Lacná náhrada droždia: Ak sa ti neušlo, tak skús namiesto neho TOTO!

Lacná náhrada droždia: Ak sa ti neušlo, tak skús namiesto neho TOTO!

Droždie v poslednej dobe zažíva veľkú slávu. Kupuje si ho čoraz väčšie množstvo ľudí, preto sa niektorí pýtajú, čo s ním robia? Niekomu stačí jedna kocka a iní ho majú v zásobe na kvantá. Ale existuje niekoľko spôsobov, ako vyrobiť domáce droždie. No kým si ho vyrobíte, tak by ste mali vedieť, že naše babičky odporúčajú vymeniť droždie za kvások. Kvások je údajne zdravší a zdraviu prospešnejší ako droždie. Vďaka nemu je chlieb o niečo chutnejší a nadýchanejší. Dokonca by sa dalo povedať, že chlebík urobený z domáceho kvásku nemá vo svete konkurenciu.

Ak sa práve pýtate, že odkiaľ zobrať kvások, tak odpoveď je jednoduchá – vyrobte si ho! Majte však na pamäti, že kvások je potrebné prikrmovať. Dokonca ho môžete aj rozkvasiť a posunúť ďalej vašej kamarátke, susedke, kolegynke a pod. Tak si ho poďte spolu s nami vyrobiť!

Pozri aj: Si stále roztržitá a trápi ťa klesajúca produktivita? Pomôžeme ti!

ako si urobiť kvások

Zdroj: Shutterstock®

Ako si vyrobiť kvások?

Výroba domáceho kvásku je veľmi jednoduchá. Potrebujete len 50 gramov ražnej múky a 50 ml vody. Zmiešajte múku s vodou v sklenenej nádobe (voľte vyššiu nádoby, nakoľko kvások bude pracovať a rásť). Vzniknúť by vám malo trošku hustejšie cesto, ktoré je potrebné prikryť potravinovou fóliou a nechať odležať.

Nasledujúci deň kvások prikŕmte. Pridajte doň 2 lyžice ražnej múky a vodu – nie veľké množstvo, aby kvások nebol príliš riedky. Opäť premiešajte a nechajte odležať.

Na tretí deň by sa mali v kvásku začať tvoriť vzduchové bublinky. Ani v tento deň ho však nezabudnite prikŕmiť. Opäť pridajte 3 lyžice ražnej múky a vodu – aby bol kvások stredne hutný. Poriadne premiešajte a opäť nechajte odležať.

Na štvrtý deň budete mať kvások hotový. Bude mať kyslejšiu vôňu, bude obsahovať veľa vzduchových bubliniek a bude nakvasený – bude pracovať. Kvások je najlepšie použiť vtedy, keď v ňom bude spracovaná všetka múka a začne klesať. Čo bude približne 2 týždne po jeho zarobení - vtedy je kvások stabilný a najprospešnejší.

Takýto domáci kvások vám vydrží aj večne, teda za predpokladu, že sa oň budete správne starať. Je potrebné ho raz do týždňa prikŕmiť, a to lyžicou ražnej múky a lyžicou vody. Najideálnejšie bude, ak ho budete skladovať v chladničke.

ako prikrmovať kvások

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vymeniť droždie za kvások?

V prvom rade musíme povedať, že kvások je ľahšie stráviteľný. Preto, ak si z neho pripravíte domáci kváskový chlebík, nebude vám ťažko a ani vás nebude nadúvať. Tiež musíme podotknúť, že kvások predstavuje čisto prírodný produkt, ktorý neobsahuje žiadnu chémiu. Na jeho prípravu vám stačí len múka a voda, nič viac!

Pečivo pripravené z kvásku má nižší glykemický index, čo znamená, že nás dokáže nasýtiť už pri menších porciách zjedeného pečiva. Čo teda rozhodne prospieva aj našej postave. Je vhodný aj pre celiatikov, diabetikov či histaminikov.

Neprehliadni: Domáci nakladaný cesnak: Lepší a účinnejší než antibiotiká!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 14.04.20 18:07

SK
karma
114.00

Ja už takto pečiem niečo vyše roka, taký istý čas som v obchode nekupovala chlieb, z kvásku robievam moravské koláče, šišky, lievance, halušky...robí nám to dobre na trávenie.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 24.04.20 21:58

JK
karma
100.00

Zatiaľ som ešte neskúšala kvasnice kupujem

  • 0
Odpovedať

Miška Hazuchová 12.05.20 16:11

karma
108.00

Vďaka za radu :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní