Prestaň počítať ovečky! Toto sú najlepšie bylinky proti nespavosti

Prestaň počítať ovečky! Toto sú najlepšie bylinky proti nespavosti

Máte už spočítané všetky ovčie stáda sveta, dokonca ste im už dali aj mená, ale pokojný spánok sa nie a nie dostaviť? A ak sa aj dostatočne dlho a poriadne vyspíte, tak len po tom, čo ste si večer užili tabletku na spanie? Čo tak vyskúšať to tentoraz inak? Nie, teplé mlieko s medom vám naozaj ponúkať nebudeme. Tentokrát sa skúste vložiť do rúk prírody, pretože toto sú najlepšie a osvedčené bylinky proti nespavosti! A viete, čo je na nich najlepšie? Že narozdiel od liekov na spanie nevyvolávajú žiadnu závislosť!

Smrekovec opadavý (lat. Larix decidua)

Ako ste si už zrejme domysleli, smrekovec nie je žiadny jemný kvietok, ale poriadne pichľavý ihličnatý strom. Dokáže dorásť až do výšky 45 metrov a je charakteristický svojimi previsnutými výhonmi. V našich Tatrách sa so smrekovcom bežne stretnete vo výškach od 1200 metrov. V ľudovom liečiteľstve sa využíva éterický olej zo smrekovca, predovšetkým proti nespavosti. Určite si tento olej zaobstarajte aj v prípade, že vás dlhodobo trápi vnútorná podráždenosť, celkový nepokoj, ako aj porucha prekrvenia.

Bude sa ti páčiť: Manuál začínajúcej bylinkárky: Užitočné tipy, ako pestovať bylinky

smrekovec opadavý

Zdroj: Shutterstock®

Valeriána lekárska (lat. Valeriana officinalis)

Valeriána je pomerne známa upokojujúca rastlina, veď nie raz sme sa jej už venovali aj my v KamZaKrasou.sk. Hovorí sa jej aj mačací koreň, kozlík, odolen, paldran alebo baldrián. Rastlina dorastá asi do jeden a pol metrovej výšky a skrášľujú ju biele alebo ružové kvety. Je takmer bezkonkurenčná, pokiaľ ide o boj s nespavosťou, veď ako sedatívum sa využíva už odpradávna.

Hravo si poradí aj s pocitmi úzkosti, strachu a nervozity, samozrejme, pri pravidelnom užívaní ako čaj či ako tinktúra, pričom najsilnejší účinok má koreň valeriány, zbieraný na jeseň. Kvitne od júna do augusta. Valeriána sa zároveň v stredoveku vo veľkom využívala ako rastlina proti urieknutiu, dnes efektívne uvoľňuje kŕče, upokojuje srdce, odstraňuje bolesti hlavy, dokonca sa používa na potlačenie hypochondrie.

Pri valeriáne je však dôležité myslieť na to, že v malom množstve povzbudzuje, zatiaľ čo vo veľkom množstve upokojuje. Valeriánu si pokojne môžete samy vypestovať, buď v záhrade alebo na balkóne. Ak si netrúfate, koreň valeriány bez problémov zoženiete v lekárni.

čaj z valeriány lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Recept na valeriánovo-medovkový čaj na spanie

Tento čaj popíjajte nielen na dobrý a kvalitný spánok, ale aj pri pocitoch podráždenia a vnútorného napätia. Jednu lyžičku usušeného koreňa valeriány lekárskej a jednu lyžičku listov medovky lekárskej (približne po desať gramov z každej rastliny) zalejte ¼ litrom vriacej vody a po desiatich minútach lúhovania sceďte. Nesladený čaj pite dva až trikrát denne.

Neprehliadni: Babička bylinkárka radí: Tieto júlové bylinky si určite nazbieraj!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 25.07.18 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Éterický olej zo smrekovca som ešte neskúšala, vďaka za tip!

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.07.18 19:33

MM
karma
100.00

nemám tento problém, ale čaj z medovky je výborný pomocník

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 25.07.18 21:26

karma
109.00

Nemám problém so zaspávaním,ani so spaním...

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 25.07.18 22:34

IM
karma
100.00

niekedy aj ja mám problem zaspat a hlavne v noci, ked sa zobudím potom je problém

  • 1
Odpovedať

Táňa Slahučková 25.07.18 22:52

TS
karma
107.00

Našťastie sa mi ešte nestalo, že by som nemohla alebo nevedela zaspať, ako ľahnem, v momente spím a v rovnakej polohe sa aj ráno zobudím :) Ale nespavcov v rodine pár máme, tak sa rady zídu.

  • 1
Odpovedať

Iveta Ondáková 25.07.18 23:08

IO
karma
96.00

Ja mám vyskúšaný čaj z medovky a mäty , kvapka citronu a lyžička medu, ale nie je nad pokoj na duši :). Vtedy sa zaspáva najlepšie :)

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní