Ako sa správne starať o obuv v zime? My ti to prezradíme!

Ako sa správne starať o obuv v zime? My ti to prezradíme!
 • 30.12.2017
 • Monika Šomšáková

Tohtoročná zima možno nie je ideálnou, určite však všetci dobre viete, ako dokáže nepriaznivé počasie potrápiť vašu obuv v zime.

Či už sneh, upršané počasie alebo aj soľ z chodníkov. Toto všetko pôsobí na povrch vašich topánok.

Ak chcete, aby vaša obuv vydržala dlhšie ako jednú sezónu, je potrebné sa o ňu postarať. Ako to teda urobiť? Tu je pár rád!

Čo urobiť ako prvé?

Skôr, ako sa v nových čižmách vyberiete von, nezabudnite ich poriadne pripraviť. Na výrobu topánok sa dnes používajú rôzne materiály. Od rôznych druhov usní cez syntetické materiály, až po textil. Vždy si teda zistite, z akého materiálu sú topánky a ako sa majú správne ošetrovať. Ako prvé je potrebné obuv impregnovať proti vlhku, špine a oteru.

Impregnovať by sme ich mali aspoň v troch tenkých vrstvách. Niekedy však môžu stačiť už dve vrstvy. Pri silnej vrstve hrozí premočenie a poškodenie vrchného materiálu. Obuv je dostatočne chránená vtedy, keď impregnácia nepreniká do materiálu, ale iba steká po povrchu.

Pri ručne šitej obuvi môže dôjsť k prepúšťaniu vlhkosti cez otvory, ktoré vznikli počas šitia. Takúto obuv dôkladne ošetrite krémom so včelím voskom, ktorý upchá otvory po ihle a tým sa zníži priepustnosť. 

ako sa starať o obuv na zimu

Zdroj: Shutterstock®

Podľa druhu materiálu

Ak máte obuv zo syntetických materiálov, stačí ju utrieť handričkou a zbaviť nečistôt. Potom ich preleštite hubkou. Krémovať nie je potrebné. Usňová obuv je priedušnejšia, kvalitnejšia. Vhodnou impregnáciou zvýšite jej trvácnosť a odolnosť. Prípravky a informácie presne na váš druh obuvi vám určite radi poskytnú v každej predajni kvalitnej obuvi.

Kožené topánky nemajú rady chladné počasie, preto ich nenechávajte v príliš chladnej chodbe. Koža je prírodný, a teda aj trochu náročnejší materiál, ktorý potrebuje dýchať, aby si zachoval svieži vzhľad. Ak necháte koženú obuv zmoknúť a navlhnúť, voda v póroch zamrzne a obuv tak stvrdne.

Navyše vďaka rozpínajúcej sa vode/vlhkosti môžu kožené topánky získať na objeme, roztiahnúť sa a už vám tak dobre nemusia sedieť. 

Zaujme ťa: Vyskúšali sme: Dracula terapia – vlasové ošetrenie obohatenou krvnou 

impregnovanie obuvi

Zdroj: Shutterstock®

Premočená obuv

Čo teda urobiť v prípade, že sa vám obuv totálne premočí? Ak ste si zvykli dať koženú obuv na radiátor alebo k inému vyhrievaciemu telesu, robíte chybu. Koža je kvalitný a prispôsobivý materiál, ale zvýšené teplo jej nerobí dobre. Nahreje sa aj lepidlo a začne sa vám odlepovať podrážka. Alebo prehrejete podošvu, a tá sa začne rýchlejšie rozpadávať. Obuv tak celkovo môže stratiť svoj tvar a aj funkčné vlastnosti daného materiálu. 

Na sušenie obuvi je skvelé použiť obyčajný suchý papier, noviny alebo utierky. Vysušte ich zvonka a vložte ich aj dovnútra topánky, aby papier nasiakol vlhkosť. Dobrým tipom je naplniť textilné vrecúško soľou alebo ryžou a vložiť ho dovnútra topánky. Soľ alebo ryža dokonale pohlcujú vlhkosť. Následne vytiahnite vložky z topánky, poprípade šnúrky a tie dajte sušiť.

Toto je ten správny spôsob, ktorý je k vašim topánkam čo najšetrnejší. Vďaka nemu sa vám hneď nerozlepia a vydržia viac ako jednu sezónu. 

Pozri aj: Nový trend instagramu - ženy ukazujú silu makeupu!

sušenie obuvi

Zdroj: Shutterstock®

Ako bojovať so soľou?

V zimnej sezóne, kedy sa často solia chodníky, je pravidelná starostlivosť o obuv nevyhnutná. Kožené topánky, ktoré majú po sebe fľaky od soli odstránite handričkou namočenou v roztoku z octu a vody v pomere 1:1. Jemne ich vyčistite, nechajte uschnúť a ošetrite krémom. Ak ide o semišové topánky, na tie použite mydlovú penu a mäkkú kefku.

ako čistiť zimnú obuv

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Lucia Šeptáková 30.12.17 07:59

karma
108.00

V tomto som neporiadna,ale ďakujem za dobré rady.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.12.17 08:06

SK
karma
114.00

hlavný čistič a ošetrovateľ topánok u nás doma je môj manžel

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 30.12.17 15:06

MD
karma
132.00

Tak staráme sa o topánky, nech slúžia čím dlhšie...našťastie už toľko soli niet na cestách a chodníkoch ako kedysi

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 30.12.17 16:31

DB
karma
117.00

dobré rady, najviac má hnevá tá soľ na topánkach...

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 30.12.17 18:10

MF
karma
-1.00

výborné rady, topánky impregnujem pravidelne

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.12.17 19:25

ĽŠ
karma
100.00

Papier na vysušenie používam, no vrecúško s ryžou, či soľou znie tiež ako super nápad, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.12.17 20:45

karma
109.00

priznám sa,že topánky len umyjem a nechám vyschnúť,poprípade handričkou nanesiem modrú indulonu a vyleštím :-)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 01.01.18 11:02

SK
karma
86.00

moj priatel hovorieva, ze kazdy chlap ked bol na vojne tak topanky si vie cistit na jednotku.... u nas doma ich cisti taktiez on

 • 1
Odpovedať

Ján Komada 01.01.18 17:23

JK
karma
103.00

dobré rady musím sa polepšit

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 03.01.18 07:28

AB
karma
100.00

o topánky sa starám podobne

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní