Vedľajšie účinky detoxikácie: Spoznaj odvrátenú stránku očisty tela!

Vedľajšie účinky detoxikácie: Spoznaj odvrátenú stránku očisty tela!

Myslíme si, že je namieste použiť známy výrok: To tu už naozaj nikto nič negarantuje? Naozaj aj niečo také zdraviu prospešné a očistné, ako je detoxikácia tela, môže mať negatívnu stránku? Nuž, zdá sa, že je to tak. Vedľajšie účinky detoxikácie, ako prakticky vedľajšie účinky čohokoľvek, čo nám má v prvom rade pomôcť, dokážu človeka poriadne zaskočiť. Preto sme sa rozhodli priniesť vám informácie aj o tej odvrátenej stránke očisty tela, spolu s tipmi, ako je možné týmto nežiadúcim prejavom zabrániť.

Pod detoxikáciou rozumieme akúkoľvek očistu tela, ktorú si cielene zvolíte – či už je to ovocím, zeleninou, šťavami alebo iným zdraviu prospešným spôsobom. Zistite viac!

Bolesti

Neľakajte sa, nemalo by ísť o žiadne neznesiteľné bolesti, ale len akoby mierny tlak na miestach, ktoré máte oslabené. Je to len prirodzená súčasť zbavovania sa nahromadených toxínov. Nesiahajte však po liekoch proti bolesti, tým by ste len zastavili celý proces hojenia. V prípade potreby sa radšej spoľahnite na pomoc bylinných zmesí, prípadne studených alebo teplých obkladov.

Inšpiruj sa: Trnky a ich účinky na zdravie: Prečo je škoda nechať ich na strome?

reakcia tela na detoxikáciu

Zdroj: Shutterstock®

Pálenie záhy

Počas detoxikácie (a koniec koncov, nielen počas nej) je pálenie záhy známkou toho, že váš organizmus je silno prekyslený. Ak ste za iných okolností milovníčkami mäsa, s týmto vedľajším účinkom detoxikácie treba už vopred počítať. Dobrým pomocníkom proti páleniu záhy vám bude zázvorový čaj.

Peristaltika čriev

V dôsledku zmeny stravy môže dôjsť aj k zmenám v peristaltike, najčastejšie sa pri detoxikácii objavuje zápcha. Ak sa u vás, naopak, objaví hnačka, pomôžte si účinnými bylinkami, napríklad koreňom z ibiša lekárskeho. V prípade zápchy neprestávajte konzumovať surové ovocie a zeleninu, prípadne si pomôžte šťavou z Aloe vera.

hnačka počas detoxikácie

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky, podobné nádche a chrípke

Očista tela sa priamo dotýka aj dutín alebo pľúc. Je to prirodzený proces regenerácie tela a preto by ste, napriek týmto príznakom, nemali detoxikáciu prerušovať. V prvom rade vaše telo začne vypudzovať hlien, ktorý môže byť tak číry ako aj tmavohnedý. K tomu sa môžu pridružiť bolesti hrdla, nádcha a slabý kašeľ ako následok zbavovania sa hlienov a toxínov.

Únava

Tento príznak vás zrejme vôbec neprekvapuje. Je spôsobený výkyvmi hladiny cukru v krvi, ale aj tým, že počas detoxikácie je vylúčené pitie kávy, čierneho čaju a iných bežných stimulantov, takže je len logické, že vaše telo si bude pýtať čo najviac relaxu. Ak sa však detoxikujete s pomocou ovocných a zeleninových štiav, čoskoro prvotnú vyčerpanosť vystrieda nával energie. Veľkou pomocou vám bude najmä mrkvová a špenátová šťava.

Vyskúšaj: Chceš bezchybnú pleť a krásne vlasy? Vyskúšaj bavlníkový olej!

negatívna stránka detoxikácie

Zdroj: Shutterstock®

Zvracanie

Počas detoxikácie organizmu je zvracanie prejavom silnej toxicity tela a je to skôr ojedinelý, než bežný jav. V tomto prípade vám pomôže predovšetkým harmančekový, mätový a zázvorový čaj, ktorý upokojí žalúdok a zmierni prípadné kŕče.

Zvýšená teplota

Niekedy môže ísť o zvýšenú teplotu a niekedy dokonca aj o horúčku. Ide opäť o prirodzený proces zbavovania sa toxínov, jedov, ako aj nežiadúcich buniek. Nakoľko koža je najrozsiahlejší vylučovací orgán, je len logické, že veľká časť toxínov bude z tela odchádzať práve ňou. Pite dostatok vody, v žiadnom prípade nedopustite dehydratáciu tela, je to totiž jediné nebezpečenstvo pre organizmus, spojené s horúčkou. Použite aj studený obklad na čelo a zátylok.

detoxikácia a únava

Zdroj: Shutterstock®

Ostatné vedľajšie účinky detoxikácie

Počas očisty tela sa vám môže objaviť aj opuch na koži, svrbenie alebo začervenanie kože, silná menštruácia, časté močenie, migréna, tŕpnutie rúk a nôh, plynatosť. Tieto, ako aj vyššie spomenuté vedľajšie príznaky detoxikácie, sa však objavujú skôr zriedkavo, no v zásade platí – čím je človek toxickejší, tým viac vedľajších účinkov nastane. V každom prípade počas celej očisty tela pite dostatok vody a doprajte si čo najviac oddychu.

Na záver už len pripomenieme, že všetky uvedené vedľajšie príznaky detoxikácie tela by mali byť v miernej a znesiteľnej forme. Ak ich pociťujete ako silné a neprestávajúce, rozhodne navštívte svojho lekára. V prípade, že užívate chemické lieky, počas detoxikácie by ste ich buď nemali vysadiť alebo sa o tom, opäť, vopred poradiť s lekárom. Týka sa to hlavne astmatikov, diabetikov a ľudí s vysokým krvným tlakom či s rakovinou. Všeobecne sa odporúča, aby na detoxikáciu organizmu dohliadal lekár, po starostlivom zvážení vášho celkového zdravotného stavu.

Otestuj: Recept na chutný šalát s artičokmi: Dopraj si zdravie na tanieri!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 19.10.18 08:01

ĽŠ
karma
100.00

Vedľajšie účinky detoxikácie dokážu človeka niekedy naozaj poriadne zaskočiť.

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 04.11.18 18:08

AK
karma
100.00

ja som takéto príznaky nikdy nemala

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.11.18 11:56

AS
karma
108.00

mala by som aj ja vyskúšať detoxikáciu

  • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 19.01.20 10:25

KS
karma
133.00

Ja sa vždy raz do roka detoxikujem pomocou Neera sirupu a neviem si ho vynachváliť :-) A ani jeden z týchto príznakov som nikdy nepociťovala, skôr som sa cítila naprosto skvelo :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní