Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička
 • 23.01.2017
 • PR článok

Ako by ste zareagovali, keby ste zistili, že niekto z okolia neustále poukazuje na vaše slabé stránky? Že vás zhadzuje na stretnutiach alebo vám znemožňuje pustiť sa do niečoho nového a vzrušujúceho?

Táto osoba už vo vašom okolí najskôr existuje. S najväčšou pravdepodobnosťou ju nájdete VO VAŠOM VNÚTRI. Znie to neuveriteľne?

Activia realizovala celosvetový prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac ako 16 000 žien vo veku od 25 do 55 rokov. Z výsledkov vyplýva, že hoci je pre ženy veľmi dôležité cítiť sa dobre a splniť si svoje sny vo všetkých oblastiach života, až 60% z nich v tom paradoxne nebráni ich okolie, ale príliš silná sebakritika.

Odporúčame prečítať: Recept na jednoduché belgické wafle

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to „vnútorný kritik“?

„Každý človek ho má. Je to vnútorný prejav spojený s negatívnym prežívaním človeka znižujúcim sebadôveru. Vnútorný kritik je spojený s nereálnym vnímaním samého seba, bráni nám získavať sebadôveru, rozvíjať naše schopnosti a posilňovať vlastné hodnoty tým správnym smerom,“ hovorí psychologička a osobná koučka Nora Lauková. Podľa nej bez sebadôvery nedokážu ľudia vnímať pozitívne prežitky a samých seba v pozitívnom svetle.

Slovenky sú expertkami na sebakritiku a nižšiu mieru sebadôvery. Vždy nájdu vo svojom živote alebo práci niečo, čo ich zbrzdí. Jednoducho majú na seba skreslený pohľad, že nerobia všetko tak, aby to bolo vnímané ako dokonalé a jedinečné,“ vysvetľuje Nora Lauková.

Odporúčame prečítať: Svet parfémov - Kategórie vôní a výber parfému II. časť

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

Negatívne vnímanie samej seba ovplyvňuje kariéru, koníčky i partnerský život

Z prieskumu Activia InSync bolo zistené, že 84% žien súhlasí s tvrdením, že „dôležitejšie je byť spokojná sama so sebou, než získať pochvalu od niekoho iného“. 62% žien priznáva, že ich vnútorný kritik „obmedzuje v osobnom živote viac ako čokoľvek iné.“ Pre 59% žien je vnútorná kritika prekážkou v práci: Až 53% žien napríklad priznáva, že si už niekedy „neverili natoľko, aby požiadali v práci o zvýšenie platu.“ A prehnaná sebakritika ovplyvňuje i náš voľný čas: 58% žien uviedlo, že si „neverili natoľko, aby vyskúšali niečo nové.“ Aj keď sú tieto čísla znepokojujúce, psychologička a osobná koučka Nora Laukova pozná riešenie.

Odporúčame prečítať: Vorkoholičky, naučte sa oddychovať

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorte si na zmenu „vnútorného kritika“ dva základné zoznamy

Niektoré ženy svojho vnútorného kritika krotia tým, že si pripomenú, aké vnútorné hodnoty sú pre ne skutočne dôležité. Nora Lauková odporúča vytvoriť si zoznam bezpodmienečných hodnôt vlastného života, teda čo v živote chceme dosiahnuť a zoznam svojich reálnych schopností vrátane silných a slabých stránok. Ako ich vytvoriť?

V prvom rade sa nesnažte porovnávať a súťažiť s inými. Vlastnú dôležitosť nedosahujeme tým, že chceme byť lepší ako druhí, alebo ich poraziť svojou dokonalosťou. Učíme sa nachádzať reálne hodnoty, ktoré sa skrývajú v nás samých. Len takto krôčik po krôčiku získame sebadôveru a vlastnú hodnotu. Sebadôvera je totiž ako kryštál, ktorého každú plochu denne vybrusujete.“ Každú z týchto plôch vieme vybrúsiť do dokonalosti vlastným sebauvedomením a reálnym poznaním našich silných a slabých stránok.

Spísaním vlastných hodnôt života a vlastných reálnych osobnostných schopností získate objektívny pohľad na seba. Následne už ide o stratégiu vašich krokov, do ktorých patrí zmena prístupu vo vnímaní okolia, potlačenie negatívnych myšlienok a využívanie asertívneho správania.“ Vo chvíli, kedy stlmíte tento negatívny hlas na zdravú mieru sebareflexie, pomôže vám ako pomyselný kompas nájsť správnu cestu. Nič vám potom nebude stáť v ceste k dosiahnutiu vášho najvyššieho potenciálu, skúšať nové veci, byť úspešná v práci i vo vzťahoch. 

Odporúčame prečítať: Akné aj po tridsiatke? Zbavte sa ho raz a navždy!

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

Silu nájdete v sebe…

Naučiť sa efektívne čeliť vnútornému kritikovi a strachu je spôsob, ako dosiahnuť v živote rovnováhu a byť v súlade sama so sebou. Takzvane žiť „InSync“. Napokon to potvrdzujú aj čísla z celosvetového prieskumu. Viac ako 84% žien si po stlmení vnútorného kritika „užíva nové veci a zážitky“. 83% z nich sa „nebojí zmeniť dennú rutinu“ a 79% „má motiváciu viac cvičiť a starať sa o seba, pretože sa cítia viac sebavedomo a chcú si udržať svoj dobrý pocit“.

Naučme sa spoznať samé seba, milovať sa také aké sme, s dobrými vlastnosťami, ale aj s tými menej príjemnými. V živote to nie je ľahké, avšak ľudia, ktorí podliehajú negatívnym reakciám, týmto situáciám aj podľahnú. Znova a znova ich prežívajú a cyklicky sa im v ich živote opakujú. Chceme, aby bol každý deň nový a bez chýb, preto je dôležité každý deň prehlbovať optimizmus,“ radí Nora Lauková.

Odporúčame prečítať: Zaujímavosti a povery o mačkách

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

Ako prehlbovať optimizmus a efektívne pracovať na zlepšení vnútorného pocitu? Nora Lauková odporúča, aby ste si vytvorili zoznam jednoduchých maličkostí:

 1. Tešte sa viac z vlastných úspechov – vytvorte si zoznam aspoň 3 malých úspechov denne a tie si zapisujte aj s prežívanými pocitmi. Aj nežné objatie, či pochvala v práci je pozitívny úspech.
 2. Každý deň začnite s úsmevom a smejte sa čo najviac. Hľadajte čo najviac dôvodov na úsmev a každé ráno si povedzte, že „ dnes bude úžasný deň, teším sa, že prežijem to, alebo ono...“
 3. Prestaňte sa sťažovať, nepoužívajte negatívne frázy a odstráňte hnev – ak prestanete vo svojom slovníku využívať negatívne slová typu, toto je zlé, hnevá ma to, tento človek je nepríjemný, hlúpy a podobne, začnete odstraňovať emocionálne parazity, ktoré vás oberajú o čas a energiu. Nahraďte negatívne frázy pozitívnymi, alebo ich jednoducho zo slovníka vynechajte. Ak niečo môžete zmeniť, tak sa nehnevajte a zmeňte to. Ak nie, zabudnite na to, odpustite a choďte ďalej.
 4. Každý deň buďte vďační a motivujte sa – každý večer sa pozrite na zoznam, ktorý ste si napísali a premietnite si aspoň jednu úžasnú vec, ktorá sa vám stala. Buďte za ňu vďační, pretože je jedinečná a už sa nezopakuje. Každá pozitívna spomienka motivuje prežívať ďalšie a ďalšie pozitívne chvíle. Pozitívne chvíle prinášajú možnosti robiť to, čo nás teší, zaujíma a baví. Tak to nájdite a venujte sa tomu každý deň aspoň chvíľku.
 5. Prevezmite zodpovednosť za svoje emócie – váš postoj nie je ovplyvňovaný inými ľuďmi zvonku. To, aký postoj ste zaujali, je len dôsledkom toho, ako vy vnímate svet okolo a nie toho, čo sa v ňom deje. Takže sa začnite rozhodovať a odmietať. Podľa seba, ako sa cítite a čo potrebujete.

A na záver jedna rada, uzatvorte vašu negatívnu minulosť a všetko to, čo vnútorne ako negatívne riešite. Keď sa budete stále pozerať dozadu, dopredu sa nikdy nedostanete. Takže sa zhlboka nadýchnite, aj niekoľkokrát a začnite pozitívne vnímať seba a riešiť situácie a okolnosti. Ak to urobíte, práve ste vykonali prvý krok k dosiahnutiu vašej vnútornej rovnováhy.

Odporúčame prečítať: Recept: Nadýchaná čokoládová pena

Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Zdroj: Shutterstock®

O projekte „Live InSync“

Activia, svetovo najväčšia značka čerstvých mliečnych výrobkov, predstavuje Live InSync iniciatívu, ktorá je vytvorená tak, aby inšpirovala ženy byť spokojné v tých najdôležitejších oblastiach ich života. „Náš „vnútorný kritik“ je hlas, ktorý počujeme iba my, ale ozýva sa dosť hlasno na to, aby ovplyvnil dôležité stránky nášho života. Niekedy sa môže prejaviť pozitívne, ale taktiež nás môže zdržovať pochybnosťami o našich rozhodnutiach a klásť ohromný tlak na očakávania od samých seba. Cieľom našej iniciatívy Live InSync je preto inšpirovať ženy,  aby pracovali s vnútornou kritikou konštruktívne, boli samé zo sebou v súlade a dosiahli naplnenie svojich životných snov a cieľov,“ hovorí Senior Brand Manager Activia  Zuzana Kadaníková.

Viac o projekte na www.insync.sk


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Maxianová 23.01.17 21:35

MM
karma
100.00

i mne by nezaškodilo trochu viac sebavedomia a menej sebakritiky

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.01.17 19:22

IM
karma
100.00

v prvom rade sa musíme mat radi no aj ja mám s tím problém

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 24.01.17 22:56

SK
karma
113.00

veľmi dobrý článok, páči sa mi

 • 0
Odpovedať

simona vician 24.01.17 23:27

SV
karma
100.00

velmi zaujimavy clanok, je sa nad cím zamysliet a pokusit sa o zmeny, krok po kroku..

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní