nemalé podráždenia až alergické reakcie. Ďalšou radou je, že kapustný zábal je vhodné na postihnuté miesto prikladať teplý, preto je potrebné namáčať ho vopred v teplej vode, prípadne ohrievať na radiátore (nie v mikrovlnnej rúre). Na záver ešte dodáme, že šťava z organických kapustných listov vám môže poslúžiť na dezinfekciu pleti pri akné, vyrážkach, ranách, odreninách alebo ekzémoch. Pomôže tiež pri ľahších popáleninách alebo, naopak, omrzlinách.

Zdroj - úvodná foto: pexels.com

Inšpiruj sa: Je zdravý alebo nie? Zisti, či sa oplatí konzumovať javorový sirup!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 27.10.18 08:20

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady, obzvlášť na záver!

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 27.10.18 13:51

PV
karma
113.00

Veľmi dakujem za rady.. Určite vyskúšam na bolesť hlavy . Strašne som zvedavá ,či to pomôže ,lebo už som všetko možné skúšala ,a nič nezaberá ,iba na 2 hodiny liek .. !!!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní