Nebuďte sebecká a vyriešte svoj problém s nespavosťou

Nebuďte sebecká a vyriešte svoj problém s nespavosťou
 • 29.03.2015
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 3

Všetci hovoria o jarnej únave a vás pritom trápi úplne opačný problém - nespavosť. Ako spoznáte, že už prišiel čas navštíviť lekára? Prečítajte si, kedy sa už nespavosť stáva nebezpečnou pre vaše okolie. 

Nespavosť čiže INSOMNIA občas trápi každého tretieho človeka a jej chronickými prejavmi trpí až 10% ľudí. So svojim problémom teda rozhodne nie ste sami.

Existuje ale mnoho spôsobov, akými sa s nespavosťou môžete vyrovnať. Jedným z nich je návšteva lekára, ktorá ale nie je nutná vždy. Ak prebdiete jednu noc, rozhodne nie je dôvod k panike a nemusíte si hneď ráno bežať pre prášky na spanie.

insomnia nespavosť

Zdroj: Shutterstock®

Odborníci rozlišujú 3 typy insomnie:

 • Prechodná: trvá maximálne týždeň a je väčšinou vyvolaná stresom.
 • Akútna: je tiež spojená so stresom, ale trvá do jedného mesiaca.
 • Chronická: dlhotrvajúca nespavosť môže mať rôzne príčiny a vážne zdravotné následky.

V prípade prvého typu sa zamerajte na svoje spánkové návyky a lekára zatiaľ odložte. Ak už ale vaša insomnia trvá dlhšie ako týždeň, návštevu špecialistu by ste mali zvážiť. Po viac ako mesiaci bez kvalitného spánku už na nič nečakajte a objednajte sa na vyšetrenie ihneď.

návšteva lekára

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je insomnia tak nebezpečná?

Ak máte pocit, že vaše problémy so spánkom nemá zmysel riešiť, je to trochu sebecké. Vedci totiž preukázali, že nedostatok spánku pôsobí v mozgu rovnako ako alkohol. U ľudí s insomniou sa tak výrazne spomaľuje reakčný čas, a to najmä za volantom.

U ľudí, ktorí spia v priemere menej ako 5 hodín denne, sa dokonca dvojnásobne zvyšuje riziko úmrtia.

Osvojte si správne spánkové návyky:

 1. Dodržiavajte spánkový režim: choďte spať a vstávajte v rovnakom čase a rozhodne si odpustite popoludňajší spánok. Chvíľu potrvá, než si telo na nový režim zvykne, ale verte, že ho ocení.
 2. Choďte spať s čistou hlavou: robte relaxačné dychové cvičenia, dajte si horúcu vaňu a snažte sa nemyslieť na prácu ani sa sami nestresujte myšlienkou na to, že určite nebudete môcť zaspať.
 3. Dávajte pozor na jedlo a pitie: jedzte najneskôr 2 hodiny pred spaním a len ľahké a stráviteľné jedlá. Rozhodne sa tiež vyhnite kofeínovým nápojom a alkoholu. Doprajte si naopak napríklad medovkový čaj.
nespavosť

Zdroj: Shutterstock®

Príčina nespavosti môže byť vo vašej spálni

Základom je vždy vybavenie spálne a najmä postele. V spálni by ste mali mať tmu a ticho a nemali by ste podceniť výber matraca. Ani účinné prášky na spanie vás totiž nezbavia ranného rozlámaného vstávania zo starého a preležaného matraca.

Doplňte kvalitný matrac o anatomický vankúš, kúpte si naozaj zatemňujúce závesy a zapracujte na svojich spánkových návykoch. Ak tieto opatrenia nepomôžu a vy viac ako 3x týždenne po dobu jedného mesiaca nemôžete v noci spať, je najvyšší čas navštíviť lekára.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 29.03.15 10:11

MZ
karma
92.00

no veru nespavosť dobre poznám a aj keď som už skúsila všeličo nie je to vôbec lepšie

 • 0
Odpovedať

Dominika Kozová 29.03.15 15:00

DK
karma
-1.00

poznam ten pocit ked sa mi neda zaspat tiez som vyskusala vselico a lepsi spanok

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 31.03.15 09:28

IM
karma
100.00

chvala bohu, že u mna je to len občas

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní