Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!

Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!
 • 12.05.2017
 • Lea Drobná

Kedysi náš trh nebol zaplnený toľkými špeciálnymi prostriedkami na odstraňovanie škvŕn, čistenie šperkov alebo akejkoľvek starostlivosti o oblečenie. Ako to teda robili naše babky a ich babky?

1. Citrón je snáď najlepšie ovocie a je naozaj univerzálne. Okrem bieliacich krémov, do ktorých sa pridáva, ho perfektne využijeme aj na zažltnuté miesta na košeliach. Pred praním potrieme golier a podpazušie na bielej košeli citrónovou šťavou zmiešanou s klasickým octom. Biela bude naozaj biela a nemusíme si kupovať košeľu každú sezónu.

2. Okena trochu inak. Doteraz sme ju zrejme používali len na okná, však? Vyskúšajme ňou potrieť lodičky z lakovanej kože a zaraz sa zmenia na labutinky. To by bolo mať v šatníku takéto topánky, za ktoré ste neminuli "majland". Dobre, nie sme v rozprávke, ale žiarivé lakovky sú nutnosť. 

Odporúčame: Nedostatok vitamínov B komplexu! Ako to ovplyvní naše zdravie?

Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!

Zdroj: Shutterstock®

Škvrny a zápach

3. Škvrny od soli jednoducho odstránime navlhčenou handrou a topánky nakrémujeme. Dôležité je urobiť čistenie hneď potom, ako sa vrátime zvonku, pretože soľ sa vie poriadne "zažrať" do topánok a čižiem. Tiež majme pripravenú malú kefku, ktorá odstráni aj hlboké škvrny.

4. Rifle po mamine. Zdá sa vám, že oblečenie sa kedysi robilo oveľa kvalitnejšie? Žiaľ, je to tak. Preto musíme preľstiť tento módny priemysel a starať sa o svoje oblečenie poctivejšie, aby ho mohli nosiť aj naše dcéry. Rifle praním strácajú svoju farbu a robia sa na nich fľaky. Tomu predídeme tak, že ich nebudeme tak často prať. Pokiaľ zapáchajú, vložíme ich v igelitke do mrazničky aspoň na jeden deň. Chlad baktérie zabije a farbu zachová. Predsa len džínsy musíme aspoň občas vyprať. Prevrátime ich naruby a pokojne perieme.

Odporúčame prečítať: Dĺžka spánku závisí od veku. Aký dlhý spánok si teda máme dopriať?

Oblečenie ako nové? Skúste tieto triky a tipy!

Zdroj: Shutterstock®

Ako uskladniť oblečenie?

5. Slnečné okuliare docapkané od prstov by sme si už konečne mohli poriadne umyť. Použijeme na to klasický prípravok na riad zriedený s vodou a vyčistíme kovový rám, sklá a utrieme suchou handričkou. Okena v tomto prípade nie je vhodná, mohla by poškodiť UV ochranu na sklách okuliarov.

6. Ako celkovo uskladniť oblečenie? Mole sa objavia tam, kde cítia zvyšky parfému alebo potu. Vajíčka kladú najradšej do vlny. Cédrové drievko im v tom zabráni. Naše drahé a obľúbené kúsky oblečenia uskladňujme v plastovom vaku. 

K perfektnému oblečeniu sa dostaneme v tejto dobe veľmi ľahko. Načo však budeme každú sezónu míňať peniaze stále na tie isté veci, keď sa môžeme o ne trošku postarať a za ušetrené peniaze ísť napríklad na dovolenku.

Odporúčame: Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Milka Damašková 12.05.17 00:42

MD
karma
132.00

Citrón, soľ, ocot sú často lepšie než chemické prípravky. A máme ich stále poruke. Aj ja ich bežne používam pri upratovaní či odstraňovaní rôznych škvŕn.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 12.05.17 05:29

karma
108.00

Dobré rady,citron a ocot áno ale okena na topánky,zaujímavé.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.05.17 07:24

MM
karma
100.00

i ja často používam pri čistení či údržbe suroviny z domácnosti, sú vždy poruke

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 12.05.17 08:51

MF
karma
106.00

výborné tipy ako vždy... :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 12.05.17 10:11

SK
karma
86.00

skvelé rady..... citron a ocot používam veľmi často.... či už pri upratovaní, alebo na škvrny

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 12.05.17 18:32

DB
karma
117.00

Tú okenu na lakovky isto vyskúšam...

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 15.05.17 17:12

MR
karma
109.00

džínsy do mrazničky? to sa bude môj muž čudovať čo sú to za novinky.. keď na ne natrafí

 • 0
Odpovedať

Natália Homolová 15.05.17 19:28

NH
karma
91.00

Vyborne rady,citron hned zajtra skusim na koselu

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní