Poznáš základné nápoje z kávy? Toto musí ovládať každý kávičkár!

Poznáš základné nápoje z kávy? Toto musí ovládať každý kávičkár!

Kávičková kultúra na Slovensku vládne už nejaký ten piatok. Ľudia obľubujú čoraz častejšie kvalitnejšiu kávu a za kvalitu sú si ochotní aj priplatiť. Či už obľubujete espresso, espresso lungo alebo kapučíno, základné nápoje z kávy by ste mali ako správny kávičkár dokonale poznať a rozpoznať. Otestujte svoje vedomosti v našom článku venovanom len a len tomuto voňavému a chutnému životobudiču.

Kávička bez mlieka

Ak chceme objavovať v káve rôzne chute a že ich je pri kvalitnej a čerstvo praženej káve neúrekom, degustujeme kávu najprv bez mlieka a cukru. Samozrejme, je potrebné dodržiavať všetky zásady prípravy kávy, dodržiavať gramáž čerstvo zomletej kávy aj objem vody podľa druhu nápoja.

 • ESPRESSO: Aj vy ste si už na dovolenke v zahraničí vypýtali v kaviarni „expresso"? Je to typická a najčastejšia chyba, ktorú Slováci pri objednávaní kávy robia. Žiadne „expresso" neexistuje, to by si mal zapamätať každý z nás. V skutočnosti sa tento najzákladnejší nápoj nazýva espresso a pre mnohých je tento malý nápoj doslova pôžitkom. Espresso je odvodené od talianskeho slova esprimere – vyjadriť sa. Espresso sa pripravuje pod vysokým tlakom a charakterizuje ho veľmi malý objem – 30 mililitrov vody na 7,5 až 9 g gramov kávy.
 • RISTRETTO: Ak obľubujete naozajstnú výraznú chuť v malom množstve, ristretto je to pravé pre vás. „Ristrettko" sa pripravuje pod vysokým tlakom zo 7,5 až 9 g gramov pomletej kávy, no s polovičným objemom vody ako espresso. Paradoxne však obsahuje menej kofeínu ako espresso!
 • LUNGO: Nie každý sa vyžíva vo výraznej chuti kávy. Lungo je taká raňajková kávička, keďže sa pripravuje s väčším objemom vody. Správny objem lunga je cca 60 ml. Espresso sa podáva s horúcou vodou, ktorú si do kávy nalejete sami podľa toho, akú „dlhú" kávičku obľubujete. Espresso Lungo je výbornou náhradou slovenského takzvaného "klasického pressa", ktoré sa nechávalo cez páku pretekať príliš dlho. Z kávy, ktorá sa nechá dlho cez kávovar pretekať, vám môže byť ťažko na žalúdku.

Ešte k tomu názvosloviu. Názov picolo je síce hovorový a nikde inde okrem Česka a Slovenska sa nepoužíva, u nás však vieme, že ide o espresso. Aj v samotnom Taliansku majú pre espresso Taliani svoje vlastné názvy.

Inšpiruj sa: Rôzne druhy vločiek - ako si vybrať tie najlepšie? Zabudni na otrepanú klasiku!

ako vyzerá espresso

Zdroj: Shutterstock®

Mliečne kávové nápoje

Sprievodca kávami v našej krajine nesmie zabudnúť ani na kávičky pripravené s mliekom, pretože sa tešia veľkej obľube. Také kapučínko alebo caffé latte padne po dlhom dni v práci celkom vhod a tieto kávové nápoje milujú najmä ženy. Poďme sa pozrieť na tie najobľúbenejšie.

 • Espresso MACCHIATO: Pre tých, ktorí milujú silnú a malú kávu, no s mliečnou penou, je tu espresso macchiato (v preklade espresso a pena). Dalo by sa povedať, že ide o malé a chuťovo intenzívnejšie kapučíno.
 • KAPUČÍNO/CAPPUCCINO: Jedným z najpopulárnejších mliečnych kávových nápojov je cappuccino, po slovensky kapučíno. Pozostáva z troch vrstiev – z espressa, napeneného mlieka a mliečnej peny. Niektorí ho obľubujú s mletou škoricou alebo kakaom na vrchu.
 • Caffé LATTE MACCHIATO: (v preklade káva, mlieko, pena) Do veľkého množstva napeneného mlieka sa na záver pridá jedno espresso. Podáva sa v priesvitnom vysokom pohári, aby bola viditeľná hranica kávy a mlieka. 

PS: V doslovnom preklade slovo macchiato znamená škvrna/machuľa.

sprievodca kávami

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

AKÚ KÁVU OBĽUBUJETE?

Odpovedalo 254 ľudí  

Milujem kávu bez mlieka.
63%
Jednoznačne s mliekom.
33%
Kávu nepijem.
5%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Šeptáková 08.06.19 07:04

karma
108.00

Kávu milujem,bez mlieka a veľa.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.06.19 08:16

ĽŠ
karma
100.00

Základy pre každého kávičkára.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 08.06.19 08:52

MC
karma
109.00

Káva je mojím sprievodcom každý deň...

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 08.06.19 17:05

JK
karma
100.00

Kávu z mliečkom

 • 1
Odpovedať

Patrik Doležal 03.06.20 09:19

PD
karma
-1.00

Za mňa presso macchiato :) Ak je možnosť, tak je to spoločník na každé raňajky a po obede. Ešte Flat white alebo dvojité presso tam nemáte a tuším pár ďalších podľa toho No a samotné latte, bez macchiatto

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní