Si unavená z predvianočného zhonu? Zisti, čo je power nap!

Si unavená z predvianočného zhonu? Zisti, čo je power nap!

Hektický predvianočný čas, ktorý ešte len príde o niekoľko týždňov, môže zanechať následky na každom z nás. Únava je jedným zo sprievodných príznakov. Ak si myslíte, že poobedný spánok je len pre deti, ste na omyle a asi neviete, čo je power nap. Tento intenzívny krátky šlofík si nevedia vynachváliť známe svetové kapacity, ktoré tvrdia, že sú vďaka nemu oveľa produktívnejšie.

Power nap nie je pre každého

Pre koho je power nap najlepší? Tento výhodný poobedný spánok plný benefitov nie je úplne pre každého. Nepotrebuje ho najmä ten, čo dbá na každodenný 7 až 8 hodinový spánok, ktorý sa odporúča odborníkmi pre kvalitný život. Odborníci ho však neodporúčajú ani v prípade, keď trpíte nespavosťou (insomniou). Podľa nich by ste praktizovaním šlofíkov počas dňa mohli svoj stav len zhoršiť.

Power nap je skôr vhodný pre ľudí, ktorí sú natoľko zaneprázdnení, že si stíhajú v noci pospať 6 a menej hodín. Takýto spôsob života ich totiž rýchlo dobehne a čoskoro prestanú zvládať základné povinnosti. Vtedy nastupuje na scénu power nap, ktorého primárnou výhodou je doplnenie chýbajúcej energie, zvýšenie pozornosti, produktivity a schopnosť učiť sa novým veciam.

Zaujme ťa: Je ti stále zima? Zisti, čo pomáha na studené nohy!

ako praktizovať power nap

Zdroj: Shutterstock®

Lepší ako káva

Možno si poviete, že namiesto denného spánku, ktorý si, mimochodom, vo vašich pracovných podmienkach neviete predstaviť, si dáte jedno, dve alebo tri espressá alebo iný životabudič. Ani to však nie je dobré riešenie. Kofeín a iné podporné látky sú len dočasným riešením, ktoré dodá energiu len na obmedzený čas. Spánok však nikdy nenahradí a to si je potrebné uvedomiť.

spánok v práci

Zdroj: Shutterstock®

Ako praktizovať power nap?

Power nap nie je len taký obyčajný šlofík. Musíte ho praktizovať podľa určitých pravidiel.

  1. Dôležitá je dĺžka tohto spánku. Power nap by nemal presiahnuť 30 minút, inak riskujete, že sa zobudíte unavenejší ako predtým. Ideálne by mal trvať okolo 20 minút.
  2. Druhým dôležitým bodom je, aby ste power nap praktizovali v správnom čase. Ak chcete predĺžiť svoju výdrž vo večerných až nočných hodinách, dajte si power nap medzi piatou až šiestou hodinou večer. Ak potrebujete energiu ešte v práci, dajte si ho poobede okolo druhej a tretej hodiny. Ak potrebujete byť produktívnymi na dôležitom mítingu či brainstormingu, power nap je vhodný tak hodinu až dve predtým.
  3. Miesto, kde power nap praktizujete, je tiež kľúčové. Doprajte si ticho, vypnite si mobil a pokiaľ možno, usaďte sa v tmavom a chladnejšom prostredí. Doneste si masku na oči.
  4. Power naps môžete praktizovať pravidelne s cieľom dopĺňať telu stratenú energiu viac frekventovane, teda napríklad každý deň. Tento krok je dôležitý pre ľudí, ktorí sú stále nevyspatí, napríklad lekári, hasiči a sestričky.

Vyskúšaj: Magické cupcaky a mafiny: Recepty, ktorým neodoláš


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Alexandra Mikulová 03.12.18 14:11

AM
karma
-1.00

To s tým dlhším spánkom je pravda . Poobedný dlhý spánok unavuje ešte viac.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 03.12.18 17:48

karma
107.00

Našťastie predvianočny zhon nemám,nejdem sa z toho zblázniť ale krátky spánok je prospešný vzdy..je po ňom pekná pleť☺

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 03.12.18 20:22

karma
109.00

Ten názov mi nič nehovoril,ale ked sa jedná o poobednajší spánok,tak ten občas praktizujem aj ja.

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:05

MB
karma
108.00

tak December je neskutočne časovo náročný na termíny... v práci, deti v škole, krúžky - vystúpenia, besiedky, turnaje, domáce výzdoba, pečenie....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní