Sladový výťažok a potraviny so sladom: Na čo sú vlastne dobré?

Sladový výťažok a potraviny so sladom: Na čo sú vlastne dobré?

Sladový výťažok nie je príliš známy pojem, ale ako je už o nás známe, rozhodne sa nezameriavame výlučne na to populárne a všeobecne známe, o čom sa bežne hovorí, ale zaujímame sa tiež o to, čo stojí v úzadí. O to viac, ak ide o niečo, čo prospieva nášmu zdraviu alebo je inak pozoruhodné. A pozoruhodný je v každom prípade aj sladový výťažok či potraviny, obsahujúce slad. Že o čo ide? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné.

Ako už samotný názov napovedá, reč nebude o ničom inom, než o extrakte zo sladu. Zo sladu, ako vieme, sa prioritne vyrába pivo. Ide v skutočnosti o sladký prášok, ktorý pochádza z jačmenného zrna, klíčiaceho minimálne týždeň.

Pozri aj: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!

slad z jačmeňa

Zdroj: Shutterstock®

Benefity sladového výťažku:

  • je skvelým zdrojom fosforu a horčíka
  • je vyrobený bez akýchkoľvek chemických aditív, ako sú konzervanty, stabilizátory, enzýmy alebo farbivá
  • ľahká stráviteľnosť
  • posilnenie kostí
  • prospieva nervom aj svalom
sladové mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa dá zohnať?

Sladový výťažok si môžete zakúpiť v špecializovaných obchodoch alebo na internete. Stretnúť sa však môžete aj s potravinami, konkrétne prevažne mliečnymi výrobkami – nápojmi, obohatenými o slad. Tie vám, okrem cenného horčíka a fosforu, poskytnú navyše aj potrebný vápnik, vitamín B12 a vitamín B2 (riboflavín). Mliečny nápoj so sladom zároveň raz a navždy odstráni vaše problémy s nespavosťou. Takýto nápoj si však môžete vyrobiť aj samy. Stačí si zakúpiť sladový extrakt v prášku a časť z neho nechať rozpustiť v horúcom mlieku.

Zaujme ťa: Ako využiť kozmetiku po záruke v domácnosti? Už žiadne plytvanie!

na čo je dobrý slad

Zdroj: Shutterstock®

Navodí spánok, bez zaťaženia žalúdka

Okrem navodenia pokoja, uvoľnenia a dobrého spánku je tento nápoj mimoriadne ľahko stráviteľný, preto sa nemusíte báť zaťaženia žalúdka a trávenia pred spaním. Nakoľko však slad obsahuje veľa cukru, nepite tento nápoj bezprostredne pred spaním, ale ešte predtým, než zahájite večernú hygienu. :-) Tento nápoj je vhodný aj pre ľudí, ktorí počas choroby alebo tesne po nej stratili chuť na jedlo, prípadne tých, ktorí všeobecne trpia nechutenstvom. V prípade, že mlieko neobľubujete alebo trpíte intoleranciou laktózy, sladový prášok si pokojne nechajte rozpustiť len vo vode, následne nápoj zohrejte a nechajte vychladnúť.

Mal by vám vzniknúť akoby sirup hnedej farby. Už naše staré mamy si takýmto sirupom, podávaným po lyžiciach, posilňovali krvotvorbu a pomáhali svojmu telu „vystrábiť“ sa po chorobách. Sladovým sirupom môžete takisto sladiť a dochucovať pokrmy a potraviny.

sladový ocot

Zdroj: Shutterstock®

Sladový ocot

Vynikajúcou a účinnou voľbou, predovšetkým, ak často trpíte zápalom hrdla a hltana, je aj sladový ocot. Zmiešajte si ho spolu so soľou a teplou vodou a niekoľkokrát denne kloktajte. Ak je vám bližšie vdychovanie, poslúži vám tiež ako inhalácia, stačí zmiešať jeden diel sladového octu a štyri diely horúcej vody a potom už len vdychovať stúpajúcu paru.

Bude sa ti páčiť: Magnézium v tehotenstve: Prečo je nutné nepodceňovať jeho príjem?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

viktor labakann 09.11.18 03:05

karma
85.00

........ A pozoruhodný je v každom prípade aj sladový výťažok či potraviny, obsahujúce slad. Že o čo ide? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné............

Ktoré sa to potraviny, čo obsahujú slad???? V článku som nič neobjavil.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.11.18 11:22

AS
karma
108.00

škoda, že pivo nemám rada- bolo by to jednoduchšie...

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 11.01.19 08:38

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala a pivo nepijem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní