Operácia očí nie je len módny trend: Kedy vám môže zachrániť zrak?

Operácia očí nie je len módny trend: Kedy vám môže zachrániť zrak?

Máte pocit, že v poslednej dobe na vás z každej strany vyskakujú reklamy propagujúce laserovú operáciu očí ako zázrak súčasnej medicíny?

Vedzte, že moderné metódy starostlivosti o zrak sa netýkajú len laserových zákrokov – pokrok dobehol aj tzv. nelaserové operácie, ktoré dokážu v správnej chvíli zachrániť pacientov zrak.

Návštevu lekárov často odkladáme až na poslednú chvíľu a je jedno, či ide o boľavý zub alebo nenápadne sa zhoršujúci zrak. Ako sa hovorí, oči nie sú len zrkadlom do duše, ale sú tiež jedným z najdôležitejších zmyslov (ak nie najdôležitejší), vďaka ktorému vnímame svet okolo nás a vykonávame bežné denné činnosti. Význam ostrého zraku začíname oceňovať až vo chvíli, kedy sa spustí jeho zhoršovanie. Skúste si zavrieť oči, prejsť sa po byte alebo si pripraviť jedlo. Máte problém alebo je to úplne nemožné?

Existuje mnoho ochorení očí, ktoré ich podceňovaním môžu viesť až k slepote. Mnohé z nich sa nedajú úplne odstrániť, ale je možné ich úspešne korigovať alebo zastaviť ich progres. Pomôcť však môže aj operácia očí.

Odporúčame tiež: Vyberte si správny rúž podľa farby očí

očná ambulancia cornea

Zdroj: Shutterstock®

Šedý zákal neohrozuje len staršiu generáciu

Šedý zákal alebo katarakta je očné ochorenie, ktoré spôsobuje postupnú stratu priehľadnosti šošovky. Vo všeobecnosti je vnímaný ako choroba spôsobená starnutím, čo je len čiastočná pravda, pretože môže postihovať aj mladších ľudí s cukrovkou alebo reumou či dokonca aj alkoholikov. Nezriedka šedý zákal spôsobuje aj genetika alebo vážnejší úraz oka. Prejavuje sa najmä zhoršenou ostrosťou, zdvojeným videním alebo poklesom správneho vnímania farieb. Jedinou možnosťou, ako sa šedého zákalu zbaviť, je operácia očí. Pomocou nej sa zničená a zakalená šošovka vymení za umelú, vďaka čomu je jednou cestou možné aj vyriešiť problém s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo astigmatizmom v závislosti od typu implantovanej šošovky.

Odporúčame tiež:  Ako na to... Venovať dostatočnú pozornosť príležitostiam

očná ambulancia cornea

Zdroj: Shutterstock®

Operácia očí zachráni oko aj pri odlúpení sietnice

Ochorenie sietnice, akým je aj jej odlúpenie, je závažné ochorenie, ktoré môže viesť k strate videnia v časti oka alebo až k úplnej slepote. Nie je to bežne známy očný problém, medzi jeho príčiny sa zaraďuje napríklad nepríjemný úraz oka, nádor alebo aj zápal, glaukóm (zelený zákal), krátkozrakosť či sietnicová degenerácia. Odlúpenie sietnice od cievnatky – vrstvy medzi sietnicou a bielkom – sa dá korigovať jedine chirurgicky. Sietnica sa počas operácie očí vráti na správne miesto, vďaka čomu očný lekár úspešne zastaví strácanie zraku.

Odporúčame tiež: Recepty z tymianu, pre vaše zdravie a krásu

očná ambulancia cornea

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je najlepšie navštíviť očnú ambulanciu?

Ako pri každom zdravotnom probléme, aj pri očiach je najdôležitejšia prevencia alebo minimálne rýchla návšteva očného lekára pri počiatočnom pociťovaní zhoršenia videnia. Pri niektorých problémoch s očami sa totiž dá operáciám predchádzať aj vďaka rýchlej konzervatívnej liečbe (napr. pri zelenom zákale, syndróme suchého oka alebo makulárnej degenerácii).

Prevenciu v podobe pravidelných prehliadok však odporúča každá očná ambulancia. Bratislava je miesto bohaté na rôznych odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami s operáciami očí či s diagnostikou pomocou moderných prístrojov. Kým v jednoduchých prípadoch postačí návšteva bežného očného lekára, ak ide o závažnejší problém riešiteľný jedine operáciou, špecializovaná očná ambulancia je tým správnym miestom, kde dostanete kompletnú starostlivosť o váš zrak.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 07.02.16 07:53

SK
karma
113.00

urcite oci patria k nasim najdolezitejsim zmyslom,viem o com hovorim,s nasou prostrednou dcerou sme od detsva casto navstevovali ocnu ambulanciu,je uz dospela a problemy so zrakom sa obcas prihlasia,trochu nam nazenu strach,zatial sa to vzdy da do poriadku,ale tie obavy su v cloveku stale

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 01.03.16 10:07

karma
93.00

treba chodievať na pravidelné prehliadky aj očí, dá sa tak predísť vážnym ochoreniam, alebo ich včas odhaliť

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 09.03.16 12:39

KJ
karma
-1.00

Iróniou je, že väčšina doktorov, ktorý robia aj tieto zákroky, nosia okuliare. Nevravím, že operácia očí nepomôže ale myslím si, že len v určitých prípadoch.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní