Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?

Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?
  • 18.06.2016
  • Ing. Miroslav Melo

Stalo sa vám niekedy, že ste zažívali stres kvôli peniazom? Mali ste pocit úzkosti alebo dokonca bezsennú noc kvôli finančným starostiam? Určite v tom nie ste sami. Až 50% ľudí, priznáva, že prežívajú stredné alebo veľké obavy týkajúce peňazí. Ako sa môžeme takýmto pocitom navždy vyhnúť?

Prečo nás peniaze občas bolia?

Intuitívne by sme povedali, že problémom je množstvo peňazí, ktoré máme. V skutočnosti to tak nie je. Tým hlavným vinníkom je fakt, že nemáme svoje financie úplne pod kontrolou. Iste, každý deň otvoríme peňaženku. Niečo do nej vložíme, niečo z nej vyberieme a niečo zaplatíme. Párkrát mesačne otvoríme internetbanking alebo mobilnú aplikáciu. Toto všetko v nás buduje pocit, že máme prehľad o svojich peniazoch. V skutočnosti je to len „fatamorgána kontroly“. Rovnako, ako horúci vzduch nad púšťou nám zobrazuje na dosah ruky miesta vzdialené mnoho kilometrov, aj každodenný kontakt s peniazmi v nás vytvára falošný pocit, že ich máme pod kontrolou. Ale schválne, viete povedať na čo všetko ste za posledný mesiac vynaložili peniaze? A koľko presne?

Vo veľkej väčšine prípadov si pamätáme len opakujúce sa platby a pár väčších výdavkov, prípadne tých, ktoré nám z emocionálnych dôvodov utkveli v pamäti. Na to, aby sme sa zbavili úzkosti je to však málo.

Odporúčame tiež: LOVE & MONEY – Ako ich dať dokopy?

Ako sa zbaviť trápenia. Navždy.

Radosť a pocit bezpečia pri peniazoch vyplývajú z toho, že o nich máme prehľad. Úplný, jasný a neskreslený. To znamená, že neustále vieme, čo sa s našimi peniazmi deje, aké s nimi máme plány do budúcnosti a či k týmto plánom smerujeme. Zdá sa to komplikované? V skutočnosti vám na to stačia tieto tri veci:

Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?

Zdroj: Shutterstock®

1. Výdavky pod kontrolou a rozpočet.

Čudujete sa občas, kam sa podeli vaše peniaze? Potom je toto presne to čo potrebujete. Sledovanie výdavkov je dnes jednoduchšie, ako kedykoľvek pred tým. Stačí si nainštalovať aplikáciu do telefónu (niektoré sme spomínali v tomto článku) a zaznamenať si každý výdavok, ktorý urobíme. Zo začiatku to chce trochu sebadisciplíny, ale nezabúdajte, že vytvorenie návyku trvá 21 dní. Potom to už budete robiť úplne prirodzene. Získate presný prehľad, na čo ste peniaze vynaložili a určite nájdete minimálne jednu – dve oblasti, kde budete môcť ušetriť alebo výdavky úplne eliminovať.

Aby ste neriešili len minulosť, ale videli aj do budúcnosti, potrebujete rozpočet. Rozpočet je váš ročný plán príjmov a výdavkov. Zabezpečí, aby ste vedeli, ako a kam vaše peniaze potečú. Už vás nezaskočia výdavky, na ktoré ste zabudli. Tiež z neho uvidíte, čo si môžete dovoliť a na čo si ešte chvíľu budete musieť počkať. Namiesto sklamania, že je niečo momentálne finančne nedosiahnuteľné, budete vedieť, kedy sa môžete tešiť na naplnenie vašej túžby.

Odporúčame tiež: Daň za materstvo - ako sa rozbenúť po materskej?

Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?

Zdroj: Shutterstock®

2.  Rezerva. Železná aj všetky ostatné

Keď dostaneme na aute defekt, zachráni nás „rezerva“, ktorú vozíme v kufri. Ak pred vás život postaví nepríjemnú situáciu, napr. stratu zamestnania, nedajbože chorobu alebo úraz, finančná rezerva vám bude kryť chrbát. Budete sa môcť plne sústrediť na riešenie tejto situácie a nebudete zažívať ďalší stres z toho, ako zabezpečiť vaše životné potreby. Aká veľká by mala rezerva byť? Zlatým štandardom je suma vašich životných nákladov za minimálne 6, ideálne 12 mesiacov.

Odporúčame tiež:  Zdravý recept: Falafel zo sladkých zemiakov

Ako urobiť z peňazí zdrojom bezpečia a radosti?

Zdroj: Shutterstock®

3.  Mapa, aby ste nezablúdili

Ak neviem, kam ideme a ako sa tam dostaneme, všetko, čo nám ostane, je neistota a obavy. Preto je dôležité, aby ste si stanovili svoje finančné ciele. Nezabúdajte, že ciele musia byť konkrétne, merateľné a s jasným termínom. Teda namiesto „budem si sporiť na dôchodok“, si vytvorte cieľ: „Každý mesiac 15-teho si pošlem xy eur na dôchodkové sporenie“. Ak máte svoje ciele stanovené, vytvorte si finančný plán, ako sa k nim dostanete. Prípadne oslovte svojho finančného kouča, aby vám s tým pomohol. Získate tak mapu pre svoj finančný život. Budete vedieť, kam idete a ako sa tam dostanete. Strach a obavy zo zablúdenia nahradí jasný výhľad a radosť z očakávania a neskôr aj dosiahnutia toho, po čom ste túžili.

Odporúčame tiež: S.O.S. Výpredaje – Ako zachrániť svoju peňaženku?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Zámečníková 15.07.16 10:32

MZ
karma
-1.00

Ach tie peniaze nešťastné :(.. Ale dobré rady, je potrebné mať všetko pod kontrolou :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní