Toto si zrejme netušila: Využitie kávy a čaju netradičným spôsobom

Toto si zrejme netušila: Využitie kávy a čaju netradičným spôsobom

Využitie kávy a čaju vás možno prekvapí. Nie sú to len lahodné nápoje. Fungujú ako čistidlá dreveného nábytku, zrkadiel, na upokojenie krvácajúcich ďasien či podráždenej pokožky po holení. A ďalej? Asi by ste len ťažko hľadali bežnú domácnosť, v ktorej by chýbali. Môžu priniesť ďaleko väčší úžitok, než ste zvyknutí. Pritom ich kúpite v ktoromkoľvek obchode a účinné prípravky z nich máte hotové behom chvíľky.

Pre lesk nábytku i zrkadiel

Čerstvo uvarený čierny čaj má nielen skvelú chuť, ale je aj výborným čistidlom na drevený nábytok, podlahy a zrkadlá. Vylúhujte päť vrecúšok čaju (alebo osem polievkových lyžíc sypaného čaju v sitku) v litri horúcej vody a nechajte ich vychladnúť. Do výluhu namáčajte mäkkú handričku alebo hubku. Prebytočný čaj vyžmýkajte a pomaly utierajte špinu a prach, ako z nábytku (nelešteného), tak z drevenej podlahy a zrkadiel. Nakoniec všetko preleštite flanelovou handričkou.

Na kožu spálenú od slniečka

Prehnali ste to s pobytom vonku a zabudli ste sa natrieť ochranným prípravkom proti slnečným lúčom? Kožní lekári by vás síce rozhodne nepochválili, ale vy sa teraz asi skôr potrebujete zbaviť nepríjemného pálenia kože. Na zmiernenie bolesti môžete použiť vrecúška s čiernym čajom, vylúhované v horúcej vode. Pred prikladaním na spálené miesta ich však nezabudnite nechať vychladnúť. Ešte lepšie je dať ich na chvíľku do chladničky. Podobne si môžete chladiť aj drobné popáleniny, napríklad tie od čajovej kanvice alebo žehličky.

Odporúčame: Recept na najsilnejšie antibiotikum prírodnej medicíny: Liek na všetko?!

čo pomáha na spálenú pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Proti začervenaným miestam po holení

Či už ste použili tupú žiletku, alebo jednoducho len máte citlivejšiu pokožku a vyskákali vám na nohách po holení drobné červené vyrážky, opäť vás zachráni vlhké vrecúško s čiernym čajom. Podobným spôsobom ho môžete použiť aj na zacelenie malých rán.

Upokojenie krvácajúcich ďasien

Na zmiernenie krvácania a bolesti ďasien po nešetrnom zásahu zubára alebo po vypadnutí mliečneho zuba u detí pomôže, keď priložíte na ranu vrecúško s čajom navlhčené v studenej vode.

ako využiť čajové vrecúška

Zdroj: Shutterstock®

Proti opuchnutým očiam

Čaj dokáže zatočiť aj s opuchnutými očnými viečkami. Stačí len namočiť dve vrecúška s čajom do teplej vody a priložiť ich na zatvorené oči. Opuch spľasne a vašim očiam sa razom uľaví. Nepodceňte ale prípady, keď naozaj musíte k očnému lekárovi!

Ponúknite čaj izbovým rastlinám

Síce sa hovorí, že čaj ocenia najmä paprade, ale nepohrdnú ním ani ostatné rastliny (a to aj izbové), ktoré k svojmu rastu potrebujú kyslejší substrát. Raz mesačne nahraďte vodu na polievanie vychladnutým čiernym čajom. Občas môžete tiež zapracovať do pôdy vlhké čajové lístky.

ako využiť kávovú usadeninu

Zdroj: Shutterstock®

Šálka pre rastliny

Po vychutnaní si šálky kávy môžete zužitkovať aj kávovú usadeninu. Potešíte hlavne azalky, ruže a zelené dreviny. Zvýšite im tak kyslosť pôdy, prevzdušníte ju a obohatíte ju o dusík, fosfor a stopové prvky. Dôležité je, aby ste neotáľali a premiešali ju s pôdou čo najskôr. Kávová usadenina vám totiž inak splesnivie a potom už rastlinám rozhodne neprospeje. A ako na to? Nemusíte to nijako preháňať, aby potom zem nebola príliš kyslá. Stačí preto raz mesačne zahrabať do pôdy v blízkosti koreňov rastliny malú šálku (50 ml) usadeniny.

Ako na rýchlenie kompostu

Potrebujete pridávať na záhony úrodnú kompostovú hmotu, ale jej zretie prebieha príliš pomaly? Rozklad o niečo urýchlite, keď budete kompost zalievať kávou alebo čajom. Oba nápoje podporujú množenie baktérií, ktoré zaisťujú rozklad pôdy i kompostu.

Zaujme ťa: Vieš, čo pomáha na vypadávanie vlasov? Toto si možno netušila


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Chromíková 17.11.19 13:39

MC
karma
109.00

Vyskúšam na rýchlenie kompostu .

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 17.11.19 15:47

KK
karma
109.00

na lesk nábytku a zrkadla vyskúšam pri predvianočnom upratovaní

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 17.11.19 19:30

MM
karma
100.00

niektoré rady a tipy už dlhšie používam

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 18.11.19 07:50

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré spôsoby využívame, no niektoré sú naozaj novinkou, ďakujem za tipy!

  • 1
Odpovedať

Marika Michálková 18.11.19 10:02

MM
karma
107.00

Zaujímavé informácie. Zaujalo ma využitie čierneho čaju na leštenie zrkadiel

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 18.11.19 12:34

MR
karma
114.00

ani som netušila aké má všestranné využitie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní