Kraniosakrálna terapia: Alternatívna liečba, ktorá dokáže zázraky!

Kraniosakrálna terapia: Alternatívna liečba, ktorá dokáže zázraky!

Kraniosakrálna terapia je ďalšou z pomerne neznámych metód, akými si viete pomôcť pri ťažkostiach takmer každého druhu. Preto sme sa to rozhodli napraviť a priniesť vám čo najviac informácií o tomto záhadnom, ale jedinečnom spôsobe liečby. Prečo jedinečnom? Pretože jeho priebeh je snáď najpríjemnejší, aký si viete predstaviť. Aký to je? Čítajte ďalej a dozviete sa!

Korene mnohých problémov hľadajte v detstve!

Nie je to tak dávno, čo sme sa v rámci jedného z našich článkov prizreli bližšie takzvanému limbickému odtlačku a zistili sme, respektíve utvrdili sme sa v tom, že pôvod väčšiny problémov, ktoré nás trápia v dospelosti, je v našom ranom detstve. A práve od tohto faktu sa odráža terapia, ktorej sme sa rozhodli venovať. Kraniosakrálna terapia (cranium = lebka, sacrum = krížová kosť) pracuje s dotykom, avšak keď hovoríme o dotyku, nemáme na mysli žiadny nepríjemný a silný tlak, ale jemný dotyk, ktorý všetci tak milujeme.

Pozri si: Piriformis syndróm: Pozri sa, čo stojí za tŕpnutím okolo drieku!

kraniosakrálny systém

Zdroj: Shutterstock®

Nie je dotyk ako dotyk

Poviete si, ako je možné liečiť sa dotykmi rúk? Určite nie ste jediné so skeptickými otáznikmi v hlave – veď prečo by potom toľko ľudí trpelo a umieralo na najrôznejšie ochorenia, keby na ozdravný proces stačil obyčajný dotyk? Dosť však bolo otázok – poďme hľadať odpovede! S čím všetkým vám kraniosakrálna terapia pomôže?

 • migréna a závraty
 • alergia, bronchitída a astma
 • stres, nespavosť, napätie, depresie a únava
 • ochrnutie tváre
 • bolesti chrbtice a skolióza
kraniosakrálny rytmus

Zdroj: Shutterstock®

Ako kraniosakrálna terapia funguje?

Ide o manuálnu terapiu, ktorá, ako sme už vyššie načrtli, vychádza z toho, že korene každej choroby, či už fyzickej alebo psychickej, sú v nejakej traume z detstva, a tá – čo je dôležité – nebola počas života v človeku spracovaná. Tieto traumy bývajú najčastejšie spojené s ťažkým pôrodom, žiarlivosťou a súťaživosťou medzi súrodencami alebo šikanou v škole či rozvodom rodičov.

Samotná metóda je založená na cielenom dotyku, ktorý odstraňuje bloky v kraniosakrálnom systéme. Jeho súčasťou je mozgovomiechová tekutina (nazývaná tiež likvor), časti nervového systému, už spomenutá krížová kosť a lebka.

Odporúčame: Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?

ako sa zbaviť migrény

Zdroj: Shutterstock®

Dotykom sa zachytí kraniosakrálny pulz na lebke a skúsený terapeut dokáže doslova hmatom zistiť, či sú v ňom vytvorené blokády. Následne, jemným dotykom, tieto blokády uvolňuje, čím sa znovu obnoví prirodzená funkcia organizmu. To všetko bez pomoci akéhokoľvek prístroja. A čo je teda na konci? Kraniosakrálna terapia sľubuje zlepšenie fyzického aj psychického stavu, vitalizáciu orgánov, hlboké uvoľnenie, vnútorný pokoj a následný samoozdravný proces organizmu. V neposlednom rade dokáže posilniť imunitný systém.

V praxi to znamená, že hoci z kraniosakrálnej terapie neodídete ako nový človek – bez akéhokoľvek problému, rozhodne z nej odídete s tým, že ste svojmu telu otvorili dvere k ozdravnému procesu. Prvý krok je vždy ten zásadný.

bolesti chrbta

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste, že...

 • kraniosakrálny rytmus je tretí najdôležitejší rytmus v našom tele, hneď po srdcovom a dýchacom?
 • kraniosakrálnu terapiu praktizujú odborní terapeuti s anatomickými a fyziologickými znalosťami a študuje sa v rámci medicínskeho odboru Osteopatia?
 • kraniosakrálny rytmus zaniká po smrti ako posledný a je neovládateľný vôľou?
- Anketa

POČULI STE UŽ O KRANIOSAKRÁLNEJ TERAPII?

Odpovedalo 111 ľudí  

Áno, aj som ju absolvoval/a
17%
Áno a láka ma ju vyskúšať
17%
Nie, je to pre mňa novinka
66%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Daniela Bieliková 17.06.18 19:09

DB
karma
117.00

zaujímavé...toto je pre mňa novinka

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.06.18 08:50

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé, pri najbližšej príležitosti rada vyskúšam!

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 18.06.18 13:38

karma
110.00

Poznám túto techniku, odporučila som ju známej, lebo bola plná blokov, ale jej to nepomohlo. Zvažovala som aj kurz kedysi.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 18.06.18 22:03

JK
karma
100.00

Nie nepočula som o nej je to pre mňa novinka

 • 1
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 18.06.18 22:06

karma
74.00

zaujímavý článok o tejto terapii čítam dnes prvý krát

 • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.06.18 13:43

BS
karma
100.00

O tejto liečbe som ešte nepočula:))

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní