Zadržiavanie vody v tele: Máme užitočné rady, ako sa ho zbaviť

Zadržiavanie vody v tele: Máme užitočné rady, ako sa ho zbaviť

Zadržiavanie vody v tele nie je veru nič príjemné. S nadmerným zavodňovaním tela majú skúsenosť mnohí ľudia, no najviac trápi ženy v pokročilom stave tehotenstva či starých ľudí. Potýkať sa s ním však môžu aj mladší ľudia, ktorých diagnózou je napríklad vysoký krvný tlak, nefunkčné obličky, cirhóza, diabetes alebo obličkové kamene či opuchanie končatín.

Niektorých ľudí opuchy v súvislosti so zadržiavaním vody v tele trápia aj počas dlhého letu alebo pre hormonálne výkyvy v organizme. Tomuto javu sa však našťastie dá celkom účinne predchádzať, pričom vôbec nemusíte siahať po chemických liekoch.

Ako prirodzene odvodniť telo?

Na prirodzené odvodnenie tela toho veľa nepotrebujete. Vždy je však nutné zvážiť, či je zadržiavanie len mierne alebo sú opuchy pokročilé, príliš výrazné a obmedzujúce. V takom prípade ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, pretože môže ísť o vážnu diagnózu, ktorá potrebuje okamžitú lekársku pozornosť. Ak však ide o bežné, mierne zadržiavanie vody v tele, pomôže niekoľko rád.

Zaujme ťa: Ako si zlepšiť sluch? Je čistenie uší tým najlepším spôsobom?

prečo vynechať soľ

Zdroj: Shutterstock®

 • Vzdajte sa soli! Alebo aspoň čiastočne. Jedlá s vysokým obsahom sodíka spôsobujú zadržiavanie vody v tele, čo môže viesť v konečnom dôsledku k nepríjemným opuchom. Takže sa vyhýbajte presoleným jedlám, fast foodom, pochutinám a jedlám z konzervy či polotovarom.
 • Magnézium na pomoc. Tento veľmi dôležitý minerál pomáha na mnohé problémy a podľa štúdií aj na zadržiavanie vody v ľudskom tele, čo testovali na ženách s príznakmi PMS syndrómu, do ktorých rozhodne zadržiavanie vody zaraďujeme. Zabralo 200 mg magnézia denne, čo hravo spraví niekoľko tabliet správneho výživového doplnku.
 • Draslík odvodňuje. Ďalším minerálom, ktorý sa oplatí pri tomto probléme zaradiť do jedálnička, je draslík. Obsahujú ho avokáda alebo banány a keďže zvyšuje tvorbu moču v tele a znižuje obsah sodíka, je ideálnym adeptom na odvodňovanie vášho organizmu.
 • Pohyb a hydratácia. Nezabúdajme ani na pohyb, ktorý je taktiež preukázateľným pomocníkom proti nadmernému zadržiavaniu vody v tele. Skúste sa pravidelne hýbať a nezabúdajte na vodu. Čím viac jej vypijete, tým viac vylúčite.
močopudné potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Pomôžu diuretiká

Ak na nadmerné zavodňovanie tela príde váš lekár, predpíše vám diuretické lieky. Čo sú to tie diuretiká? Ide o látky, potraviny či bylinky, ktoré majú močopudný efekt a v konečnom dôsledku dokážu telo, laicky povedané, odvodniť. Diuretické lieky sú skôr vhodné na krátkodobé užívanie, pretože ich dlhodobé prijímanie do tela môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, ako je únava, bolesť svalov, nevládnosť, bolesti hlavy či vyrážky.

Braniu liekov sa niekedy nevyhneme a to v prípade, že ide o akútne zavodňovanie tela, ktoré môže ohroziť život človeka. Medzi prírodné diuretiká patrí púpava, najmä jej listy, ibištek, červený melón, uhorka, rasca, petržlenová vňať, káva, čierny a zelený čaj, zeler, repa, špargľa, cesnak a brusnice.

Vyskúšaj: Čaj z orechových škrupín: Skutočne prospieva nášmu zdraviu?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Lucia Šeptáková 01.12.18 18:01

karma
107.00

Soli je ťažko sa vzdať,ach jaj...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 01.12.18 19:10

MM
karma
100.00

ja si varím odvar z prasličky roľnej, máme jej plnú záhradu, zásobujeme široké okolie

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 02.12.18 19:06

DB
karma
117.00

dobré rady...

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 05.12.18 11:03

karma
113.00

Pre mňa je tiež ťažké vzdať sa soli. Nejem sladkosti, ale milujem slané veci (mám to ako náhradu cukru)..Ale snažím sa dodržiavať aspoň ten pitný režim...

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 06.12.18 14:40

IM
karma
100.00

Dakujem už som pila aj čaj petržlenu a vnate

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:09

MB
karma
108.00

tak mne pomohla aj lymfodrenáž, celý deň mám na stole plný krčah s citr. vodou a potom pohyb... jumping a vyskáčem to a je to oveľa lepšie

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 11:26

karma
127.00

Treba odolať nástrahe menom zemiakové lupienky :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.12.18 16:48

SK
karma
114.00

svokra na toto veľmi trpí už roky

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 24.12.18 13:59

JP
karma
100.00

Niekedy som tak zavodnena ze nedokazem prsty na rukach ani nohy zohnut... Mam to z dlhého sedenia... Uz poznam co mi robi zle, tak sa tomu vyhybam

 • 0
Odpovedať

Tatiana Chovancova 30.04.19 07:55

TC
karma
-1.00

mne pomohla kurkuma a špargľa a hlavne detoxikačné slim zábaly body wraps-u ;)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní