Kneippove kúry: Zisti, s ktorými problémami ti dokážu pomôcť!

Kneippove kúry: Zisti, s ktorými problémami ti dokážu pomôcť!

Kneippove kúry alebo Kneippova terapia – stretli ste sa už s týmto pojmom? Nečudo, ak je to pre vás novinka, nejde totiž o príliš známy pojem. Aj preto sme sa rozhodli pozrieť sa na túto ozdravnú metódu bližšie a priniesť vám informácie o tom, čo sa ukrýva pod pojmom Kneippove kúry, pre koho je táto terapia určená a s čím všetkým vám dokáže pomôcť. Zostaňte s nami!

Čo je Kneippova terapia?

Pod pojmom Kneippove kúry sa neukrýva nič iné, ako forma vodoliečby či hydroterapie. O jej popularizáciu sa zaslúžil istý bavorský katolícky kňaz, Sebastian Kneipp (1821 – 1897), podľa ktorého nesie terapia svoje meno. Ak ste si však pri slove vodoliečba predstavili príjemné ozdravné „máčanie sa“ v teplej vode, musíme vás vyviesť z omylu. Kneippova terapia je totiž založená na niečom úplne inom. Páter Kneipp svoju liečebnú metódu založil na ozdravovaní sa z ochorení pomocou sprchovania či kúpania sa striedavo v teplej a studenej vode.

Pozri aj: Premýšľaš, ako využiť hrozno? A čo tak skrášliť si s ním telo?

Sebastian Kneipp

Zdroj: Shutterstock®

Teplo verzus chlad

Zatiaľ, čo teplo rozširuje cievy a zlepšuje krvný obeh, chlad ich sťahuje a zablokuje prúdenie energie do tkanív. Avšak práve spojenie tepla a chladu alebo ich bezprostredné striedanie má blahodarný účinok na zdravie človeka a schopnosť zbavovať telo ochorení a ťažkostí. Táto metóda ale nie je vhodná pre ľudí, trpiacich ochoreniami srdca či krvného obehu. Po kúre je nevyhnutný oddychový režim, čo sa týka tak fyzickej aktivity ako aj konzumácie jedla. Kneippova metóda vás dokáže zbaviť stavov nervozity, potláča kŕče, lieči nespavosť, dokonca má silu spevňovať a omladzovať pokožku.

liečba vodou

Zdroj: Shutterstock®

S čím vám ešte pomôže?

Táto terapia zároveň lieči migrény, neplodnosť a vhodná je aj pre tých, ktorí sa dlhodobo trápia s večne studenými končatinami. Môže ísť tak o pobyt vo vode, ako aj oblievanie sa vodou, prípadne ponorenie do vody len určitej časti tela, pričom tejto metóde dominuje studená voda. Súčasťou Kneippovej terapie je však tiež prijímanie čistej vody zvnútra, teda dostatočný pitný režim. Sebastian Kneipp, ešte ako mladý muž, prekonal ťažkú pľúcnu chorobu. Mnohí lekári nad ním takpovediac lámali palicu, ale on sa nevzdal a zobral liečbu do vlastných rúk. V tom čase sa mu dostalo do uší, že práve voda má obrovskú liečivú moc, čo ho inšpirovalo a tak sa každý deň kúpal v studenej až ľadovej vode Dunaja.

Prečítaj si: Prepadávajú ťa depresívne nálady? Spoľahni sa na pomoc prírody!

Kneippova terapia

Zdroj: Shutterstock®

Príbeh so šťastným koncom

Asi netreba zdôrazňovať, že mladý, vnútorne silný a neuveriteľne odhodlaný Kneipp sa týmto spôsobom uzdravil. Na základe svojej pozitívnej skúsenosti začal pomáhať aj iným. Ako inak, s pozitívnym výsledkom a to aj napriek tomu, že bol označovaný za „mastičkára“, ktorých v tom čase verejnosť nebrala príliš na milosť. Kneipp však napriek tomu naďalej pomáhal, liečil a uzdravoval aj tých, s ktorými si už lekári nevedeli poradiť. V súčasnosti sú už v rámci rôznych krajín otvorené viaceré špecializované centrá, venujúce sa práve Kneippovej terapii.

Ide prevažne o troj- až štvortýždňovú kúru, založenú na vodoliečebných procedúrach, pohybe, na pití vody a tiež na špeciálnej úprave stravy. Pokiaľ ide o stravu, Kneippove kúry sa zameriavajú na potraviny v čo najprirodzenejšej podobe, bez ich zbytočných úprav či dochucovaní.

Zaujme ťa: Plánovanie tehotenstva a strava: Tieto živiny ti nesmú chýbať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 15.10.18 08:28

ĽŠ
karma
100.00

Škoda, že táto metóda nie je vhodná aj pre ľudí trpiacich ochoreniami krvného obehu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní