Slovenské vianočné tradície: Ktoré z nich dodržiavaš?

Slovenské vianočné tradície: Ktoré z nich dodržiavaš?

  • Zdieľaj:
 • 5

Po roku je to tu opäť. Deti vysedávajú pred televízorom a pozorne sledujú všetky vianočné rozprávky a filmy. Mamy stresujú, pretože ešte stále je všade neporiadok a otec sa snaží vo vani uloviť kapra, aby sme si mali na čom počas dnešnej štedrej večere pochutnať.

Už o pár hodín zasadneme k štedrovečernému stolu plného dobrôt, no čo je najdôležitejšie – stretne sa rodina pri jednom stole. A to je to najkrajšie, čo môže byť. S Vianocami a štedrou večerou sa navyše spájajú zvyky a tradície, ktoré majú zaužívané mnohé domácnosti. Aj vy patríte k tým, ktorí veria na povery, a preto hádžete orechy do kútov domu? Poprípade máte zaužívané zvyky, ktoré vás naučili vaši rodičia, ich starí rodičia, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu? Poďte sa pozrieť spolu s nami na tie najčastejšie tradície, s ktorými sa môžeme stretnúť aj dnes.

Pozri aj: TOP zaujímavosti o Vianociach v iných krajinách sveta!

tradície a povery

Zdroj: Shutterstock®

Tradície, ktoré ešte nevymreli

Niektoré zvyky a tradície sa postupne s našich domovov vytrácajú. Hlavne mladšia generácia už nemá zaužívané ich dodržiavanie, pretože niekedy je hlad oveľa väčší. Avšak tradície sú na to, aby sa dodržiavali a hlavne na to, aby aj dnešná generácia (a samozrejme aj ta budúce) vedela, ako žili naši predkovia.

 • Dostatok peňazí v budúcom roku – symbolom bohatstva sú jednoznačne peniaze. Ak ich chcete mať dostatok aj v budúcom roku, tak by ste mali pod obrus alebo pod tanier položiť šupinu z kapra alebo mince, či papierové peniaze.
 • Súdržnosť rodiny – kedysi sa v domácnostiach uväzovali špagátom nohy stola, aby po celý rok držala rodina pohromade a bola súdržná.
 • Šťastie do domácnosti – najstarší člen rodiny by mal hodiť zopár orechov do všetkých štyroch kútov domu, aby bola rodina po celý rok šťastná.
 • Krájanie jabĺčka – krájanie jabĺčka priečne na polovicu je tradíciou, ktorá sa bežne dodržiava. Ak sa po prekrojení v strede objaví hviezda, znamená to šťastie a zdravie pre celú rodinu. Ak sa však po prerezaní v strede objaví krížik, tak to znamená, že rodinu postretne nešťastie alebo dokonca smrť.
 • Delenie ovocia – milým zvykom je delenie všetkého ovocia na toľko častí, koľko ľudí sedí pri štedrovečernom stole. Znamená to, že rodinu tvorí každý člen, tak ako jednotlivé kúsky tvoria celé ovocie. Ide v podstate o symbol súdržnosti.
spoločná večera a tradície

Zdroj: Shutterstock®

Tajomstvá a povery počas Štedrého večera

Štedrý večer je tajomným večerom v roku, kedy darčeky nosí Ježiško a zároveň, kedy netreba pokúšať osud. Pri stolovaní v niektorých rodinách platí, že na stole by mal byť párny počet tanierov. V prípade nepárneho počtu by si pre posledného stolovníka mohla prísť smrť. Poprípade, niektorí z nás na stôl pridávajú tanier navyše pre nezvaného hosť (teda pre pocestného). Niektorí zas tanier navyše pridávajú na stôl preto, aby vzdali úctu zosnulému členovi rodiny.

Jednou z povier, ktoré sa tradujú je tá, že od štedrovečerného stola by sa nemalo vstávať a ani odchádzať, kým sa všetci poriadne nenajedia. Ak by sa niekto postavil, mohlo by mu to priniesť smrť. Preto by malo byť všetko jedlo pripravené na stole, poprípade malo by byť na dosah ruky, aby sa od stola nemuselo vstávať.

Neprehliadni: Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!

vianočné tradície pre slobodné dámy

Zdroj: Shutterstock®

Tradícia pre slobodné dámy

Na Luciu by si mali slobodné devy na papieriky napísať mená chlapcov a postupne každý deň (až do Vianoc) jeden papierik páliť. Meno chlapca, ktoré vám ostane na Štedrý deň, predstavuje meno muža, za ktorého sa vydáte. Ak ste to nestihli, tak poznáme ďalšiu tradíciu, ktorú môžete skúsiť počas dnešného dňa. Stačí, ak sa chrbtom otočíte k dverám a hodíte za seba topánku. Ak je smerom k dverám otočená špička, znamená to, že sa do roka a do dňa vydáte. Ak je k dverám otočená päta, znamená to, že máte ešte čas a nasledujúci rok vám svadba nie je súdená.

koledníci

Zdroj: Shutterstock®

Vinšujem vám na tú svätú Viliju

K Vianociam neodmysliteľne patria ja vinše. Kým v minulosti sa chodidlo od domu k domu alebo aspoň k rodine, dnes už máme vo zvyku posielať SMS-ky alebo emaily s prianím k Vianociam. Zriedkavo ešte narazíme na tých, ktorí posielajú listy alebo pohľadnice. Tak či onak, aj vy si spomeňte na svojich blízkych a poprajte im krásne sviatky.

Inšpiráciu na vianočné vinše a sms-ky nájdete tu: Inšpirujte sa: Top 10 vianočných SMS vinšov

- Anketa

MÁTE ZAUŽÍVANÉ TRADÍCIE A ZVYKY, KTORÉ NA VIANOCE DODRŽIAVATE?

Odpovedalo 47 ľudí  

Áno, naučil/a som sa ich od rodičov a odovzdávam ďalej
89%
Máme, ale nejako ich vôbec nedodržiavame
4%
Na takéto povery a tradície nie som a vôbec v ne neverím
2%
Nie, nemáme žiadne zvyky - jednoducho sadneme k stolu, najeme sa a neriešime!
4%

  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 24.12.18 06:57

ĽŠ
karma
100.00

Máme zaužívané takmer všetky zvyky a tradície, až na tú so špagátom a dúfam, že tak ako sme si ich my osvojili od svojich rodičov i naše deti si ich uchovajú a odovzdajú ďalej, pretože podľa môjho názoru robia Vianoce krajšími a čarovnejšími.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 24.12.18 08:16

SK
karma
113.00

niektoré tradície sa snažíme dodržiavať...ešte aj domácim zvieratkám a vtáčkom dáme oblátky, jablká...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 24.12.18 21:25

MM
karma
118.00

som smutná z toho, že naše tradície pomaly zanikajú a prenikajú k nám cudzie

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 24.12.18 21:52

JP
karma
100.00

Zvykov vela, ale nic sa u nas nerobi... Buduce Vianoce si urobím po svojom a so zvykmi. Nie každý ma na to cit

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 27.12.18 21:49

KH
karma
75.00

Niektoré tradície dodržiavame, o niektorých som nevedela.Na budúci rok si urobíme výber aj z týchto, pre mňa nových tradícií

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček nových produktov Payot NUE v hodnote 43 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček nových produktov Payot NUE v hodnote 43 €

 • 0
 • 03.08.2022
Vyhraj 3x NovAge Skinrelief sadu prípravkov pro citlivú pokožku
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x NovAge Skinrelief sadu prípravkov pro citlivú pokožku

 • 6
 • 02.05.2022
Vyhraj 4x opaľovacie prípravky WoodenSpoon od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x opaľovacie prípravky WoodenSpoon od bioruza.sk

 • 5
 • 27.04.2022
TOPlist