Nosíš oblečenie z polyesteru? Prezradíme, prečo sa mu vyhýbať

Nosíš oblečenie z polyesteru? Prezradíme, prečo sa mu vyhýbať

  • Zdieľaj:
 • 4

Prírodné materiály sú pomerne drahé, preto sa tzv. „rýchla móda“ uchyľuje k používaniu tých lacnejších, ktoré sú poväčšinou tvorené umelými vláknami. Azda ich najvýraznejším zástupcom je polyester. Stretnúť sa na štítku s označením 100-percentný polyester nie je v súčasnosti ničím výnimočným. Pravdou je, že i syntetické vlákna majú svoje benefity, no keď si všetko podčiarkneme a zrátame, naozaj zostaneme v pluse? Na tienistú stránku polyesteru a umelých vlákien v oblečení sa pozrieme v nasledujúcom článku.

Pozri aj: Kožné choroby a slnko: Naozaj slnečné lúče pomáhajú pri liečbe?

polyester

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sme „prišli na chuť“ syntetickým vláknam v oblečení?

Samozrejme, že nie je umelé vlákno ako umelé vlákno, existujú kvalitnejšie aj menej kvalitné verzie, čo sa odzrkadľuje aj na pocite, ktorý v nás vyvoláva nosenie tohto druhu oblečenia. Asi najmenej príjemné a tzv. „škriabajúce“ materiály sa využívali v 60. rokoch minulého storočia a ľudia v nich s víziou „udržania kroku s módou“ trpeli v zime i v tom najhorúcejšom sparne.

V súčasnosti sa výroba syntetiky posunula predsa len ďalej a polyesterové vlákna sú obľúbené najmä v rámci športového funkčného oblečenia, kde sa uplatňuje vo veľkom najmä polyesterové mikrovlákno. Tu sa stavia hlavne na termoregulačných schopnostiach a odolnosti. V správnom pomere použitého materiálu sú tieto športové kúsky pružné, rýchlo schnú a nemnožia sa v nich škodlivé mikroorganizmy. Polyester je obľúbený aj vďaka jeho nekrčivosti a zachovaniu tvaru, a to aj po mnohých praniach. No a tu sa dostávame k jadru problému.

funkčné oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

Kde je problém?

O tom, že polyester a ostatné syntetické vlákna nemajú veľmi dobrý vplyv na pokožku, to si rozoberieme v nejakom inom článku, nakoľko ide o pomerne rozsiahlu tému. Teraz sa však sústreďme na ďalšie veľké mínus tohto materiálu, ktorým je uvoľňovanie mikroplastov z umelohmotného typu oblečenia počas prania.

Mikroplasty sú veľmi malé úlomky plastových častíc – menšie ako 5 milimetrov. Tie sa dostávajú do životného prostredia a vytvárajú tzv. „plastové znečistenie“. V súčasnosti, keď je z polyesteru a podobných materiálov vyrábaných zhruba 60-percent oblečenia, naozaj nejde o malichernosť s malým rozsahom pôsobenia.

Zaujme ťa: Toxickí ľudia: Týchto 5 typov osobností ťa stiahne dole

prečo sa vyhnúť polyesteru

Zdroj: Shutterstock®

Mikroplasty nemôžeme podceňovať

Mikroplasty sa stávajú súčasťou nášho ekosystému, čističky vôd si s nimi nevedia poradiť, a preto sa dostávajú do potravinového reťazca. My ich teda spätne prijímame vo forme nápojov či jedla. To nie je veľmi pekná predstava, že áno?

I keď štúdie, ktoré sa zaoberajú vplyvom mikroplastov nielen na ľudí, ale aj zvieratá, sú ešte len v začiatkoch, už teraz vieme, že dopad tohto plastového zamorenia nebude bez neblahých následkov. Negatívne pôsobenie mikroplastov sa už preukázalo na malých morských živočíchoch.

mikroplasty

Zdroj: Shutterstock®

Syntetické oblečenie a spol.

Ak teda obmedzíme spotrebu oblečenia zo syntetických materiálov, urobíme tak jeden z mnohých krokov smerujúcich k minimalizovaniu plastového prachu a častíc, ktoré sú momentálne všade naokolo. Zdá sa, že tento typ znečistenia budeme musieť riešiť ešte poriadne dlho.

Mikroplasty sa totiž okrem syntetického oblečenia uvoľňujú napríklad aj z pneumatík, a to ich opotrebovávaním, avšak svoj 2-percentný podiel na znečistení mikroplastmi majú aj abrazívne častice z peelingových prípravkov či podobných granuliek využívaných v kozmetike. Pranie syntetického oblečenia však podľa odborníkov prispieva až k 35-percentnému podielu mikroplastov v ekosystéme.

Vybrali sme: Handmade projekty – očakávanie vs realita: Niekedy sa aj majster tesár utne

- Anketa

DÁVATE SI POZOR NA ZLOŽENIE MATERIÁLU OBLEČENIA PRI NÁKUPOCH?

Odpovedalo 105 ľudí  

Áno
93%
Nie
7%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jan Janovic 11.07.19 10:11

JJ
karma
-1.00

mam polyesteroave tricko na trening uz vyse 12rokov stale to iste, trenujem v nom. min 1x do tyzdna v nom a stle je ako nove.. zlozenie ,, 100% polyester.... je tiez neekologicke?

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 11.07.19 23:39

karma
100.00

Plasty sú všade okolo nás.Nemám v láske tieto umeliny a nerada ich nosím,preto sa im snažím vyhýbať a nekupovať.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šintálová 13.07.19 22:41

karma
100.00

Uprednostňujem 100% bavlnu, hlavne u dcérky, pretože trpí na atopický ekzém.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 13.07.19 23:00

JK
karma
100.00

Dávam si pozor na zloženie materialu oblečenia

 • 2
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako si zvýšiť sebavedomie? Máme pre teba TOP rady!
Pre ženy

Ako si zvýšiť sebavedomie? Máme pre teba TOP rady!

 • 3
 • 25.06.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN

 • 0
 • 01.06.2022
Dvojité videnie – čo všetko môže stáť za týmto zdravotným problémom?
Zdravie

Dvojité videnie – čo všetko môže stáť za týmto zdravotným problémom?

 • 0
 • 18.05.2022
TOPlist