Hormón lásky: Prečo je pre ženy a hlavne pri pôrode taký dôležitý?

Hormón lásky: Prečo je pre ženy a hlavne pri pôrode taký dôležitý?

Pôrodom prichádzame na tento svet. My všetci. Je to tak od nepamäti. A predsa tak prirodzená vec ako je pôrod môže vyvolať obavy až strach. Prečo je to tak? Je naozaj pôrod niečím, čoho by sme sa mali báť?

Naše telo je jedinečné. Má schopnosť dokonale pracovať. Potrebuje však aj našu psychickú pohodu, aby práca nášho tela viedla k dokonalému zážitku. Čo tým myslíme?

Telo ženy pri pôrode produkuje množstvo hormónov. Jedným z nich je oxytocín, nazývaný aj hormón lásky. Oxytocín sa podieľa na tom, že maternica rodiacej ženy pracuje a vytvára tzv. kontrakcie. Sú to sťahy maternice. Oxytocínu vďačíme za vytváranie väzby medzi matkou a bábätkom v prvých hodinách po pôrode, za spustenie laktácie, ale aj za príjemný stav eufórie. Hormón lásky nám privádza samé pozitívne zážitky a jedným z najdôležitejších je predsa pôrod. 

opora partnera pri pôrode

Zdroj: Shutterstock®

Endorfíny, oxytocín, melatonín

Počas pôrodu sa tvoria aj endorfíny. Ich tvorba je podporená oxytocínom. Smiech, dobrá nálada či prejav lásky zvyšujú ich množstvo v našom tele. Ich úlohou je uľaviť od bolesti. Telo si vie prirodzene pomôcť, aby rodiaca žena zvládala bolesť ľahšie.

Účinok oxytocínu zvyšuje hormón melatonín. Ten sa tvorí v prítmí. Preto sa rodiaca žena cíti lepšie a bezpečnejšie v prostredí, kde je jemné osvetlenie a tlmené svetlo.

Existuje hormón, ktorý dokáže zablokovať tvorbu oxytocínu. Je ním adrenalín. Hormón, ktorý sa vylučuje v stresových situáciách. Vtedy, keď sa cítime ohrození. Pociťujeme strach, stres, úzkosť. Sme vystavovaní okolnostiam, ktoré sú pre nás neznáme a sú nám nepríjemné. V neznámom prostredí, v silnom osvetlení, s nerešpektujúcimi situáciami. Toto všetko vyvolá v rodiacej žene zvýšenú hladinu adrenalínu a tým sa znižuje tvorba tak veľmi potrebného oxytocínu. Pôrod sa spomaľuje, až ustáva. Opätovné navodenie pohody znovu spúšťa tvorbu hormónu lásky.

Pozri aj: Je starostlivosť o bábätko náročná? Toto potrebuje v prvých týždňoch!

pôrodná sála

Zdroj: Shutterstock®

Každá rodiaca žena by mala mať počas pôrodu svoje miesto, kde sa cíti bezpečne. Miesto, kde je príjemne, pokoj, tlmené svetlo, jemná vôňa a samozrejme milá osoba, ktorá budúcu maminku podporí. Pôrod je tak intímna záležitosť ako milovanie. Milovali by ste sa tam, kde ste rodili? 

Zaujme ťa: Dula - pomôže vám pri pôrode?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Stupková 26.09.17 08:57

LS
karma
100.00

Ja som bola zamilovaná až po uši.Tá láska sa ani nedá opísať.Aj po prvom aj druhom pôrode❤

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.09.17 16:42

SK
karma
114.00

s láskou sme 3 krát čakali "uzlíčky" šťastia,chystala som vlastnoručne výbavičky - plietla kabátiky "o sto-šeť", tešili sme sa celá rodina...láska pretrváva dodnes, je to dar na celý život

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 03.10.17 20:22

karma
87.00

zaujímavé porovnanie k milovaniu na konci :D Ale je pravda, že pohoda je veľmi dôležitá po pôrode hlavne, aby bábätko nebolo nervózne a necítilo stres z maminy.. i ked u prvorodičkách je to ťažké...sama som si tým prešla, pretože sa mi zrazu zmenil svet... ale ten pohľad na malé bábo a pocit je neopísateľne krásny...

  • 0
Odpovedať

Andrea Siskova 07.10.17 20:33

AS
karma
-1.00

Ano suhlasim, laska k dietatu je uplne nova skusenost- je to ina laska - nekonecna, neopisatelna. Iba matka moze prezit tento "stav blaha a nehy", ked sa diva na ten maly uzlicek a prituli si ho k sebe ja to neoppisatelny pocit lasky. Ved nenadarmo sa hovori, ze najkrajsie slovo na svete je MAMA.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní