Ergonomické nosenie - ako správne nosiť bábätko?

Ergonomické nosenie - ako správne nosiť bábätko?

Nosiť dieťatko pri srdiečku je krásny zážitok. Mamička môže ovoniavať jeho hlavičku a ono cíti tú najdôležitejšiu osobu vo svojom živote pri sebe. Aby sme bábätko správne nosili, musíme spĺňať niekoľko ergonomických zásad.

Prvou dôležitou úlohou mamy je vybrať správnu pomôcku pre nosenie. Medzi základné patrí šatka alebo nosič. Ak si vyberáme medzi nosičmi, treba siahnuť po tých ergonomických. Takzvané klokanky do kategórie ergonomických nosičov nepatria. Nosenie detí v klokanke nie je bezpečné z hľadiska vývinu dieťaťa. Takýto spôsob nosenia je veľkou záťažou na chrbticu a úzky priestor medzi nožičkami býva dieťatku nepohodlný. Správnu ergonomickú pomôcku vyberáme podľa veku, potrieb a fyziologických vlastností dieťatka. Prihliadame na potreby mamy, na pohodlnosť pri nosení a viazaní. Zohľadňujeme kvalitu materiálov, štruktúru látky na šatke, zloženie a dávame pozor

na certifikáty kvality. 

Pozri aj: Medzinárodný týždeň nosenia: Prečo je nosenie detí dôležité?

správne a nesprávne nosenie detí

Zdroj: Shutterstock®

Ergonomické nosenie dieťaťa

Správny sed alebo naviazanie dieťaťa do nosiča či šatky je s doširoka rozkročenými nožičkami, ktoré pod kolenami istí nosič alebo šatka. Nosič preto vyberáme, resp. nastavujeme na šírku nožičiek ku kolenám. Správne podsadenie je so zadočkom uloženým pod kolenami. Pri pohľade spredu to vyzerá tak, že nožičky vytvárajú písmeno M. Týmto zabezpečujeme správny vývin bedrových kĺbov. Chrbát dieťatka je prirodzene zaguľatený. Hlavička je opretá o hrudník mamy tak, aby sa zabezpečilo bezproblémové dýchanie. Hlava je fixovaná súmerne s osou chrbtice.

Šatku doťahujeme tak, aby bolo bábätko napevno priviazané a aby žiadna časť šatky nebola uvoľnená, pretože by bola ohrozená bezpečnosť nosenia. Nosiče majú niekoľko nastavovacích popruhov na presné prispôsobenie podľa veľkosti dieťatka, ale aj veľkosti mamy. Je dôležité dbať na pohodlie a správne uloženie bábätka. 

Správne nosenie deti

Zdroj: Shutterstock®

Poloha, pri ktorej je dieťatko otočené smerom od mamy, je nevhodná a nežiadúca. Popiera všetky princípy ergonomického a bezpečného nosenia detí.

Pri správnom ergonomickom nosení  je dieťatko privinuté o telo matky a je možné ho pohodlne dojčiť. Kedykoľvek, na požiadanie. Uvoľní sa nosič či šatka a dieťatko naviažeme nižšie, alebo do tzv. „kojoúväzu". Po dojčení si vieme dieťatko pár pohybmi vrátiť späť do základnej polohy. A máme opäť voľné ruky, možnosť pohybu kamkoľvek, bez potreby bezbariérového terénu a zároveň spokojné dieťa pri sebe. Nosenie má veľký význam pre dieťa, poskytuje slobodu pre mamu, ale aj pre celú rodinu. 

Odporúčame: Hormón lásky: Prečo je pre ženy a hlavne pri pôrode taký dôležitý?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Monika Červinková 27.10.17 14:35

karma
87.00

Máme doma nosič aj šatku :) dobrí pomocníci

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.12.17 20:13

SK
karma
114.00

voľakedy sme mali len kočíky

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní