Prečo by sme nemali konzumovať príliš veľa mlieka?

Prečo by sme nemali konzumovať príliš veľa mlieka?
 • 03.07.2016
 • Vladimíra Drábiková

Ak by sme boli dieťaťom, milovali by sme mlieko. Je lahodné, vďaka nemu môžeme piť kakao, jesť puding, či krupičnú kašu atď. Jednoducho nenahraditeľná súčasť nášho jedálnička.

Avšak čím sme starší, tým mlieko stráca tú automatickosť v našom jedálničku a ak máme byť úprimní, dospelým ľuďom nezvykne vyhovovať. Napríklad ja od svojej puberty tiež nemôžem konzumovať mlieko, napriek tomu, že to bola moja silno preferovaná surovina. Žiaľ, vyhrala u mňa alergia.

Štandardné množstvo zvieracieho mlieka by nemalo nikomu uškodiť (samozrejme okrem alergikov), ale čo sa stane v prípade, že ho prijímate priveľa? Tu je niekoľko vedľajších účinkov prijímania zvieracieho mlieka:

Riziko rakoviny prostaty

Štúdie v časopise American Journal of Clinical Nutrition (vydanie 2009) ukázali, že vyšší príjem mlieka zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. To platí najmä u ľudí, ktorí pravidelne pijú viac ako dve porcie mlieka denne. 

Odporúčame prečítať: Baza čierna a jej benefity

preco by sme nemali konzumovat pilis vela mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Riziko rakoviny vaječníkov

Štúdie v rovnakom výživovom časopise ukázali, že vyšší príjem mlieka tiež zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov. Ženy, ktoré pijú štyri alebo viac porcií mlieka denne sú viac ohrozené ako ženy, ktoré pijú dve porcie alebo menej denne. Nájdené hormóny v mlieku majú veľký vplyv na toto riziko.

Roztrúsená skleróza

Ľudia, ktorí žijú v krajinách, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo mliečnych výrobkov, sú na vyššom riziku vzniku roztrúsenej sklerózy. Tieto výsledky sú založené na globálnej štúdii s názvom "Korelácia medzi spotrebou mlieka a mliečnych výrobkov a roztrúsená skleróza," z roku 1992.

Cholesterol

V niektorých ľudských experimentoch bielkovina prítomná v mlieku podporovala zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi. Výsledky ľudských pokusov boli publikované v časopise Journal of American College of Nutrition (vydanie 2007).

Jedna porcia mlieka môže obsahovať 24 mg cholesterolu. Predstavte si, koľko cholesterolu prijmete, ak budete konzumovať veľa mlieka. Ako vieme, vysoký cholesterol nie je dobrý pre telo a môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, ako napríklad srdcové choroby a poškodenie krvného obehu.

Odporúčame prečítať: Kalorické tabuľky pre základné živočíšne produkty

preco by sme nemali konzumovat pilis vela mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Akné

Štúdia z roku 2009 s názvom "Diéta a akné: preskúmanie dôkazov" ukázala, že vyšší príjem mlieka je spojený s nárastom vzniku akné. Opäť to majú za následok hormóny nájdené  v mlieku.

Mliečne alergie

Štúdia z roku 2007 "Prevalencia potravinovej alergie: meta-analýza" tiež ukázala, že mlieko je považované za najčastejšiu potravinovú alergiu na svete (v súčasnosti už pravdepodobne konkuruje celiakia).

Mliečne alergie, najčastejšie u malých detí, sa vyznačujú silnými a nebezpečnými reakciami, ako napríklad zvracanie alebo anafylaxie. Anafylaxia je akútna alergická reakcia na antigén (ako včelie bodnutie), ku ktorému sa telo stane precitlivené.

Neznášanlivosť laktózy

Kravské mlieko obsahuje cukor nazývaný laktóza. Pre väčšinu ľudí nie je tento cukor ľahko stráviteľný. Spôsobuje ťažkosti pri trávení, ktoré sa prejavujú nevoľnosťou, kŕčmi, plynatosťou, nadúvaním, alebo hnačku. Tieto príznaky majú tendenciu časom sa zhoršovať.

Odporúčame prečítať: 6 týždňový tréningový plán do plaviek – 6. level – FINIŠUJEME

preco by sme nemali konzumovat pilis vela mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Nadváha

Mlieko má extrémne vysoký obsah tuku a bolo spojené s priberaním na váhe u rôznych vekových skupín. Jedna porcia mlieka môže obsahovať viac ako 20 percent odporúčanej dennej dávky nasýtených tukov. Ak pijete tri porcie mlieka za deň, budete konzumovať 60% odporúčanej dennej dávky - bez zahrnutia ďalších základných potravín.

Úbytok kostnej hmoty

Konzumné mlieko môže oslabiť celkovú silu kostí, čo zvyšuje riziko osteoporózy a iných ochorení kostí.

To je založené na nedávnej štúdii, ktorá naznačuje, že mlieko a syr môže byť zodpovedné za vývoj osteoporózy, pretože vysoký obsah bielkovín zistených v mliečnych výrobkoch spôsobuje oddelenie vápnika od kostí.

Odporúčame prečítať: Ako nepokaziť pracovný pohovor?

preco by sme nemali konzumovat pilis vela mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Napriek všetkému, snažte sa nenadobudnúť žiadny extrém. Ešte stále sú to len štúdie, ktoré majú veľkú pravdivú pravdepodobnosť, ale ešte stále sa môžu aj mýliť. Nevynechávajte mlieko z vašej stravy, len ho nekonzumujte príliš veľa.

V prípade, že sa aj tak obávate, mandľové mlieko je vynikajúcou alternatívou k živočíšnemu mlieku, ale existuje mnoho ďalších možností, a to vrátane sóje, ryže, zemiakov, kokosu alebo banánu. 

Odporúčame tiež: 7 zásad, ktoré vám zabezpečia kvalitný zdravý spánok


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Lucia Šeptáková 03.07.16 07:25

karma
108.00

Mlieko nepijem,nechutí mi a po prečítaní tohto článku nebudem mať výčitky,že mi niečo chýba.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.07.16 08:22

SK
karma
113.00

...kto sa v tom uz ma vyznat...

 • 0
Odpovedať

Lenka Lapuniková 03.07.16 11:54

LL
karma
-1.00

Všetko treba konzumovať s mierou.

 • 0
Odpovedať

03.07.16 18:27

karma
-1.00

Tento článok je zbierkou hlúpostí.

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 05.07.16 09:48

karma
93.00

všetkého veľa škodí

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.07.16 09:08

MZ
karma
-1.00

Už aj ja som pocítila tie negatívne stránky kravského mlieka :(.. Hlavne všetko s mierou..

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 18.07.16 22:51

GV
karma
83.00

ja mlieko milujem a hlavne granko s mliekom, pijem to skoro denne

 • 0
Odpovedať

milan milan 19.07.16 14:52

MM
karma
-1.00

Sme jedinny zivocich na zemy ktory pije mlieko ineho zivocicha.Kazdy nech si odpovie sam. Ked uz tak kozie to ma najblizsie k materinskemu mlieku.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní