Cítite neustálu únavu? Možno je príčinou online svet

Cítite neustálu únavu? Možno je príčinou online svet
  • 24.01.2014
  • Gabriela Kubaljaková

Napadlo vám niekedy, že únava, bolesť hlavy, tlak na hrudi, búšenie srdca či stres sa často objavujú počas telefonovania alebo brázdenia po sociálnych sieťach? Nie? Skúste to odsledovať!

Byť online – byť v pohotovosti

Mať permanentne zapnutý mobil, zdvihnúť ho vždy, keď zazvoní, byť počas celého dňa pripojení na sieť, nie je dnes nič nenormálne. Žijeme v online dobe, ktorá si to v mnohých ohľadoch vyžaduje. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo sa deje, keď je vaše telefónne číslo neustále k dispozícii, alebo keď píšete či si prezeráte komentáre na sociálnych sieťach? Nielenže ste pripojení, vy ste v pohotovosti! To, čo bývalo dávnejšie povinnosťou vojakov, požiarnikov či lekárov, sa stáva našim bežným štandardom. Pričom ani oni nemuseli byť v pohotovosti neustále.

Pozri aj: Módne trendy tohto leta: Uži si leto v štýle farieb a jednoduchosti

internet

Zdroj: Shutterstock®

Zdieľanie v sieti

Keď niekto v skupine rozpráva vtipy, smejeme sa, zdieľame humor. Keď nám niekto hovorí o úspechu a tešíme sa s ním, zdieľame radosť. Keď nám niekto hovorí o smrti blízkeho človeka a nám sa tlačia slzy do očí, zdieľame smútok. Dokonca keď sa stretne partička, ktorá si zborovo zaspieva, zdieľa rovnakú frekvenciu tlkotu srdca. Pojem zdieľanie je každému jasný. Ale čo znamená zdieľať v sieti? Je to niečo podobné. Taký menší príklad. Čítate komentár od človeka, ktorý bol nahnevaný, keď ho písal. V tej chvíli nemusíte zdieľať jeho názor, ale môžete zdieľať jeho naladenie. Ak patríte medzi tých senzitívnejších, môžete v tom momente cítiť hnev aj vy. A podobne je to aj s inými pocitmi.

Pozri aj: Chrumkavá domáca pizza: Zješ ju skôr než vychladne!

sociálne siete

Zdroj: Shutterstock®

Pasívne pripojení

Ak bývate často zjavne bez príčiny unavení, resp. na vás únava prichádza v návaloch, príčinou môže byť, že ste ustavične online. A to aj vtedy, keď nemáte zapnutý počítač. Podvedome ste totižto „zapnutí“ stále a môžete reagovať na to, čo sa deje na sieti, aj keď vedome prítomní nie ste. Môže stačiť, ak niekto číta váš profil, alebo nesúhlasí s vaším názorom, ktorý ste dali na sociálnu sieť a na vás v danej chvíli doľahne pocit únavy. Odpor sa u človeka prejavuje rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je únava ako dôsledok nesúhlasu. Podobne je to aj s mobilom. Už len skutočnosť, že ho máte zapnutý a môže kedykoľvek zazvoniť, vás podvedome núti byť v pohotovosti a uberá vás o pokoj. Zasahuje do vášho osobného priestoru. Aj zdanlivo nevinný pohľad na mobil dokáže v podvedomí aktivovať myšlienku, že vás niekto môže vyrušiť, a následne vyvolať únavu. Ste totižto pripojení na sieť, aj keď len pasívne. A čo s tým?

trávenie času na sociálnych sieťach

Zdroj: Shutterstock®

V pasci siete

Na to, či ste chytení do pasce sieti, prídete tak, že to jednoducho odsledujete. Pozorujte, čo sa s vami deje, keď ste na sociálnej sieti a čítate komentáre. Pozorujte, čo sa stane, keď napíšete komentár a odpojíte sa. Ak na vás doľahne únava alebo zjavne nelogický nepríjemný pocit, pozrite sa, či vám náhodou niekto v tej chvíli neodpísal. Pokiaľ sa vám potvrdí to, o čom píšeme, potom skúste taký malý experiment. Vypnite sa. Aspoň na jeden deň!  A to doslova a do písmena. Nestačí vypnúť mobil a počítač, potrebné je uvedomiť si svoj osobný priestor. Ten je síce súčasťou siete (už len preto, lebo máte aktívne telefónne číslo a internet), ale vy riadite, ako sieť ovplyvňuje váš život. Vy rozhodujete o tom, či vás sieť pohltí, alebo z nej vyťažíte iba pozitíva, ktoré prináša.

Pozri aj: KVÍZ: Nerobia ti rímske čísla žiaden problém? Zisti, či je to skutočne tak!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Alena Cabakova 24.01.14 09:30

karma
86.00

Tak toto je aké pravdivé. Už si ani nepamatam kedy som bola uplne vypnuta. Asi len nejake dva dni cez tieto vianocne sviatky a minule telo na dovolenke, som bola len na mailoch :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.01.14 16:54

JK
karma
100.00

Dnešný svet sa modernizuje z jedného dňa na druhý. Sociálne siete a mobilné telefóny hýbu svetom. Sú neodmysliteľnou súčasťou našho života. Sprevádza nás doma, v škole, v zamestnaní, reštauráciách jednoducho všade,kedysi deti behali vonku teraz vysedávajú celé dni za počítačom a každé chce mať telefón

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 11.03.14 21:38

IG
karma
-1.00

Ja som závislá, ale dávam si cieľ sa tejto závislosti zbaviť. Hlavne to človek dokáže, len musí chcieť. Ak nie som na nete pri pc, som sústavne na mobile. Ale zároveň nezabúdam na pobyt na čerstvom vzduchu, cvičenie a iné aktivity, čo dnešná mládež už nerobí.

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 31.10.14 15:54

MR
karma
-1.00

ked dnes je to tak... nezdvihneš telefon, ihned sa dostaví otázka načo má telefon ked nieje k dispozícii, ale nikde nieje napísané že mobil má byť ustavične 24 k dosahu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní