Čo si obliecť na pracovný pohovor? Prvý dojem je dôležitý

Čo si obliecť na pracovný pohovor? Prvý dojem je dôležitý
  • 19.11.2016
  • Miška Baboľová

Skôr než na pracovnom pohovore otvoríte ústa a začnete rozprávať, váš potenciálny zamestnávateľ si o vás vytvorí obraz.

Ako to stihne za takú malú chvíľu? Necelá sekunda stačí na to, aby sa mu do mysle premietol prvý dojem.

Nepokazte prvý dojem

Prvý dojem je dôležitý moment, ktorý sa nevypláca pokaziť. Je ťažké ho zmeniť, pretože šanca je len jedna. Stres z neznámeho môžete eliminovať vopred pripravenými reakciami na situácie, v ktorých sa môžete ocitnúť. Premyslite si, čo o sebe poviete, aké sú vaše silné a slabé stránky a prečo by ste mali byť práve vy tou, ktorá odíde z pohovoru víťazne.

Konkurencia je silná, nedovoľte nepripravenosti obrať vás o vysnívanú prácu. Z prvého dojmu sa dá vyčítať veľa. Signály, ktoré vysiela vaša osobnosť, môže prijímateľ nesprávne pochopiť a zaradiť vás do zoznamu nesympatických ľudí. Tomu je potrebné sa na pracovnom pohovore vyhnúť. Dôležitý faktor tvorí výzor. Líčenie, výber oblečenia, topánok a doplnkov z vás tvorí vašu osobnú značku.

Bude vás zaujímať: Veľké šály opäť v móde – takto budete vyzerať in

Zapôsobte vhodným oblečením.

Zdroj: Shutterstock®

Aké oblečenie zvoliť?

Za pár sekúnd si vás potenciálny zamestnávateľ premeria od hlavy po päty. Kľúčové je, aby sa váš celkový vzhľad hodil do spoločnosti, kde sa chcete zamestnať. Pomôcť vám môžu aj informácie o zameraní spoločnosti a ich štandarde v obliekaní. Ak ste sa k podobným informáciám nevedeli dopátrať, staviť môžete na overené pravidlá.

Základom je, aby ste pôsobili seriózne, upravene, vkusne a dôveryhodne. Pri pozíciách v bankách, na úradoch alebo v štátnej správe zvoľte formálne oblečenie. Ak ide o kreatívnu prácu, môžete si obliecť nápadité oblečenie. Ale aj tu platí heslo - všetko s mierou.

Ideálnym na pracovný pohovor je nohavicový kostým, blúzka, sako alebo decentná sukňa či šaty, ktoré nesiahajú nad kolená. Farby by mali spolu ladiť a pohybovať sa približne v rovnakom farebnom spektre. Nezabudnite na pančuchy telovej farby, uzavreté topánky so strednou výškou podpätku a stredne veľkú kabelku. 

Bude vás zaujímať: Portréty slávnych žien: Coco Chanel - synonymum módy a elegancie

Vyberajte podľa obsadzovanej pozície.

Zdroj: Shutterstock®

Čo nechať radšej v skrini? Zakázané oblečenie

Doplnky by nemali pôsobiť rušivo, vhodnejšie je zvoliť nenápadnú bižutériu. Tričká s nápismi sú tabu. Nestavte ani na hlboký výstrih, ten môže pôsobiť lacno a odradiť budúceho zamestnávateľa.  Zakázané sú aj rifle, krátke nohavice, športové mikiny a tričká, topy bez rukávov, športové bundy a tenisky.

Dôležité je dbať na vizáž. Výrazný make-up na pohovor nie je vhodný. Jemné líčenie v podobe telových, pastelových a zemitých farieb pôsobí serióznejšie. Oplatí sa vsadiť aj na vhodne zvolený parfém. Jeho vôňa by nemala byť vtieravá a silná. Dávajte si pozor aj na obuv, špinavé, staré a okopané topánky nechajte radšej doma.

Bude vás zaujímať: Stále počasie praje aj sukniam


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Iveta Moravčíková 20.11.16 22:02

IM
karma
100.00

to je večná dilema

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 02.12.16 19:38

SK
karma
114.00

...je to veľmi dôležité

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.01.19 22:47

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia a poučný článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní