Stále nevieš, ako zaspať čo najrýchlejšie? Skús techniku 4-7-8!

Stále nevieš, ako zaspať čo najrýchlejšie? Skús techniku 4-7-8!
  • 15.08.2018
  • Simona Kostková

Téma, ako zaspať čo najrýchlejšie, je stále veľmi aktuálna, hlavne počas týchto letných tropických nocí. Niektorí nemajú problém do pár minút po ľahnutí si zaspať, no nájde sa veľa takých ľudí, ktorí s tým problém majú. Pokiaľ patríte k tej druhej skupine, zbystrite svoju pozornosť!

Problém so spávaním má pomerne veľa ľudí. Dôvody sú rôzne – stres, teplo, zlý matrac, chrápajúci manžel a mnohé ďalšie. Rovnako tak je veľa techník a pomôcok na rýchlejšie zaspávanie a samozrejme na lepší spánok. My vám predstavíme jednu z najlepších – 4-7-8 techniku, vďaka ktorej zaspíte skôr, ako dočítate tento článok.

Upokojte telo aj myseľ!

Táto jednoduchá dýchacia technika je využívaná hlavne pri boji s úzkosťou a stresom. Napriek tomu sa stala veľmi populárna u ľudí, ktorí majú problém so zaspávaním. V čom vlastne spočíva sila tejto pôvodne holistickej techniky? Je to úplne jednoduché. Nadýchnete sa behom 4 sekúnd, na 7 sekúnd zadržíte dych a vydýchnete behom 8 sekúnd. Na začiatku s tým budete mať určite problém, budete mať pocit, že sa musíte nadýchnuť alebo rýchlejšie počítať. Nebojte sa, po čase si až ráno uvedomíte, že ste pri výdychu napočítali len do 5 sekúnd.

Na to, aby táto technika fungovala správne, tak musíte dodržiavať aspoň približne časovú frekvenciu 4-7-8. Určite sa vám to na prvýkrát nepodarí a budete si chcieť dať prestávku, no nerobte to. Pokiaľ to budete robiť správne, pocítite, ako sa vám postupne upokojuje myseľ, dych aj tep. Ľudia, ktorí začali praktikovať túto metódu, tvrdia, že na začiatku nezaspali hneď po dorátaní, ale až po dlhšej dobe, keď si ju poriadne osvojili. Avšak zhodujú sa, že už nepozerali celú noc do stropu, ale podarilo sa im zaspať oveľa rýchlejšie, než predtým. Ako to vlastne funguje?

Neprehliadni: Čo spôsobuje nespavosť? Neuveriteľné, ale môžu za to tvoji rodičia!

problémy so zaspávaním

Zdroj: Shutterstock®

Používa sa aj v joge

Táto zaujímavá dýchacia metóda je už po stáročia známa vo východných kultúrach, je dokonca neodmysliteľňou súčasťou jogy. Avšak k nám sa dostala iba nedávno, vďaka americkému vedcovi, ktorý vraj vynašiel spôsob, ako rýchlo zaspať bez tabliet. Ten čerpal z indickej kultúry, kde je známa ako pránájáma, čo v preklade znamená ovládanie dychu. Celý proces v skratke spočíva v lepšom okysličovaní tela, čo podporuje parasympatický systém, ktorý je zodpovedný za oddych.

Odporúča sa začať precvičovať túto techniku aspoň dvakrát do dňa behom ôsmich týždňov. Počas tohto obdobia by ste mali byť schopní zaspať do jednej minúty! Okrem okamžitého zaspatia sa vám podarí aj účinne odbúrať psychické napätie z tela, čo je pozitívna čerešnička na záver.

ako byť v pohode

Zdroj: Shutterstock®

Ako to funguje?

Ako sme spomínali, táto technika slúžila pôvodne na odbúravanie stresu. Avšak stres ide ruka v ruke s dýchaním. Ak sme v strese, dýchame plytšie a rýchlejšie a naopak, ak sme pokojní, dýchame pomalšie a hlbšie. Jednoduchou pomôckou proti stresu býva často hlboký nádych a výdych, ktoré pomáhajú upokojiť myseľ aj telo. Je dokonca dokázané, že pri veľkom stresovom vypätí nevedome zadržiavame dych. Preto, ak idete spať a ste v strese alebo vás dlhé zaspávanie postupne spraví nervóznymi, tak si osvojte túto techniku - je presne zameraná na dych.

Pomalý nádych pomáha upokojiť telo, držanie dychu počas siedmich sekúnd vám pomôže dostatočne okysličiť telo, každú bunku a najdlhší výdych, odvádza z tela škodliviny aj oxid uhličitý. Vaše telo aj myseľ sa práve vďaka tejto technike dokonalo upokojí, čo vám uľahčí rýchle zaspatie. A preto je dôležitý aj časový horizont jednotlivých častí tejto techniky – 4-7-8. Zo začiatku sa vám môže zdať, že ste ľahší, dokonca sa vám môže zatočiť hlava - nepanikárte, je to normálne! Prajeme dobrú noc.

Musíš vidieť: Už žiadne počítanie ovečiek: Nauč sa najlepšie triky ako zaspať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 15.08.18 07:26

ĽŠ
karma
100.00

Hlboký nádych a výdych pomáhajú upokojiť myseľ aj telo, určite sa oplatí vyskúšať...

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 15.08.18 18:22

karma
132.00

Túto metódu som aj vyskúšala a skutočne upokojuje... tiež je ale podstatné tesne pred spaním nejesť a taktiež aj nepiť veľa tekutín.. a samozrejme nebyť na televíznej obrazovke prilepený... resp. na smartphone/noťasi a iných elektronických obrazovkách. Myseľ sa potom nestačí naladiť na MELATONÍN:..potrebný k spánku.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.08.18 21:53

karma
109.00

Nemám problém so zaspávaním,ale rada som si prečítala článok.Môžem vyskúšať aj ja,len tak pre upokojenie.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.08.18 08:23

karma
107.00

Túto metódu som ešte neskúšala.

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 16.08.18 14:47

MB
karma
98.00

Ja sa nastastie akonahle dostanem do vodorovnej polohy tak spim ....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní