Trápi ťa dlhodobá únava? Tu sú 4 najčastejšie príčiny!

Trápi ťa dlhodobá únava? Tu sú 4 najčastejšie príčiny!
  • 21.07.2014
  • Silvia Karasová

Ak máte pocit, že poslednú dobu robíte všetko z posledných síl a že by ste si hneď po zobudení najradšej ľahli spať, nemusíte to byť len o letných horúčavách. Isteže, teploty okolo 30 °C a silné lúče horúceho slnka dokážu poriadne oťapiť myseľ aj telo. Za dlhodobou únavou však obvykle stojí oveľa viac faktorov. 

Nekvalitný spánok

Ak ste pod časovým stresom, zavalené množstvom pracovných aj súkromných povinností, permanentne nič nestíhate a svojmu telu dopriavate maximálne 5 hodín spánok, nedivte sa, že si telo pýta viac. Ak sa k tomuto priráta ešte nekvalitný matrac či nevhodné prostredie spálne (príliš vlhký alebo príliš suchý vzduch, či dokonca plesne na stenách), niet sa čo diviť. Preverte teda svoju spánkovú miestnosť a ak zistíte akékoľvek pochybenia, neváhajte a zmeňte ich. A hlavne nezabudnite spať dostatočne dlho!

Pozri aj: Prolaps maternice: U ktorých žien k nemu dochádza a aké sú prejavy?

ospalosť

Zdroj: Shutterstock®

Nedostatok železa

Za únavu môže aj nedostatok železa. Nízka hladina železa v krvi spôsobuje to, že zívate, akoby šlo o preteky. Stáva sa to aj v prípade, že zo svojho jedálnička vylúčite mäso alebo mliečne výrobky, ktoré sú na železo veľmi bohaté. Ak ste ich vylúčili úmyselne, je potrebné ich nahradiť inými potravinami, ktoré železo obsahujú. Ide napríklad o starý známy špenát, ale tiež červenú repu, hlávkový šalát, brokolicu či chren.

Železo nájdete aj v ovocí, pokojne teda voľte marhule (aj v sušenej podobe), jahody, višne, čerešne alebo slivky. Ak aj po úprave jedálneho lístka máte pocit, že vám železo chýba, neváhajte a zájdite za lekárom na krvné testy a vyšetrenia.

Pozri aj: Slezina vie človeka poriadne potrápiť. Ako sa prejaví jej zväčšenie?

nedostatok energie

Zdroj: Shutterstock®

Dehydratácia

Pijete dostatok vody? V prípade, že si na svoj pitný režim nedávate extra pozor, vedzte, že aj taká dehydratácia môže za vašu pravidelnú únavu. Voda zlepšuje nielen telesné funkcie, ale aj tie psychické, osvieži a nabudí myseľ. Denne by ste teda mali vypiť 2 až 3 litre čistej vody, vyhnite sa alkoholu, a ku kávičke si nezabudnite vždy pýtať aspoň 2 deci vody, či minerálky.

Apropo, únavu vám môže spôsobiť aj veľa pitia, nehovoríme ale o vode, ale o alkoholických nápojoch. Vieme, že leto je akýmsi uvoľnenejším obdobím, avšak aj také pravidelné popíjanie mojita vám počas horúcich dní dokáže pekne pomotať hlavu.

Pozri aj: Cícer: najzdravšia strukovina na zemi! Vieš, čo všetko dokáže?

apánkové apnoe

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotné problémy

Za dlhodobou únavou môžu stáť aj zdravotné problémy. Do podozrenia spadá hneď v úvode štítna žľaza, málo krviniek, ale aj psychika. Jedným z príznakov depresie (aj mániodepresie) je práve nedostatok energie a neustála potreba spánku. Za únavou môže stáť aj cukrovka či neznášanlivosť lepku, teda celiakia. A v neposlednom rade je tu aj spánkové apnoe, veľmi časté ochorenie, kedy uprostred noci dochádza k zastaveniu dýchania.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Terefenková 21.07.14 17:09

MT
karma
86.00

Obdivujem ľudí, ktorí vždy majú veľa energie.

  • 0
Odpovedať

Martina Styková 02.08.14 15:08

MS
karma
-1.00

Ja bojujem s únavou stále ,lebo mám nedostatok železa.

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 07.08.14 11:59

MR
karma
-1.00

skôr problém je v tom, že chýba magnézium horčík, železo...

  • 0
Odpovedať

Jana Šurkovská 08.08.14 14:55

karma
-1.00

problémy s únavou čiastočne vyrieši aj zmena stravy, najprv však treba zistiť, či za únavou nestojí nejaký vážnejší zdravotný problém

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní