Zábal ako spôsob liečby: Zabaľ sa a daj zbohom trápeniam!

Zábal ako spôsob liečby: Zabaľ sa a daj zbohom trápeniam!

Zábal ako spôsob liečby veľmi často využívali naši predkovia. Možno ani nie tak preto, že nemali veľmi na výber, ako skôr preto, že dobre poznali blahodarné účinky prírodnej medicíny a dôverovali jej. Pri najrôznejších trápeniach a zdravotných ťažkostiach si jednoducho naordinovali liečivý zábal a to bol pre telo signál, že zdravie vyzýva chorobu na súboj. Využívali na to presne to, čo im dom a komora dali a čuduj sa svete, pomáhalo. Zatiaľ, čo naše telo má štandardne teplotu medzi 36 a 36,5 °C, zábal, namočený vo vode, má približne o 15 °C menej.

Tým priamo pôsobí na prúdiacu krv, konkrétne cez kapilárne cievy. Je preto logické, že dochádza k zvýšenému prekrveniu danej časti tela. Baktérie, toxíny, jednoducho pôvodcovia choroby či ťažkostí sa cez toto vlhké teplo uvoľnia a cez kožu vyplavia. Tak čo, skúsite liečivý zábal aj vy?

Inšpiruj sa: Parný zábal: Kedy si jeho skvelé účinky nesmieš nechať ujsť?

bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Zábal pri bolestiach hlavy a očí

Tento zábal vám pomôže aj v prípade, že trpíte poruchami sluchu. Bavlnené ponožky si namočte do vody, vyžmýkajte, natiahnite na nohy a cez to si ešte natiahnite dva až tri páry suchých, ideálne vlnených ponožiek. Tento zábal sa odporúča aplikovať na noc.

Zábal pri kožných ochoreniach

Po tomto zábale určite siahnite, ak vás trápia zle sa hojace rany, zápalové procesy na koži, kožné nádory, pomliaždeniny či kĺbový reumatizmus. Očistite si niekoľko zemiakov, uvarte ich domäkka a roztlačte na kašu. Čo najteplejšie zemiaky dajte na čistú tkaninu a priložte na postihnuté miesto. Ak vás však trápi podráždená pokožka alebo máte ľahké popáleniny, zopakujte rovnaký postup, avšak so surovými nastrúhanými zemiakmi, ktoré priložíte priamo na postihnuté miesto.

kožné ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Zábal pri ochoreniach pľúc

Ak vás trápi ochorenie pľúc alebo všeobecne dýchacích orgánov, namočte si do vody látku, napríklad vreckovku, šatku alebo uterák a priložte na paže a zápästia. Prekryte zábal suchou tkaninou a to všetko ešte jednou vrstvou, ideálne vlnenej látky. Tento zábal meňte každých tridsať minút.

Zábal pri studených končatinách

Ak vás trápia neustále studené a nedokrvené ruky alebo nohy, ale napríklad aj vtedy, ak vás seklo v krížoch, prípadne sa ozýva reuma, pripravte si zábal z kapusty. Určite jeho liečivú moc využite aj v prípade, že máte bolestivé prsia z dojčenia. Bielu kapustu zbavte vrchných hrubých listov, umyte ich a odstráňte z nich tvrdé rebrá. Každý list zvlášť prevaľkajte valčekom na cesto, aby sa uvoľnila šťava, ale snažte sa neporušiť štruktúru listu. Priložte listy (naraz asi dva – tri) na postihnuté miesto a zafixujte obväzom. Ideálne je nechať zábal pôsobiť cez noc a zložiť až ráno.

Vyskúšaj: Kapustný list ako liek: Zisti, s akými ťažkosťami ti dokáže pomôcť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 22.11.18 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Zábal ako spôsob liečby tiež využívam, nakoľko sa mi neraz osvedčil viac ako iné spôsoby.

  • 1
Odpovedať

Daniela Revayová 22.11.18 21:45

DR
karma
104.00

Kapustny list som sama vyskusala pri zapale prsnika a mozem potvrdit, ze naozaj funguje...

  • 1
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:30

MB
karma
108.00

každý tip je dobré vyskúšať lebo človek nevie čo zaberie akurát jemu...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní