7 tipov ako odstrániť škvrny jednoduchými trikmi

7 tipov ako odstrániť škvrny jednoduchými trikmi
 • 21.07.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 1

Letné obdobie obzvlášť so sebou prináša aj menšie nehody v podobe zašpinenia toho mála kúsku odevu, čo na sebe v horúčavách máme. Či už je to roztápajúca sa čokoláda, zmrzlina, alebo škvrny od trávy, letných drinkov (vrátane obzvlášť rizikového červeného vína), alebo škvrny od krvi, vznikajúce pri páde, či len neopatrnom holení. Taká poriadne viditeľná škvrna nám dokáže celkom jednoducho zničiť obľúbený outfit. Pokiaľ však zasiahnete rýchlo a rozumne, aj snehobiele letné šaty ešte dokážete zachrániť. Stačí len vedieť ako na to.

Odporúčame prečítať: TOP 10 rokmi overených tipov pre čistú domácnosť

Pre milovníčky ovocia

Nejedna z nás siaha najmä v lete po osviežujúcom čerstvom ovocí. Či už kvôli diétam, alebo len tak na osvieženie, či ako maškrtu. Ak sa však doň pustíme priveľmi náruživo, časť z ovocia môže skončiť aj na našom odeve. A pri niektorých druhoch je to obzvlášť viditeľné. Neprepadajte však panike a stopy po ovocí, či ovocnom džúse prelejte horúcou vodou a tak vyperte. Pokiaľ sú stále viditeľné pomôcť môže aj citrónová šťava nakvapkaná priamo na miesto činu. Najrizikovejšie sú škvrny od tmavého ovocia typu čučoriedky. Tých sa môžete zbaviť aj za pomoci čistého alkoholu, z prádla z vlny, ale dokážete ich takto zmyť aj zo svojich prstov. Z niektorých druhov látok (napríklad z ľanu) pomôže škvrnu odstrániť aj kyslé mlieko, ktoré do nej treba votrieť pred praním.

7 tipov ako odstrániť škvrny jednoduchými trikmi

Zdroj: Shutterstock®

Pre všetky, ktoré sa rady váľajú v tráve

Zelená od trávy sa perie dosť ťažko, dupľom ak to schytá oblečenie, ktoré nie je vhodné prať pri vyšších teplotách. Opäť pred praním môže pomôcť citrónová šťava, ale tiež obyčajný zemiak, ktorý na škvrnu nastrúhajte a nechajte pár minút pôsobiť. Pri škvrnách od trávy môže svoju silu ukázať aj mlieko, stačí doň na celú noc postihnuté šatstvo namočiť. Podobne pred praním môžete okrem citrónovej šťavy pokvapkať škvrnu vínnym, alebo jablčným octom. Avšak len v prípade, že nejde o jemný materiál, ktorý by vám kyselina mohla rozožrať. Nechajte ju pôsobiť maximálne pár minút a tak šup do práčky.

Odporúčame prečítať: Trápi vás v lete mastná T-zóna? Poraďte si s ňou!

Pre kávičkárky

Káva vie byť zdrojom nielen energie, ale aj nepekných škvŕn. A tie treba ihneď po poliatí preprať, minimálne v rukách. Inak sa káva tak zažerie do oblečenia, že nám zožltne a pomôže už len bielenie. Na bavlnu môžete pred praním ešte nasypať soľ, ktorá do seba zvyšky kávy vsiakne a zabráni jej ďalšiemu šíreniu. Zo syntetiky ju môže dostať číry alkohol a studená voda.

7 tipov ako odstrániť škvrny jednoduchými trikmi

Zdroj: Shutterstock®

Pre čokoholičky

Či už vám problémy narobí roztopená čokoláda, alebo jej príbuzná zmrzlina, čokoláda podobne ako káva nie je nevýrazná. Za to mliekom ju môžete skrotiť, nechajte chvíľku odev vymočiť práve v mlieku a potom preperte hoc aj v teplej mydlovej vode.

Odporúčame vám prečítať: Konský cop - pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať

Pre tie, ktorým sa úrazy nevyhnú

Na krv platí len jedno jediné, studená až ľadová voda. Ideálne ak šatstvo postihnuté krvou zmyjete, ešte kým nezaschne. Perte v rukách až kým sa krv úplne neodstráni. Pomôcť si môžete aj kockou ľadu, ktorú prikladajte na fľak, až kým ho úplne nezmyje. Na zaschnutú krv platí peroxid vodíka.

7 tipov ako odstrániť škvrny jednoduchými trikmi

Zdroj: Shutterstock®

Pre všetky, ktoré sa chcú páčiť

A sme ako inak pri makeupe. Stopy po ňom zachytí neraz tá najkrajšia blúzka, či tričko. Pokiaľ slnko nepretržite páli, aj ten najzafixovanejší make-up môže byť zdolaný. Nečakajte a neodkladajte jeho pranie, zbavte sa fľaku ihneď – preperte v teplej mydlovej vode. Druhým „kozmetickým škodcom“ na poli škvŕn je rúž. Jeho sa môžete zbaviť najlepšie za pomoci špeciálnych prostriedkov na škvrny a prania v práčke. Vyskúšať môžete aj rozpúšťadlo, vytiahnuť by ho mohol aj čistý alkohol.

Pre tie, ktoré podľahnú letným drinkom

A obzvlášť červenému vínu, či sangrii. Čerstvé fľaky posypte soľou a preperte v teplej vode. Prípadne pokvapkajte aj citrónovou šťavou a tak dajte do práčky. Na staršie škvŕn od vína pomôže netradične biela pena na holenie. Piva sa zas z outfitu zbavíte čistým alkoholom a trochou vody.

Odporúčame prečítať: Tajomstvo ružovej pleťovej vody

Poznáte aj vy nejaký zaručený recept na odstránenie fľakov?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 15.05.16 20:49

SK
karma
113.00

rady si zapisem do mojho zosita, proti flakom oiznam len - sol na skvrnu od cerveneho vina

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní