TOP zaujímavosti o snoch: Neuveríš, koľko zo života presnívaš!

TOP zaujímavosti o snoch: Neuveríš, koľko zo života presnívaš!

Aj keď si to často nepamätáme, snívame každú jednu noc, a to v priemere 2 hodiny. Z toho vyplýva, že priemerný človek za život presníva až 6 rokov, čo je celkom signifikantná doba. Sny môžu byť príjemné, nepríjemné, ale aj strašidelné či absolútne nezmyselné, a to všetko je v absolútnom poriadku, pretože všetko čudné je v snoch normálne. Aké ďalšie zaujímavosti o snoch sme si pre vás pripravili?

Väčšinu pozabúdame

Keďže mnohí z nás tvrdia, že vôbec nesnívajú, je logické, že sny jednoducho pozabúdajú. Vedci zistili, že sníva každý človek, a to hneď niekoľko krátkych snov za jedinú noc. Podľa štatistiky zabudneme 95 až 99 percent snov, pričom si viac snov pamätáme cez víkend, kedy spíme spravidla dlhšie.

A čo snívame najčastejšie? Úplne najčastejšie snívame len obraz, nie zvuk aj keď aj ten sa v našich snoch občas mihne. Väčšinou sú naše sny farebné, no malé percento ľudí zažilo aj čiernobiely sen. Čo je však prekvapujúce, naše sny sú vo veľkej väčšine negatívne, zachytávajúce stres, strach či úzkosť.

Pozri aj: Kartagenerov syndróm: Ako sa prejavuje toto zriedkavé vrodené ochorenie?

snívajú aj zvieratá

Zdroj: Shutterstock®

Ženy snívajú inak

Podľa odborníkov snívajú batoľatá, deti, dospelí a dokonca pravdepodobne aj zvieratá, čo síce nie je vedecky dokázané, no predpokladá sa to. Kde nastáva rôznorodosť, je pohlavie. Ženy a muži snívajú inak. Ukázalo sa, že zatiaľ čo ženy snívajú viac o oblečení a konverzáciách, muži snívajú častejšie o fyzickej aktivite, o zbraniach a ich sny sa nesú skôr v agresívnom duchu.

V mužských snoch sa vyskytujú muži 2-krát viac ako ženy, pričom v ženských je tento súboj pohlaví viac-menej vyrovnaný. Ženské sny však trvajú dlhšie. Čo sa týka nočných môr, sú na ne náchylnejšie ženy a deti.

nočné mory

Zdroj: Shutterstock®

Zážitky sny ovplyvňujú

Aj naše sny, ktoré sa možno nezdajú ovplyvniteľné, ovplyvnené v skutočnosti sú. Sú ovplyvnené tým, čo sme zažili väčšinou v posledných dvoch dňoch, ale aj tým, čo a koho poznáme. Často sa v nich vyskytujú známe tváre (či už rodina, alebo tváre z televízie či internetu) a sny dokonca ovplyvňuje aj to, či sa pred spánkom najeme. Jedlo prináša v noci viac snov a sú pomerne živšie. Na záver len podotkneme, že sny sa dajú ovládať a celkom zaujímavý fakt je aj to, že vedci doposiaľ netušia, prečo snívame a či majú vôbec sny nejaký účel.

Vyskúšaj: Toto si ešte nejedla! Vyskúšaj tri netradičné recepty z avokáda


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 25.08.19 05:14

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj zaujímavé!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.08.19 22:16

karma
112.00

Sny,to je záhada.Niekedy si svoje sny pamätám veľmi živo a niekedy,hned po otvorení očí,zabudnem,čo sa mi snívalo.Ale s určitosťou viem,že niečo sa mi snívalo...

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 27.08.19 10:19

AR
karma
103.00

Ja som si založila aj svoj snár, do ktorého si zapisujem čo sa mi sníva :) je naozaj zaujímavé si prečítať hoci aj po pár hodinách čo mi v noci behalo po rozume ... ale musím povedať, že odkedy si to takto pozorujem, všimla som si že zopár motívov sa mi stále opakuje - rodičovský dom, sestra a nebezpečné zvieratá

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní