Manažéri šťastia, piloti dronov: Aké sú najmodernejšie profesie?

Manažéri šťastia, piloti dronov: Aké sú najmodernejšie profesie?

Doba sa mení a prispôsobuje sa jej aj trh práce. Obrovský podiel na tom majú počítače a predovšetkým internet. A tak sa objavili (a stále pribúdajú) úplne nové profesie, ktoré pred pár rokmi ešte vôbec neexistovali. Tesár, murár, lekár alebo učiteľ? Úplne bežné profesie, rovnaké ako pred sto rokmi. Ale čo taký manažér šťastia, digitálny nomád alebo influencer? To sú povolania, o ktorých sa našim babičkám a dedkom ani nesnívalo. Pozrite sa spolu s nami na najmodernejšie profesie súčasnosti.

1. Digitálni nomádi

Nomádi sú kočovníci, ktorí putujú z miesta na miesto. Digitálny nomád cestuje po svete (buď neustále, alebo len časť roka) a vďaka moderným technológiám (internetu, mobilnému telefónu a notebooku) pracuje na diaľku. Väčšinou sú to ľudia, ktorí majú plné zuby sedenia v kancelárii, pevnej pracovnej doby a len pár týždňov dovolenky v roku. Túžia objavovať svet, pracovať vlastným tempom a byť nezávislí.

Vďaka technológiám to ide. Môžete sedieť na pláži na Bali a investovať na newyorskej burze, zo zrubu z nórskeho fjordu spravovať nadnárodnej firme sociálne siete, v horskej chatke v Alpách tvoriť webové stránky pre kohokoľvek. Máte možnosť tak pracovať kedykoľvek, makať pár hodín denne či týždenne alebo pokojne od rána do večera. Je to len na vás. Počas voľna si užívate výlety, opaľovanie, pamiatky a keď vás to na jednom mieste prestane baviť, jednoducho sa presuniete inam.

Odporúčame: Vieš, kto je nepredvídateľný? Sú to ľudia v týchto znameniach

moderne_profesie

Zdroj: Shutterstock®

2. YouTuberi, blogeri a spol.

Internet ponúka pracovné príležitosti pre každého, kto si myslí, že má svetu čo ponúknuť. Blogeri pravidelne zverejňujú články, fotky či postrehy väčšinou na určitú tému (móda, jedlo, cestovanie). Akonáhle majú dostatočnú čítanosť, začínajú zarábať na reklame alebo na spolupráci s najrôznejšími firmami, ktorých výrobky propagujú. V ideálnom prípade sa „stanú značkou“ a začínajú predávať knihy, mikiny alebo hrnčeky so svojím logom a podobne. Niekto sa zase presadí na Instagrame, iný na Youtube. Kto má na sociálnych sieťach dostatok sledovateľov, môže prísť k pekným peniazom.
 
A k tomu všetkému sú tu ešte influenceri. Slovo vzniklo z anglického výrazu „influence“ (teda vplyv). Je to vlastne ktokoľvek, kto na internete niečo ovplyvňuje (verejnú mienku, módne trendy, stravovacie návyky), avšak najčastejšie bývajú takto označovaní ľudia, ktorí sú aktívni iba na sociálnych sieťach.

3. Manažéri šťastia

Znie to poeticky, ale je to drina. Manažéra šťastia si v posledných rokoch najíma čoraz viac veľkých spoločností a jeho úlohou je zabezpečiť šťastie a spokojnosť zamestnancov. Ide vlastne o kombináciu niekoľkých profesií: musí byť tak trochu personalista (býva pri prijímaní nových ľudí, má im pomôcť začleniť sa do kolektívu), psychológ (mal by vedieť vnímať potreby zamestnancov a poradiť si s prípadnými konfliktmi), tréner (má na starosti vzdelávanie a rozvíjanie, teda rôzne kurzy a školenia) a produkčný (jeho úlohou je tmeliť kolektív, takže organizuje teambuildingy, neformálne stretnutia či večierky).

top_profesie

Zdroj: Shutterstock®

4. Profesionálni hráči počítačových hier

„Čo z teba bude, keď budeš furt hrať tie hlúposti?“ Tiež ratolesti naháňate od počítača? Pozor, dnes sa dá hraním počítačových hier aj veľmi dobre zarobiť. Je to vlastne novodobý šport, v ktorom sa točia veľké peniaze. Takže tí najlepší z najlepších majú zárobky porovnateľné napríklad s profesionálnymi futbalistami. Koniec koncov aj oni denne trénujú (hrajú) a potom odchádzajú na turnaje po celom svete.

5. Piloti dronov

Dron nie je len hračka malých chalanov alebo veľkých chlapov. Je to pracovný nástroj. A každý, kto to s ním dobre vie, nemá o zákazky núdzu. Zábery z dronov využíva nielen filmový priemysel, ale aj najrôznejšie firmy pre komerčné účely. Je to aj spôsob, ako mapovať terén pre rozmanité účely.

Pozri tiež: Detské fotky so zvieratami: Nič rozkošnejšie neexistuje!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.11.19 07:34

ĽŠ
karma
100.00

Profesie, ktoré v minulosti mohli byť iba snom.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 18.11.19 09:55

MM
karma
107.00

Moderná doba prináša nové možnosti. Niektoré povolania sú zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 18.11.19 13:16

MR
karma
109.00

zaujímavé povolania

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní