Nevhodné vianočné darčeky: Na tieto radšej rýchlo zabudni

Nevhodné vianočné darčeky: Na tieto radšej rýchlo zabudni

V týchto dňoch asi väčšina z nás absolvuje proces zháňania darčekov pod vianočný stromček, teda až na tie výnimky, ktoré si starostlivo „syslia“ darčeky pre celú rodinu už pomaly od leta. No a práve preto by sme dnes rozobrali tému, ktorá je už na prvý pohľad trochu kontroverzná. Nevhodné vianočné darčeky vám pravdepodobne (až na malé deti) nikto priamo neofrfle a nebude robiť scény. Lebo veď všetci predsa vieme, že Vianoce nie sú len o darčekoch, resp. nemali by byť. Dôležitá je hlavne rodinná pohoda, láska a harmónia. Áno, je to pravda. No ale radosť v očiach a spokojnosť vyjadrená úsmevmi pod rozsvieteným stromčekom je predsa len iná káva. A o to nám pri nakupovaní darčekov aj ide. Takže ktorým darčekom sa radšej vyhnúť? Zoberieme to pekne postupne.

Dobre si premyslite, kým niečo kúpite

I keď neexistuje jednotný a akýsi všeobecne platný zoznam darčekov, ktoré nekupovať, pretože nie sú na Vianoce vhodné, predsa len možno zvýrazniť niekoľko adeptov, pri ktorých je percentuálne vyššia pravdepodobnosť, že nebudú fungovať tak, ako by ste chceli.

Ako prvé prídu na pretras darčeky, ktoré potešia viac darujúceho ako obdarovaného. Je to pomerne široká kategória, ale v zásade sem patria všetky darčeky, ktoré darujúci kupuje akoby pre seba, teda nemyslí na to, čo by naozaj potešilo druhú stranu. Ak teda manžel kúpi manželke náradie do dielne, pričom ona práve nepatrí medzi „kutilské“ typy, je zrejmé, že po odbalení darčeka nebude výskať od nadšenia. Áno, tento príklad je dosť extrémny, ale asi viete, kam mierime. Pri kúpe darčeka je v prvom rade nutné vcítiť sa do kože obdarovaného a vyberať podľa jeho preferencií a záujmov. Veru, aj takáto samozrejmá vec nám môže uniknúť počas šialenej nákupnej horúčky.

Pozri aj: Čo treba stihnúť do zimy? Kým udrú mrazy v plnej sile, nezabudni na toto

nevhodný darček

Zdroj: Shutterstock®

Takže aj v prípade, ak patríte medzi tzv. praktické typy, sa musíte povzniesť nad to, že veci, ktoré budete kupovať ako darčeky pre druhých a o ktorých viete, že by ich s istotou nadchli, môžu byť z vášho pohľadu možno aj trošku neužitočné a zbytočné. No vaše vcítenie sa do potrieb a záujmov druhých má v tomto prípade prednosť a hodnotiace názory spomínaného charakteru, ak chcete zažiť jasanie pod stromčekom, dajte radšej bokom.

Problematické darčeky pre ženy

A teraz poďme ďalej na konkrétne príklady darčekov, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou neohúria nežnejšiu časť populácie. Pokiaľ vás žena priamo nepožiada o to, aby ste jej kúpili nové hrnce do kuchyne alebo nejakú vymoženosť určenú na udržiavanie čistoty domácnosti a pod., tak tieto nápady radšej pustite z hlavy. Nehovoriac o kupovaní kuchárskych kníh v prípade, keď žena vníma kuchyňu skôr ako miesto, kde si zaleje kávu alebo vyberie z chladničky zvyšky jedla z donášky. Radíme vám teda, neprovokujte zbytočne. Podobne provokatívny nádych majú darčeky v podobe osobnej váhy či výživové doplnky určené na chudnutie alebo permanentka do posilňovne. Všetky darčeky, ktoré by nejakým spôsobom poukazovali na akékoľvek nedostatky, a to úplne priamo či len metaforicky, teda vyčiarknite zo svojho zoznamu darčekov.

Ďalšou špecifickou oblasťou je kozmetika, ktorá sa vo všeobecnosti drží na popredných priečkach medzi najnakupovanejšími vianočnými darčekmi. No pozor, je to dosť zradná oblasť. Kozmetikou totiž viete naozaj potešiť, ale aj sklamať. Ak teda nemáte istotu v tom, čo žena rada používa, teda neovládate jej obľúbené značky a bežne používané druhy produktov a k tomu nepoznáte ani jej typ pleti a pod., radšej sa kúpe kozmetiky vyhnite. A pokiaľ si myslíte, že parfum poteší v každom prípade, tak ani toto nemusí platiť. Vône sú maximálne špecifická oblasť a každej vonia niečo iné. Je to teda také kráčanie po tenkom ľade.

Vybrali sme: Ako sa zbaviť zbytočností pred tým, ako prídu vianočné sviatky

nevhodné darčeky pre mužov

Zdroj: Shutterstock®

Problematické darčeky pre mužov

V prípade mužov platí podobne ako u žien, vyhnite sa tomu, aby darček nejakým spôsobom poukazoval na nedokonalosti obdarovaného. Či už ide o šampón proti vypadávaniu vlasov, alebo motivačnú literatúru v štýle Ako si vyformovať sebavedomie, Ako byť lepším manželom a pod.

A čo ponožky a papuče? Nie všetci ich úplne zatracujú, dokonca sa im potešia aj niektoré ženy, no musíte uznať, že v prípade týchto darčekov je hneď evidentné, že sa obdarujúci s ich výberom veľmi nesnažil a nezapojil kreativitu na plné obrátky. No pozor! Ani prílišná kreativita nemusí zožať nadšenie a týka sa to najmä takých klasických vianočných kúskov oblečenia, ako je napríklad sveter s blikajúcimi sobmi, ale patria sem aj trenírky s vianočnými škriatkami, snehovými vločkami atď.

nevhodný darček pre deti

Zdroj: Shutterstock®

A čo darčeky pre deti?

Vo všeobecnosti by sme to mohli zhrnúť nasledovne: čím sú deti staršie, tým sú na darčeky náročnejšie. No tie najmenšie sa v zásade tešia najmä vtedy, keď je darčekov viac (teda nie jeden či dva veľké, rozumej drahšie, ale radšej viac menších hoci lacnejších).

U detí možno za nevhodný darček na Vianoce považovať zvieratko, a to najmä v prípade, ak ide len o akýsi spontánny záblesk bez hlbšieho rozmyslenia si, či dieťa starostlivosť o zvieratko zvládne. Práve šteniatka a mačičky patria medzi takzvané „smutné vianočné darčeky“, ktoré po sviatkoch neraz končia na uliciach a v útulkoch. To už potom radšej toho psíka na baterky.

Pri súrodencoch v podobnom veku si taktiež dajte pozor na to, aby boli ich darčeky približne podobné a mali ich rovnaké množstvo, aby to pod stromčekom neskončilo zvadou a nahnevanými pohľadmi.

Neprehliadni: Najväčšia chyba rodičov vo výchove: Takto sa deťom len a len škodí!


 

- Anketa

UŽ STE DOSTALI NA VIANOCE DARČEK, KTORÝ STE VÔBEC NEVYUŽILI?

Odpovedalo 32 ľudí  

Áno
72%
Nie
28%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 30.11.19 06:20

ĽŠ
karma
100.00

Pri kúpe darčeka je skutočne v prvom rade nutné vcítiť sa do kože obdarovaného a vyberať podľa jeho preferencií a záujmov, pokiaľ ho chceme naozaj potešiť.

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 30.11.19 10:22

MC
karma
109.00

Dostať pod stromček "Danajský" dar je veru nepríjemne.

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 01.12.19 12:15

SK
karma
114.00

nuž, občas sa to môže stať...len to netreba hneď komentovať

  • 1
Odpovedať

Kamila Horňáková 03.12.19 09:25

KH
karma
-1.00

Stalo sa to, ale nebolo to často. Ak to bolo možné, darček som ďalej podarovala tomu, koho skutočne potešil.

  • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 03.12.19 13:27

karma
113.00

Tak ja dúfam, že tento rok som nakúpila správne :) Dôležité je dobre poznať človeka a myslím, že človek nič nepokazí..a keď sa bojí kúpi dá sa všetko poriešiť nákupnou poukážkou :)

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 05.12.19 08:09

AS
karma
108.00

ja som sa doteraz tešila každému darčeku

  • 1
Odpovedať

Michal Richard Bohus 11.12.19 13:21

MRB
karma
100.00

ale vy radite ludom, aby sa neupozornovali na svoje nedostatky - ako potom moze harmonicky fungovat vztah, ked jeden ci obaja pustnu? presne pre toto dnes vyzera kultura tak ako vyzera. miesto toho aby sme na sebe vsetci pracovali, tak sa obchadzame a sme lahostajni ku vsetkemu. proti defektnej kulture, ideologie sa treba ostro vyhranit. inak ako jedinci a celkovo ako ludstvo neprezijeme.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.12.19 21:17

karma
100.00

Pri kúpe darčeka je v prvom rade nutné vcítiť sa do kože obdarovaného a vyberať podľa jeho preferencií a záujmov

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní