Ako sa stať pravou dámou - 2. časť

Ako sa stať pravou dámou - 2. časť
 • 13.01.2016
 • Gabriela Vargová

  • Zdieľaj:
 • 2

V prvej časti našej cesty za účelom hľadania pravej dámy sme hovorili o dôležitých atribútoch, ktoré by mali byť samozrejmosťou. Slušnosť, taktné a zdvorilé správanie, rešpekt, nasledovanie snov, rozdávanie radosti či sila lásky.

Dáma nenadáva a neohovára, nebojí sa zlyhania, nehanbí sa priznať svoju chybu, pracuje na svojich slabých stránkach a vie, že v jednoduchosti je krása.

Byť pravou dámou, to v dnešnej dobe vôbec nie je jednoduché.

Čaká nás ešte poriadny kus cesty a vynaloženej snahy. Ale nepochybujeme o tom, že to spolu zvládneme. Veď žena je bezmocná len vtedy, keď má čerstvo nalakované nechty. :-) Narodili sme sa preto, aby sme boli skutočné, nie dokonalé. Skutočné dámy sú tie, ktoré si získajú obdiv a urobia svet krajším.

DáMA

Zdroj: Shutterstock®

Dáma dokáže oceniť

Nepovie len suché a neúprimné ďakujem, ak jej niekto pomôže alebo ,,hodí" kompliment. Poďakuje úprimne, vďačne a s citom, pretože to myslí naozaj vážne. Ocení starostlivosť, nehu a dá najavo, že je vďačná. Nemusí cítiť k dotyčnému to isté, čo cíti on k nej. Ale to neznamená, že nemôže oceniť. Môže a aj to urobí.

Dáma cestuje a spoznáva

Získať perspektívu a vidieť život v rozličných podobách, neprikrášlený a často drsný, jednoducho taký, aký naozaj je, na to je potrebná otvorená myseľ a cestovanie. „Obuť si cudzie topánky a obliecť záťaž." Zažiť veci, ktoré sú nad rámec doterajšieho poznania. Uvedomiť si, čím prechádzajú ostatní a následne pochopiť ich správanie vyplývajúce zo životných skúseností. To vám dodá iný pohľad na svet a často aj zmení vašu osobnosť k lepšiemu.

Odporúčame prečítať: Ako na to... Kde hľadať zdroj pozitívnej energie

cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Dáma sa vzdeláva a vychováva

Dáma vychováva samú seba. Pracuje na svojej osobnosti, skúma, je zvedavá, zisťuje a učí sa aj na vlastných chybách, podstatné je, že sa učí. Keď spadne, tak hrdo vstane a pokračuje ďalej. Skôr, než sa niekam vyberie alebo ju čaká dôležité stretnutie či pracovný pohovor, zistí čo najviac. Nedovolí si byť nepripravenou a nevedomou. Ukáže skutočný záujem o to, čo robí a o ľudí, s ktorými sa stretáva.

Dáma počúva

Dáma sa nevyvyšuje nad ostatnými, nesnaží sa ich neustále prerušiť a presadiť len svoj vlastný názor. Naopak, dáma skutočne počúva, čo majú na srdci a snaží sa čo najlepšie pochopiť ich uhoľ pohľadu. Keď ľudia hovoria, nečaká na to, kedy príde jej šanca niečo povedať. V prvom rade sa snaží pochopiť a porozumieť o čom hovoria a čo cítia. Zaujíma sa, je zvedavá a chce sa dozvedieť čo možno najviac.

Odporúčame prečítať:Škandál v lepšej spoločnosti

dáma

Zdroj: Shutterstock®

Dáma je pôvabná

Dáma sa naučí chodiť na opätkoch správne a ladne. Jej pohyby sú presvedčivé a elegantné. Nechodí zhrbene a malátne, drží hlavu vysoko a chrbát rovno, vzpriamene. Prostredníctvom pohybu môžete vidieť jej láskavosť, ale aj silu a odhodlanie. Váš štýl je spôsobom, ako vyjadriť kto ste, bez toho, aby ste museli hovoriť.

Dáma sa usmieva

Strnulá tvár bez úsmevu, oči bez iskričiek a vážny výraz. To určite nikoho nezaujme a pravá dáma to vie. Dokáže sa odviazať a nechá svoje kútiky úst hrať do širokého a srdečného úsmevu. Usmieva sa úprimne a s iskričkami v očiach pôsobí očarujúco. Úsmev a milé správanie uvíta aj okolie, pretože sa vo vašej prítomnosti budú cítiť uvoľnene.  Dámy, úsmev prosím.

Odporúčame prečítať:Feng Shui vyberá kvety do domácnosti

úsmev

Zdroj: Shutterstock®

Dáma nenadáva

Nič nie je odpudzujúcejšie ako krásna, starostlivo upravená žena, ktorá keď otvorí ústa, krása zrazu nenávratne zmizne preč. Vulgárne slová, tie dámam do úst jednoducho nepatria. Dobre vychovaná žena nepoužíva vulgarizmy, aby si získala pozornosť. Nepoužíva ich nielen na verejných miestach, ale ani v bežnom jazyku. Jej slová sú súčasťou osobnosti, a preto ich vyberá starostlivo a používa vo svoj prospech.

Dáma má spôsoby

Hlasné grganie, zmätené skúmanie a nevedomosť. Dáma rešpektuje tradície a snaží sa vyhnúť faux pas aj pri stolovaní. Vie, ktorý pohár použiť na konkrétny nápoj a večeria s gráciou. Neprejedá sa a nepreženie to s alkoholom. Chce si byť dostatočne vedomá toho, čo sa okolo nej deje a tešiť sa z danej spoločnosti. Rolu hostiteľky prevezme s dôslednou prípravou a nič nenechá na náhodu. Vie, že pri akejkoľvek návšteve je viac než vhodné ponúknuť občerstvenie. Jednoducho vytvorí príjemnú atmosféru, vďaka ktorej sa všetci uvoľnia a budú mať radosť zo spoločne prežitého času.

Odporúčame prečítať:Janette Šimková - Život kouča a formy koučovania, 2. časť rozhovoru

dáma

Zdroj: Shutterstock®

Dáma je nápomocná

Pravá dáma pomôže staršiemu pánovi prejsť cez ulicu. Zdvihne a odovzdá vec, ktorú niekto náhodne stratil. Vypočuje ostatných, podporí, chytí za ruku a objíme. Vie, čo pre niekoho môže znamenať obyčajné pohladenie a venovaný čas.

Rešpektuje osobný priestor

Nie je nič horšie ako človek, ktorý sa snaží dostať príliš blízko k vám a doslova sa vtiera. Zapája sa do cudzích rozhovor a rieši veci, ktoré vôbec nie sú v jeho kompetencii. Dáma to vie a rešpektuje. Ak niekoho navštívi, nerobí neporiadok a správa sa kultivovane. Rešpektuje dané pravidlá a snaží sa zanechať čo najlepší dojem.

Odporúčame prečítať: Ako sa stať pravou dámou - 1. časť

dáma

Zdroj: Shutterstock®

Dáma nehrá hry, jednoducho zvádza

Dáma nehrá hry a ani sa lacno nepredáva. Jemne navedie muža, aby ju nasledoval a sleduje, či je naozaj to, čo chce a či je pripravený nasledovať ju a zdolávať prekážky. Muži sú lovci a dáma mu hneď nepadne do náručia. Povzbudzuje, dráždi, ale nedáva svoju osobnosť a dôveru, kým si nie je istá, že to je to ,,pravé orechové". Získava úctu tým, že je čestná a starostlivá a je si vedomá svojej hodnoty. Nedovolí, aby s ňou niekto zaobchádzal nevhodne. Vzácna a nenahraditeľná dáma vo svete plnom pokušenia a nesprávnych žien.

Odporúčame prečítať:Krok za krokom: Romantická ružová

dáma

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 13.01.16 22:22

SK
karma
113.00

poucny a pekny clanok

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 22.01.16 21:16

karma
93.00

pekný článok :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenný piknik v prírode: Ako sa naň pripraviť a čo všetko pribaliť?
Voľný čas

Jesenný piknik v prírode: Ako sa naň pripraviť a čo všetko pribaliť?

 • 0
 • 20.09.2022
Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy
Domácnosť

Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy

 • 2
 • 24.10.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci október
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci október

 • 0
 • 02.10.2022