5 tipov ako zaručene nezískate zamestnanie

5 tipov ako zaručene nezískate zamestnanie
  • 18.03.2015
  • PR článok

Poslali ste stovky životopisov a výsledok neprichádza? V situácii, ktorá sa zdá byť bezradná, môže pomôcť pohľad druhej strany, a to zamestnávateľa. Jazyková škola Lemon Language Center sa denne stretáva s neodpustiteľnými chybami pri pohovoroch – či už tých simulovaných na hodinách Business English alebo počas reálnych, pri hľadaní špičkových lektorov.

Niekomu sa tieto body môžu zdať ako vystrihnuté z komédie. V našej jazykovej škole však hľadáme jedinečných lektorov, a tak si na pohovoroch dáme záležať. Realita je však taká, že už 80% životopisov je neprofesionálnych, uchádzači sa na pohovor nevedia správne pripraviť. Podobne je to aj so žiakmi, ktorí sa u nás pripravujú na interview v angličtine, mnohí na začiatku robili tie isté základné chyby,“ vysvetľuje majiteľka Lemon Language Center Lucia Oravcová.

Jazyková škola Lemon Language Center

Zdroj: Shutterstock®

1. Ohovárajte!

Šok! Ľudia sa poznajú s ostatnými zo svojej profesie. Či už športovci, lektori angličtiny, realitní makléri alebo zubári. Zamestnávatelia sa v životopisoch často stretávajú s fluktuantmi – napr. 6 až 7 zamestnaní za dva roky. Keď sa potom uchádzača opýtajú prečo prácu tak často striedal, spustí sa vlna kritiky na jednotlivé firmy a ich vedenie. Ideálne je, keď si pri tom neodpustíte aj zopár ľahších nadávok smerujúcich bývalým šéfom. 

2. Pošlite aspoň 100 rovnakých životopisov

Je prirodzené, že ak si dlhšiu dobu hľadáte prácu, posielate životopis takmer všade. Alebo úplne všade? Každá firma však hľadá zamestnanca, ktorý si vybral práve ich spoločnosť. Pretože sa mu páči ich spôsob komunikácie, produkty či firemná kultúra. „To, že si zvolili nás, je predzvesťou toho, že v práci budú spokojní, snaživí, motivovaní a budú tam chodiť radi, čo je pre nás veľmi dôležité. Spokojnosť sa vždy viditeľne odráža na výsledku práce,“ dodáva Oravcová.

Najčastejšie vety:

  • „No konečne si ma niekto pozval na pohovor!“
  • „Ja som za posledný mesiac poslala aspoň 500 životopisov!“
  • „Viete, mne je už jedno čo budem robiť, len nech ma už niekto zamestná.“
  • „A vy teda učíte tú ruštinu? Či to nie vy?“ 
pohovor

Zdroj: Shutterstock®

3. Make-up aj slušnú opratú košeľu nechajte doma

Áno, doba sa mení a dnes už naozaj nie je potrebné na každý pohovor prísť v saku a nohaviciach s pukmi. Sú však veci, ktoré môžu naznačovať, že daný uchádzač nebude to pravé orechové pre HR managera, ani pre zvyšok firmy. „You never get the second chance to make a first impression – Nikdy nedostaneš druhú šancu, aby si spravil prvý dojem,“ vraví Oravcová. V tomto období má denne desiatky pohovorov, na mnohé sa uchádzači bez ostychu dostavia v priesvitných „mini“ blúzkach či v špinavých roztrhaných teniskách. 

make-up

Zdroj: Shutterstock®

4. Klamte v životopise

V CV máte uvedenú úroveň anglického jazyka C2, hlásite na pozíciu lektora a naživo by ste sám jedného potrebovali. Stoja vám tieto „malé a nevinné“ lži za trapas pri osobnom pohovore? Nehovoriac o gramatických chybách! Čerešnička na záver, životopis, v ktorom uvádzate svoje hobby – áno, samozrejme, aj tie sú súčasťou CV. Ale je vhodné držať sa takých, ktoré aspoň okrajovo súvisia s pozíciou, na ktorú sa hlásite. Fakt, že si viete sám opraviť auto alebo spraviť gélové nechty, hoc ste mužom, to asi nebude.

uspesny pracovny pohovor

Zdroj: Shutterstock®

5. Nepríďte na pohovor

Medzi zlé znamenia, naznačujúce, že uchádzač nebude pozvaný do užšieho výberu, patrí aj meškanie bez ospravedlnenia či vysvetlenia. Vyšší level však dosiahnete, ak na dohodnutý pohovor vôbec neprídete. Ideálne je sa potom prihlásiť na pozíciu opäť! Pamätajte, že nikdy neviete, keby budete potrebovať s danou spoločnosťou spolupracovať, a tak je dobré udržať si slušnú komunikáciu, aj keď o voľnú pozíciu už nemáte záujem.

Za posledný mesiac sme prijali takmer stovku CV, z ktorých mnohé neobsahovali ani základné náležitosti. Absolvovali sme desiatky pohovorov, na ktorých sa opakovali zdanlivo malé, ale veľmi nevhodné chyby. Spoločnosť ako je naša hľadá dynamických, a pritom profesionálnych lektorov – nemusia mať celý rad certifikátov, ale je potrebné, aby bola ich prezentácia od začiatku bezchybná,“ dodáva Lucia Oravcová.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 16.05.16 15:23

SK
karma
114.00

urcite je to pravda ako to pokazit

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní