Matcha čaj: Až desaťnásobne účinnejší, než klasický zelený!

Matcha čaj: Až desaťnásobne účinnejší, než klasický zelený!

Ak ste milovníčkou zelených čajov, zbystrite pozornosť! Matcha čaj, ktorému sa dnes budeme venovať, je veľmi kvalitný zelený čaj, pomletý na zelený prášok. Tento čajový zázrak uzrel svetlo sveta už pred naším letopočtom, ale na naše územie sa dostal len prednedávnom. Okolo matcha čaju sa točí množstvo zaujímavostí, ktoré jednoducho musíte poznať!

Za jeho kvalitou stojí hlavne spôsob spracovania

Spôsob spracovania matcha (čítajte mača) čaju je mimoriadne zaujímavý. Približne mesiac pred samotným zberom, čo je začiatkom mája, sa čajové plantáže prikryjú plachtami, čím sa zabráni prenikaniu prirodzeného svetla k čajovým lístkom. Pýtate sa, aký to má význam? Japonskí farmári dobre vedia, čo robia. Úbytkom slnečného svetla totiž matcha zvýši produkciu chlorofylu v listoch. Hovorí sa tomu zatieňovacia technika – tou sa rastlina (Camellia synensis) obohatí nielen o aminokyseliny, ale aj o špecifickú zelenú farbu. Užitočné a chytré, čo poviete?

Bude sa ti páčiť: Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!

spracovanie matcha čaju

Zdroj: Shutterstock®

Lístky sa zbierajú ručne, ihneď po tom sa sparia a sušia. Matcha čaj v tej najvyššej kvalite sa následne melie na žulových mlynoch (kameňoch), až vznikne prášok. Ide síce celkovo o veľmi zdĺhavý a náročný postup, ale ako isto samy uznáte, sú prípady, kedy sa jednoducho zľahčovanie nevypláca. Účinky matcha čaju na zdravie človeka sú pozoruhodné.

Jediná porcia tohto čaju má nutričnú hodnotu, rovnajúcu sa desiatim šálkam klasického zeleného čaju. Matcha čaj totiž obsahuje spomínaný dezinfekčný chlorofyl, ktorý je naozaj vzácny a jedinečný. Doslova vás nabije sviežosťou a energiou.

najkvalitnejší zelený čaj

Zdroj: Shutterstock®

Obsah, ktorý nemá medzi čajmi konkurenciu

Matcha čaj je plný prospešných antioxidantov, vitamínov a minerálov. V skratke môžeme povedať, že je synonymom obrovskej koncentrácie živín. Pri jeho pravidelnom pití sa vám citeľne zlepší pamäť aj koncentrácia. Ak plánujete, predovšetkým teraz, pred letom, zhodiť nejaké to kilečko, matcha čaj vám s tým zaručene pomôže. Rapídne totiž, v porovnaní s inými čajmi, zrýchli váš metabolizmus.

Matcha prášok môžete pokojne pridávať aj do bežne pripravovaných smoothies. Ako so všetkým, ani s konzumáciou matcha čaju by ste to však nemali príliš preháňať, najmä, ak vás trápi vysoký krvný tlak.

Pozri aj: Japonský zelený čaj matcha. Spoznajte jeho výhody a správny spôsob prípravy.

čím nahradiť kávu

Zdroj: Shutterstock®

Neulakomte sa na kúpu akejsi náhrady, ktorá nemá, v konečnom dôsledku, s matcha čajom nič spoločné. Dajte si preto tú námahu a vyhľadajte si certifikovaného predajcu. Kvalitný matcha čaj je absolútne bez prísad, konzervačných látok a farbív. V prípade, že hodláte skoncovať s pitím kávy, matcha čaj ju dokonale nahradí a svojimi blahodarnými účinkami ďaleko predčí. Obsahuje totiž theofylín a theaníny.

A čo jeho chuť? Nuž, tí, ktorí matcha čaj pravidelne pijú, by ho zrejme nenazvali extrémne lahodným. Jeho chuť sa pohybuje niekde medzi sladkosťou a horkosťou. Nenechajte sa tým však odradiť. Pokojne si ho môžete dochutiť medom alebo citrónom, výborne chutí aj s pridaním bazového sirupu. Matcha čaj už v dávnych dobách dodával budhistickým mníchom harmóniu a pokoj. Doprajte si dávku harmónie, v podobe kráľa medzi čajmi, aj vy!

- Anketa

PILI STE UŽ MATCHA ČAJ?

Odpovedalo 35 ľudí  

Áno
54%
Nie, ale určite ho vyskúšam
37%
Nie, ani ma to neláka
9%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 06.06.18 07:17

ĽŠ
karma
100.00

Matcha čaj je naozaj úžasný, hoci nepatrí k lahodným, odporúčam!

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 06.06.18 12:49

MR
karma
109.00

už som o ňom počula, no teraz už viem podrobnejšie info..

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 06.06.18 13:13

MZ
karma
92.00

zelený čaj milujem ... a rada by som vyskúšala aj tento

 • 1
Odpovedať

Andrejka Smutňáková 06.06.18 18:34

AS
karma
100.00

pijem ho už dlhšiu dobu, cena je trochu vyššia, ale je výborný. Čistý mi však moc nechutí, skôr s tým medom a citrónom :)

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 06.06.18 21:09

JK
karma
100.00

Dcéra ho má rada kupuje si ho občas si dám aj ja

 • 1
Odpovedať

Mária Sivová 06.06.18 21:18

MS
karma
100.00

Matcha čaj pijem už vyše roka a veľmi som si naňho zvykla.Napriek mojím počiatočným obavám z chuti, chutí skvele.

 • 1
Odpovedať

Emília Kožáková 06.06.18 21:47

EK
karma
-1.00

keďže potrebujem schudnúť, tak ho určite vyskúšam

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 06.06.18 22:22

karma
115.00

Pre mňa prekvapivý článok.O tomto čaji som už počula,ale že je až taký dobrý,to som netušila.

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 07.06.18 01:50

MD
karma
132.00

Už som aj mala v pláne si ho kúpiť, ale som doma na maródke, tak zatiaľ som sa k tomu nedostala. A schválne, vyskúšam či mi dokáže nahradiť aspoň jednu dávku kávy, pretože ja som od kávy tuším závislá :)

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 08.06.18 15:00

MB
karma
98.00

na chut sa da zvyknut :)

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní