Ako nestratiť pracovné návyky na materskej dovolenke

Ako nestratiť pracovné návyky na materskej dovolenke
  • 05.11.2014
  • Andrea Lukáčová

Tento článok je venovaný najmä mamičkám, ale aj všetkým ženám, ktoré plánujú bábätko a majú zamestnanie. Mamičky sa smejú, že pojem materská dovolenka musel pravdepodobne vymyslieť muž. Len ten by bol schopný dať tomu neutíchajúcemu kolotoču povinností názov dovolenka. Akokoľvek si materskú dovolenku užívate, je namieste myslieť na návrat do práce a pracovné návyky. Na Slovensku trvá materská dovolenka 3 roky. Oproti zvyšnej Európe sme na tom veľmi dobre. Žiaľ dobre iba vo vzťahu k dieťaťu. Vo vzťahu k práci je to naozaj dlhá doba kedy ste „offline“, hlavne ak ste pred MD pracovali na vysokej pozícii.  Milé mamičky, myslíte už teraz na návrat do práce ? Mali by ste. Spolu sa pozrieme, ako si zachovať pracovné návyky aj popri výchove malého človiečika.

Odporúčame prečítať: Bravčové medailóniky s brusnicovou omáčkou

učenie

Zdroj: Shutterstock®

Ste mama, čiže manažérka na plný úväzok

Ono sa to nezdá, ale je to naozaj tak. S tou výnimkou, že v práci vám „padla“ po ôsmich hodinách a tu „ťaháte“ zmenu nepretržite 24 hodín, 7 dní v týždni. Manažujete čas, stíhate nadľudské množstvo povinností spolu s akútnym nedostatkom spánku. Je dobre byť si tejto skutočnosti vedomá a neskôr ju predostrieť zamestnávateľovi pri návrate do práce.  Time management je a navždy už zostane vašou silnou stránkou. Medzi najdôležitejšie pracovné návyky môžeme zaradiť zvyk skoro vstávať, pragmatické plnenie pracovných úloh, vysoké pracovné tempo, odolnosť voči pracovnému stresu a odolnosť voči napätým vzťahom v práci. Tieto schopnosti zvládate na 100%. Veď keď vás dieťa budí o piatej ráno každý deň a voči jeho vrešťaniu v obchodnom dome ste imúnna už dávno, viete o čom hovorím.

Odporúčame prečítať: Elektronická alebo klasická kniha?

praca

Zdroj: Shutterstock®

Vzdelanie – núťťe mozog rásť

Ak patríte medzi tie šťastné ženy, ktoré majú plnú pomoc od manžela, prípadne vám má kto postrážiť dieťa, určite sa venujte svojim schopnostiam aj na materskej. V dnešnej dobe si za 3 roky viete zlepšiť jazyk, naučiť sa nový, urobiť si kurz. Určite nezostaňte doma. Kurzy si prispôsobte podľa potrieb, možností je kopec. Dopoludňajšie, večerné, popoludňajšie. Inšpirujte sa tu: www.kurzy.education.sk .

Komunikujte so svojim zamestnávateľom. Napíšte mu, čo nové, aké problémy sa riešia vo vašej práci. Nová zákazka? Veľký korporátny klient? Dbajte na to, aby ste mali prehľad o dianí vo firme. Neváhajte sa vo firme aj zastaviť a pozrieť kolegov. Buďte nápomocná, prípadne sa pokúste pre zamestnávateľa urobiť nejaké pomocné práce, zúčtovať doma pár príkazov, nakresliť projekt. Stúpnete v jeho očiach a po návrate nebude ani reč o žiadnom začleňovaní sa, prídete automaticky, akoby ste nikde neboli.

Odporúčame prečítať: Tamara Heribanová o ochladení citov

žena a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

3 roky sú veľa

Áno, predstava materstva je krásna, ale je faktom že oproti zvyšku Európy sme na tom až pridobre. Pokiaľ ste pracovala na vysokej funkcii, skúste pouvažovať o skoršom návrate do práce. Pri niektorých špecifických profesiách „vybehnete“ z pracovného tempa už za rok úplne. Nezabúdajte popri materstve aj na svoje vlastné ja a sebarealizáciu. Finančná nezávislosť je len sladkou čerešničkou na torte, lebo ako všetky vieme, rodičovský príspevok je veľmi nízky. Už nech sa rozhodnete akokoľvek, držíme vám palce pri návrate do práce.

Odporúčame prečítať:  Ako si vypestovať zázvor?

učenie

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 17.05.16 19:13

SK
karma
114.00

dobre rady

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní