Ovocie jackfruit: Pozri sa, čím je absolútne fascinujúce!

Ovocie jackfruit: Pozri sa, čím je absolútne fascinujúce!

Keď si človek myslí, že už ho v kuchyni nemá čo prekvapiť, zrazu sa spustí lavína nových a nových potravín, valiacich sa z rôznych exotických zemí. Nuž, musíme sa zmieriť s tým, že časy, kedy boli mandarínky na prídel a nálepku tej najväčšej exotiky nosil ananás, sú dávno preč. A nevieme, ako vy, ale my sa s týmto trendom zmierime rady, pretože ochutnávať nové potraviny, ktoré sú navyše plné zdravia, nás baví. A prečo vlastne tento úvod? Preto, lebo sme objavili ďalší z druhov ovocia, ktoré sú jednoducho fascinujúce. A tým ovocím je jackfruit.

Odporúčame: Vyhľadávaš potraviny bez lepku a na chudnutie? Toto musíš spoznať!

chlebovník

Zdroj: Shutterstock®

Na jeho nákup rozhodne nechoďte s bežnou sieťkou!

Nebudeme vás dlhšie naťahovať a prezradíme, že jackfruit (lat. Artocarpus heterophyllus), známy tiež ako chlebovník (strom, z ktorého jackfruit pochádza), je najväčšie ovocie na svete. A povieme vám, že ak by ste sa vybrali na jeho nákup s bežnou sieťkou na ovocie, ani zďaleka by vám teda nestačila. Po celom svete rastie dokopy okolo päťdesiat druhov ovocia jackfruit, ale pôvod má v Indii, aj preto sa často spomína ako východoindický chlebovník rôznolistý. Dnes sú najväčšími producentmi chlebovníka Thajsko, Indonézia, Srí Lanka, Keňa, samozrejme India a Vietnam.

najväčšie ovocie na svete

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa skrýva pod drsnou šupkou?

Strom – chlebovník je približne tridsať metrov vysoký. Konzistencia dužiny plodu je mimoriadne mäsitá, no zároveň aj šťavnatá, pomerne dosť sladká a už kúsok chlebovníka vás zasýti na dlhú dobu. Keď sme spomenuli jeho mäsitosť, zaujímavosťou je, že niektoré krajiny týmto ovocím často dokonca samotné mäso nahrádzajú! To znamená, že jackfruit môžete konzumovať tak nasladko ako aj naslano. Je skvelou prísadou napríklad do šalátov. Chuťou pripomína niečo medzi banánom, mangom, ananásom a čerstvou figou.

Inšpiruj sa: Potrebuješ sa schladiť? Vyskúšaj tieto osviežujúce letné nápoje!

exotické ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Tvar má jackfruit oválny s drsným zeleno-žltým povrchom a jeden plod vie presiahnuť aj šokujúcich tridsať kilogramov, vyskytli sa však už aj osemdesiat kilové kusy. Semená, ktoré sa nachádzajú v dužine ovocia, sú takisto jedlé a chuťou pripomínajú gaštany. Za zmienku tiež stojí, že jackfruit sa zbiera nezrelý. Obsahuje vysoké množstvo sacharidov, ale aj bielkovín, no nechýbajú v ňom ani vitamíny, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík, mangán, selén, sodík a vláknina.

Sto gramov dužiny má 100 Kcal. V rámci Slovenska jackfruit v bežných reťazcoch nehľadajte, ale na internete alebo v predajniach so zdravou výživou toto ovocie určite nájdete, pričom cena je asi 75 centov za 100 g.

- Anketa

JEDLI STE UŽ JACKFRUIT?

Odpovedalo 409 ľudí  

Áno
15%
Nie, ani som o ňom nepočul/a
74%
Nie, ale ochutnal/a by som
10%
Nie, nevyzerá lákavo
0%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 16.08.18 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj fascinujúce.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.08.18 08:34

karma
107.00

Tak o tomto ovocí som ešte nepočula.Zaujímavè..

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 16.08.18 08:45

DB
karma
114.00

o tomto ovocí som ako dieťa čítala vo Verneovkách/a to už je dobre dávno/.možno sa napokon dostane toto aj k nám v nejakej podobe.možno konzervované?!

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:11

AS
karma
108.00

teraz keď čítam Váš komentár- ma napadlo, že asi aj ja odtiaľ poznám názov chlebovník

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 16.08.18 14:43

MB
karma
98.00

Este som o nom ani nepocula, ani som ho nevidela, ale urcite by som ho ochutnala.

 • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 16.08.18 19:24

ĽU
karma
100.00

zaujímave ovocie

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 16.08.18 21:48

JK
karma
100.00

Nie ani som o ňom nepočula

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 10.09.18 11:09

AS
karma
108.00

v predajniach so zdravou výživou toto ovocie je v akej forme? Ako prášok, alebo ako je na fotke hore? Skúsim nájsť na internete, či nejaká firma to posiela...Rada by som ochutnala.

 • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 10.09.18 13:19

karma
100.00

Na internete si môžete kúpiť napríklad sušený jackfruit alebo konzervovaný v náleve. Pokiaľ ide o kamenné bio obchody, treba sa informovať priamo u nich.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní