Vieš, čo zhoršuje pamäť? Neváhaj si ju posilniť!

Vieš, čo zhoršuje pamäť? Neváhaj si ju posilniť!
  • 09.03.2013
  • Aďa Knies

Myslíte si, že často zabúdate, kam ste odložili svoje veci? Alebo ste ten typ človeka, ktorý pri predstavení zabudne meno osoby? Pamäť je mocná vec. Niekto si pamätá mená všetkých svojich priateľov z detstva. Druhý si zas nepamätá kde zaparkoval svoje auto pred piatimi minútami. 

Časté zabúdanie informácií môže spôsobiť to, že sa cítite akoby ste strácali svoju myseľ. Veľmi zlým ovplyvňovačom pamäti je práve stres. Tu je zopár spôsobov, ktoré posilnia vašu myseľ a pamäť!

Pozri aj: Dôvody, prečo môže menštruácia meškať: Môže to byť vážnejšie než tehotenstvo

alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Obmedzte príjem alkoholu

Alkohol má veľký vplyv na pamäť. Niekedy sa zabavíte s priateľmi v spoločnosti alkoholu a pamätáte si všetko. Inokedy je to zas úplné okno a nemôžete si na nič spomenúť. Navyše vďaka poopičným stavom sa na druhý deň nebudete vedieť na nič sústrediť. Z týchto dôvodov je najlepšie obmedziť množstvo alkoholu, ktorý konzumujete.

Stres náš každodenný

Môžete si všimnúť, že keď je vo vašom živote priveľa napätia, pamätáte si toho oveľa menej. Akonáhle budete pociťovať stres, myslite na niečo, čo vás privedie do úplnej pohody. Alebo spravte niečo na odreagovanie. Vhodná je prechádzka alebo meditácia. Zavolajte priateľov von alebo si len prečítajte knihu. Zistíte, že keď vynecháte stres, ostane viacej miesta na dobrú pamäť.

pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb

Výskumy opäť dokázali úzku spojitosť medzi fyzickým a duševným zdravím. Silnejšie telo rovná sa silnejšia myseľ. To je dôvod, prečo je tak dôležité starať sa o svoje telo, rovnako ako o svoju myseľ. Pravidelný pohyb je základ. Kardiovaskulárne cvičenie a pár hodín pohybu, aspoň 2 až 4 krát do týždňa. Pohyb vám pomôže nielen cítiť sa, ale aj vyzerať lepšie. Schopnosť sústrediť sa bude o to silnejšia.

Odporúčame: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?

priority

Zdroj: Shutterstock®

Priority

Naša myseľ je denno denne bombardovaná rozličnými informáciami. Televízia, rádio, internet, noviny. Niektoré informácie sú však naozaj zbytočné. V prípade, že naša myseľ cíti, že prijatá informácia nie je dôležitá, jednoducho ju vylúči. To znamená, že niekedy zabudnete to, čo by ste si prvotne chceli pamätať. Jedným z najlepších spôsobov, ako si zapamätať to podstatné, je určiť si priority, ktoré chcete prijímať.

Ukončite mnohočinnosť

Jedným z najväčších dôvodov, prečo si nič nepamätáte, je fakt, že chcete robiť tri veci naraz. Naša myseľ nie je plne prepojená s činnosťami, ktoré práve vykonávate. To znamená, že ak si chcete zvýšiť vašu pamäť, musíte zostať v danom okamihu. Sústreďte sa na to, čo sa práve deje pred vami tu a teraz, aby myseľ mohla spracovať informácie.

povinnosti

Zdroj: Shutterstock®

Diár a zapisovanie

Všetko ostatné už zlyhalo? Potom je čas všetko si zapisovať. Jednoducho tie najdôležitejšie informácie si napíšte na papier alebo do diára. Myseľ tak bude mať viac priestoru na nové veci. Zápisník vám napokon pomôže spomenúť si na všetko. Je to napísané priamo na papieri. 

Pozri aj: Čo si nikdy nedávať na pleť? Never všetkému, čo nájdeš na internete!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ingrid Šimoniková 26.03.13 19:46

karma
74.00

aj ja som mala velké problemy zo zabudaním pred operáciou krčnej chrbtice je pravda,že v práci som zažívala aj velký stres a do toho tá večne zablokovaná chrbtica slabo prekrvený mozog... po operácii sa to krásne upravilo aj som odburala stres tým že som musela skončit v práci a hlavne to dokrvovanie sa zlepšilo   ako mi vymenili dve platničky

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.08.13 20:38

karma
100.00

aj ja zabúdam asi to je už aj vekom sem tam si už musím napísať na lístoček čo mám kúpiť ,vybavit

  • 0
Odpovedať

Dominika Kozová 26.08.13 17:22

DK
karma
-1.00

dobry clanok pre kazdeho

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní