2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy
  • 29.03.2016
  • Majka Bothová IpD

V marci 2016 sa konala v Bratislave veľká jogová udalosť s názvom 2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy.

Pred časom vydala moja kamarátka a výborná učiteľka ashtanga jogy Monika Rišková knihu Denné minimum. Knižka ešte ani nebola hotová a Monika už rozmýšľala nad tlačou druhej knihy, kde by sa spísali často kladené otázky z oblasti ashtanga jogy.

Táto myšlienka sa však časom zhmotnila nie v podobe knihy, ale práve tejto jogovej akcie, keďže ešte lepší spôsob, ako spísať tieto otázky a odpovede, je sa priamo stretnúť, podiskutovať si v príjemnej spoločnosti, spoznať nových ľudí.

Odporúčame prečítať: Začíname s Ashtanga jogou

Vedená hodina ashtanga jogy

Zdroj: Shutterstock®

Akcia trvala dva dni. Začalo sa vedenou hodinou celej prvej série, ktorú viedol Jarko Pávek. Tí, ktorí boli prvýkrát na takejto akcii pochopili, že na fyzické cvičenie jogy naozaj stačí vlastná podložka a že na hodine jogy môže byť aj dosť veľká sranda. Celá sála prechádzala celou sériou jedným, spoločným dychom.

Odporúčame prečítať:Ako si správne vybrať hodinu ashtanga jogy?​

 krst Davidovho dielka Čítanka z historie aštánga jógy

Zdroj: Shutterstock®

Po hodine sme mali možnosť si vypočuť pútavú prednášku Davida Dostala, ktorý je nie len výborným učiteľom jogy, ale pre mnohých aj chodiaca encyklopédia histórie jogy, o čom sa môžete presvedčiť na jeho Fb stránke Kořeny aštánga jógy.

Po niekoľkých workshopoch, ktoré sme s Davidom absolvovali bol čas tieto poznatky dať aj na papier a táto akcia bola ako šitá na krst Davidovho dielka Čítanka z historie aštánga jógy. 

Odporúčame prečítať: Nebojte sa ashtanga jogy

Mysore

Zdroj: Shutterstock®

Druhý deň začal Mysorom. Je to tradičná forma výučby jogy, kde učiteľ pracuje s každým individuálne, čo študentovi umožňuje cvičiť vlastným tempom, prirodzeným jeho dychu. V danom čase na hodine cvičí každý inú pozíciu, má iné tempo, no každý má individuálnu pozornosť učiteľa.

Monika asi vedela, že prídu aj úplní nováčikovia a tú srandu z jogovej praxe nadávkovala v tejto postupnosti zrejme cielene. Táto organizovaná anarchia bola fascinujúca. V jednej sále bolo približne 85 cvičiacich, každý mal svoju vlastnú jogovú prax, vlastnú sériu a sem tam aj vlastného učiteľa, keďže nás tam bolo 10 učiteľov na približne 85 cvičiacich.

Odporúčame prečítať: Podporte svoje trávenie týmito nápojmi

 Janka Poláková Mištinová s Mirkom „Tulim“ Tulejom

Zdroj: Shutterstock®

Zvyšok dňa sme strávili prednáškami, alebo teda skôr dialógmi o ashtanga joge a vybraných témachJanka Poláková Mištinová spolu s Mirkom „Tulim“ Tulejom nám porozprávali, ako oni vnímajú ashtangu z dvoch rôznych pohľadov, ženy a muža a aká je ich jogová prax v rôznych životných situáciách, rozpoloženiach.

Myslím, že všetci sme sa zhodli na tom, že tento jogový systém, napriek svojim, na prvý pohľad prísnym pravidlám, necháva praktizujúcim voľnú ruku vo všetkom a je veľmi prispôsobiteľný každému z nás.

Andrea Futašová, Zuzana Hlinková a Martina Cifra Krížiková

Zdroj: Shutterstock®

Poslednou témou, ale nie menej zaujímavou, bola joga a tehotenstvo. K tejto téme veľmi pútavo a emotívne prispeli dievčatá a matky s dlhoročnými jogovými skúsenosťami Andrea Futašová, Zuzana Hlinková a Martina Cifra Krížiková. Táto téma je v súčasnosti veľmi aktuálna, keďže sa objavujú na Slovensku prvé budúce maminky, ktoré cvičia ashtangu a často nevedia, či a ako pokračovať vo vlastnej jogovej praxi. 

2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

Zdroj: Shutterstock®

Pomedzi prednášky sme mohli ochutnať rôzne dobré čokoládky a koláčiky. Vraj aj tento môj bol celkom dobrý, tak nižšie pripájam aj recept. Stánky s milými drobnosťami, originálnymi tričkami, ajurvedskou kozmetikou sme mali tiež. Šavasanou za týmto stretnutím bola tombola:)

Odporúčame prečítať: Zdravý recept: Čokoládový koláč z mandľovej múky

2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

Zdroj: Shutterstock®

Vždy sa teším na tieto jogové stretnutia, pretože je priestor sa viac porozprávať o joge, jogovej praxi a podeliť sa najmä o skúsenosti s ostatnými. Pretože pre každého joga predstavuje niečo iné, nie je definovaná ako niečo pevne dané. Teším sa na druhý ročník jogovej konferencie 2 dni dialógov a praxe Ashtanga jogy v Bratislave, ktorý sa bude konať 1.-2. apríla 2017.

2 dni dialógov a praxe ashtanga jogy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Zdroj foto: Zdroj foto: Zdroj foto: Zdroj foto: Zdroj foto: Norika Szombatová             

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete tu: www.yoga-maya.sk

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 29.03.16 19:20

SK
karma
113.00

jej super, tesim sa, ze sa Monike Riskovej takto dari, sme nieco ako rodina a rodacky zo Smolenic

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 06.04.16 12:38

karma
93.00

joga je perfektné cvičenie :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní