6 znakov, že je čas detoxikovať váš život

6 znakov, že je čas detoxikovať váš život
 • 22.12.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 6

Detoxikácia života. Zvláštny výraz, ktorý sme počuli máloktorá. Čo znamená? A aké sú znaky, ktoré napovedajú, že je potrebné urobiť tento krok?

Potreba detoxikovať život je priamym výsledkom dnešnej uponáhľanej doby, bohatej na materiálno, chudobnej na komunikáciu. Ľudia sú prepracovaní, naháňajú sa za niečím, čo niesú schopní ani sami identifikovať. Máme menej času, viac zodpovednosti. Práve tento životný štýl ľudia považujú za normálny, pričom od normálnosti má na míle ďaleko. Dosahujeme vyššiu úroveň na úkor nižšej kvality života. A načo vlastne? Zastavme sa a skúsme bilancovať a zistiť, či je čas zbaviť sa zlého chápania života. Detoxikovať. Odstrániť zo svojho života veci, ktoré nám bránia užívať si ho v jeho podstate. 

Odporúčame prečítať: Zdravý vianočný šalát na 3 spôsoby

6 znakov, že je čas detoxikovať váš život

Zdroj: Shutterstock®

1. Vo vašom živote je zrazu príliš veľa negatívnych ľudí

Najčastejší ukazovateľ nerovnováhy. Reč je o jednotlivcoch, ktorým môžete zniesť aj modré z neba a oni ohrnú nos s poznámkou, že chceli modrejšie. Bez ohľadu na vaše úsilie si vždy nájdu čas niečo vám vytknúť. Odoberajú energiu a vysávajú život. Treba si uvedomiť, že vy nie ste zodpovedná za niečie frustrácie. Máte právo na pozitívny život, pokoj a šťastie. Riešenie? Odstrihnúť sa. Nepíšte si s nimi, nedebatujte viac než je nutné. Vypustite ich.

2. Míňate priveľa peňazí

Nadmerné míňanie, používanie kreditných kariet, ktoré umožňujú míňať to, čo ste ani nezarobili. Načo potrebujete toľko rozhadzovať? Nenahrádzate si nákupmi niečo? Povedzme prázdno v duši? 

6 znakov, že je čas detoxikovať váš život

Zdroj: Shutterstock®

3. Zanedbávate svoje telo

Alebo je aj to plné toxínov. Príliš veľa jedla, alkoholu a málo pohybu je premenná, ktorá nevedie k ničomu inému než k tomu, že vaše telo nevyzerá tak, ako by ste chceli. Kedy zanedbávate svoje telo? Večer nemôžete zaspať, ráno sa naopak nedokážete dostať z postele. Vaša pokožka je bledá a studená. Bývate často chorá a nalepí sa na vás každá viróza, ktorá ide okolo. Často myslíte na jedlo a nedokážete sa sústrediť na svoju prácu. Riešenie je hýbať sa. Veľa a často.

4. Neporiadok...všade okolo vás je neporiadok

Hromadenie nadbytočných vecí, viazanie sa na veci, ktoré v živote už stratili význam a zmysel..spoznávate? Viete však, že tieto haraburdy nezaberajú miesto iba vo vašom dome, ale aj vo vašej mysli? Fyzický neporiadok znižuje sústredenosť, zvyšuje stres a hormón kortizol. 

6 znakov, že je čas detoxikovať váš život

Zdroj: Shutterstock®

5. Online 24/7

Závislosť na technológiách je jedna z najhorších. Už ste si všimli, koľko vodičov, čo riadia auto má v ruke mobil? Aj vaše deti majú pri jedle v ruke tablet? Kolega nepočúva vaše požiadavky, lebo odpisuje na stú sms? Áno, reč je o tom. Technológie majú samozrejme aj pozitívnu úlohu, pokiaľ sa k nim pristupuje s mierou. Keď FB a podobné závislosti začnú rozdeľovať rodinu, situácia je prakticky neriešiteľná. Vtedy je už neskoro.

6. Nemáte ani trochu času na to, aby ste boli osamote

Spoločnosť kladie veľký dôraz na socializáciu. Tí, ktorí si cenia samotu sú často považovaní za čierne ovce, introvertov a neviem čo ešte. V skutočnosti je občasná samota nutnosťou, ktorú potrebuje každý. Iba človek, ktorý dokáže byť sám so svojimi myšlienkami dokáže všetko. Samota vám pomôže nechať svoj mozog vydýchnuť, upokojiť emócie, zabráni vyhoreniu a stabilizuje psychiku. Nájdite si čas byť osamote. 

Odporúčame prečítať: Zdravé vianočné recepty - špaldové medovníky bez cukru

6 znakov, že je čas detoxikovať váš život

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 22.12.15 19:59

SK
karma
113.00

ano,na vsetkom je kus pravdy

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 30.12.15 16:41

karma
93.00

zaujímavý článok, určite stál za prečítanie

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.16 15:08

AK
karma
100.00

takáto detoxikácia je z času na čas potrebná

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.16 15:11

AK
karma
100.00

negatívny ľudia vedia zneprijémňovať život a ozaj ich treba zo svojho života vypustiť

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.16 15:14

AK
karma
100.00

samotu občas nevyhnutne potrebujeme

 • 0
Odpovedať

Ľuba Reháková 03.01.16 11:50

ĽR
karma
-1.00

Ja vždy, keď je "najhoršie" sa pozamýšľam nad zmyslom života, pospomínam na tých, ktorých som milovala a už odišli .... dokážem potom spomaliť a ceniť si to čo mám. Človek je zvláštny tvor, stále chce len to čo nemá a málokedy vidí to čo všetko má .... Ťažká téma - dalo by sa písať do nekonečna ...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní